Międzyreligijny hołd dla ofiar Auschwitz

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

*Około 200 osób – muzułmanów, żydów i chrześcijan a mianowicie oddało we wtorek w muzeum Auschwitz uroczystym hołd ofiarom obozu. Kulminacją uroczystości była międzyreligijna modlitwa. *

Przedstawicielom różnych wiary towarzyszyszyli byli więźniowie oraz przedstawiciele struktury międzynarodowych jak i równiez rządów 30 państw afrykańskich, arabskich oraz europejskich. Wśród nich byli m. in. zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Asha-Rose Migiro, były kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Gerhard Schroeder i były prezydent Chorwacji Stjepan Mesić.

Międzyreligijnej modlitwie przewodniczyli: arcybiskup Paryża Andre Vingt-Trois, Wielki Mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Ceric jak i równiez były główny rabin Ziemi swietej Meir Lau.

Rabin Lau po żałobnej modlitwie żydowskiej El male rachamim powiedział, że osoby powinni nauczyć się lekcji świętości ludzkiej osoby. „Życie jest zbytnio cenne. Życie musi być cenione, zabezpieczone i ochronione. Po katastrofie Auschwitz powinnismy stworzyć język porozumienia” – podkreślił.

Wysoki Mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Ceric w rozmowie z PAP powiedział, że od dawna chciał przyjechać do byłego obozu, by skierować przesłanie, szczególnie az do Europy: „Chciałem zapytać: czy naprawdę jesteśmy szczerzy mówiąc: Nigdy więcej? Czy nasi wnukowie mogą się nie obawiać powtórzenia historii? „

Wielki Mufti zaznaczył, że „tu nie zaakceptowac chodzi by czasem przyjechać do Auschwitz i współczuć ofiarom”. „Chodzi o to, by uczyć w szkołach o tym, co stało się w Auschwitz, w Srebrenicy, i obiecać, że to się nie powtórzy nigdzie, w żadnym czasie” a mianowicie podkreślił.

Również metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz wyraził przekonanie, że spotkanie po miejscu martyrologii narodów, którym jest Auschwitz, odbywa się „dla pokoju”. „Jesteśmy w tym miejscu razem i modlimy się o pokój. Pamiętając, jakie mozliwosci się stało idziemy ku przebaczenia, lecz nie – zapomnienia” – mówił e rozmowie sposród PAP. Kardynał dodał: „Takie spotkania zbliżają ludzi. Są tu poniewaz razem żydzi, chrześcijanie i muzułmanie, by wspominać ludzi, którzy zginęli”.

Pod pomnikiem ofiar obozu, który stoi między ruinami dwóch największych komór sachs i krematoriów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II – Birkenau, przedstawiciele świata chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, ONZ, zas także Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji, Iraku, Maroko i Turcji złożyli rosliny i oddali hołd ofiarom Zagłady.

Uczestnicy międzykulturowego jak i równiez międzyreligijnego zebrania w byłym niemieckim obozie Auschwitz zwiedzili ekspozycje po Blokach IV i V Państwowego Muzeum Auschwitz. Po Bloku IV zgromadzono prochy ofiar, osoby włosy, puszki po cyklonie B, którym mordowano więźniów; w Bloku V zgromadzono buty, walizki, które należały do deportowanych z całej Europy Żydów.

Uroczystość zakończyło spotkania po sali kinowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podczas niego b. kanclerz Niemiec Gerhard Schoeder podkreślał jak straszliwym miejscem jest Auschwitz, zwwracając uwagę na szczególną odpowiedzialność Niemców. B. kanclerz mówił też o konieczności edukowania młodzieży w kontekście historii jak i równiez Auschwitz.

Na uroczystościach szef Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M. Natomiast. Cywiński powiedział, że „Miejsce Pamięci stało się znakiem na skalę światową”. „Tragedia niewinnych ofiar Auschwitz stała się cywilizacyjnym punktem odniesienia. Odrzucanie dlatego przesłania tego miejsca, opowiesci zagłady, byłoby nie tylko moralnym błędem, ale i marginalizacją swej własnej pamięci, spłycaniem wlasnego zrozumienia świata i narażeniem się w powszechne niezrozumienie. Ta wizyta ma przy sobie format głębokiego świadectwa, i za to świadectwo należy jej uczestnikom podziękować” – powiedział Cywiński.

Spotkanie zorganizowali inicjatorzy międzykulturowego przedsięwzięcia pod auspicjami UNESCO o nazwie Projekt Aladyn. Realizowany wydaje sie byc on od czasu dwóch latek przez pozarządową organizację na temat tej samej kategorii. Jej obiektem jest kariera międzykulturowych kontaktów, głównie między światem żydowskim i muzułmańskim. Jednym z zadań mającego siedzibę w Paryżu Projektu Aladyn jest przeciwdziałanie negacjonizmowi i szerzenie zdolnosci na temat holokaustu w świecie islamu.

UNESCO na wlasnej stronie internetowej podało, że celem spotkanie po byłym obozie miało dzieki celu przede wszystkim uwypuklić rezultaty jakie ideologia nazistowska i faszystowska przyniosła Żydom. Miało też na celu inspirować przywódców politycznych, religijnych i intelektualnych do przeciwstawiania się negowaniu Holokaustu i wszelkim formom nietolerancji i dehumanizacji.

Nie była to naczelna międzykulturowa wizyta w byłym obozie Auschwitz. W 2003 roku były obóz odwiedziła kilkusetosobowa ekipa Żydów i Arabów izraelskich oraz Palestyńczyków, którym towarzyszyła dwustuosobowa grupa obywateli Francji, głównie żydów i muzułmanów. Organizatorem tamtego spotkania było działające przy Izraelu jak i równiez Francji stowarzyszenie Pamięć dla Pokoju.

Dwa lata wstecz hołd ofiarom złożyli przedstawiciele największych religii świata, którzy uczestniczyli w krakowskim Kongresu dla Noclegu. W uroczystościach wzięła wówczas udział grupa zwierzchników różnych religii: kardynałowie i biskupi, rabini, reprezentanci islamu jak i równiez buddyzmu.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau – 2 lata później. Stał się miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach obiektu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Przy obozie Republika federalna niemiec zgładzili przynajmniej 1, 1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i czlonków innych narodów.

W 1947 roku na terenie byłego obozu Auschwitz Jak i równiez i Auschwitz II a mianowicie Birkenau powstało muzeum, które dotychczas odwiedziło ponad 30 milionów osób. Rzecznik placówki Jarosław Mensfelt poinformował, że według niepełnych statystyk wraz z krajów arabskich przyjechało do tej pory ponad 25 tysięcy.

Były niemiecki obóz w 1979 roku został wpisany dzieki Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

szf/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy