Mazowsze: Wojewoda przestrzega przed zatruciami czadem

Mazowsze: Wojewoda przestrzega przed zatruciami czadem
27 lipca, 2020
Category: inne

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zaapelował we wtorek sluzace do mieszkańców Mazowsza o należytą dbałość na temat przewody wentylacyjne, spalinowe jak i równiez dymowe. Od momentu października śmiertelnemu zatruciu tlenkiem węgla uległo w Mazowieckiem 19 osób, a zatruło się ponad 60.

„Ten rok zaczął się na Mazowszu tragicznie. Na początku roku zatruciu czadem uległo dziewięć osób. W Żyrardowie 3 stycznia zmarły 4 osoby, zas trzy dzionki później po Pruszkowie zginęła czteroosobowa rodzinna” – powiedział Kozłowski.

Komendant wojewódzki straży pożarnej Gustaw Mikołajczyk oraz wojewódzki kontroler nadzoru budowlanego Jaromir Grabowski przypomnieli zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć zatrucia. W lokalach należy zapewnić cyrkulację powietrza – przez uchylanie otworów okiennych oraz niezasłanianie otworów przy drzwiach lazienki i łazienki. Konieczne są regularne przeglądy urządzeń grzewczych, należy też unikać długiego przebywania wewnatrz, w którym znajduje się piec.

Polecany jest również montaż detektorów tlenku węgla, które sygnałem dźwiękowym informują o wzrastającym stężeniu czadu w pomieszczeniu. Jak powiedział komendant straży pożarnej, urządzenie tego typu to niewielki wydatek a mianowicie najtańsze można kupić już za 50 zł.

Dzieki konferencji podkreślono, że dzieki zatrucie czadem narażone są głównie jednostki mieszkające w starych konstrukcjach. Muszą ów kredyty zachować ostrożność szczególnie po wymianie otworów okiennych na nowe, które dzięki wyższej szczelności ograniczają wymianę powietrza. Niebezpieczne jest także samodzielne przebijanie przewodów do wentylacji i poprawka ich układu. „Do wszystkich przeróbek powinno sie prosić fachowców i po każdej tak zaawansowanej przeróbce należy dokonać inspekcji przewodów kominowych” – powiedział wojewoda.

Grabowski przypomniał, że obowiązki właściwego użytkowania budynku spoczywają w jego właścicielu lub zarządcy. Osoby owe odpowiadają m. in. za zapewnienie regularnych przeglądów aplikacji. Co najmniej raz w roku trzeba usuwać zanieczyszczenia z przewodów do wentylacji. Tak samo często powinny być kontrolowane instalacje gazowe. Przewody dymowe i spalinowe należy czyścić częściej: w budynkach, gdzie spalane jest benzyna stałe (np. węgiel) – cztery razy w r., a przy tych, które ogrzewane są paliwem płynnym lub gazowym – przynajmniej dwa razy po roku.

Każdego roku w nastepstwie zatrucia czadem umiera kilkadziesiąt osób – najwięcej w okresie zimowym, po domach, po których urządzenia grzewcze są wadliwe badz źle użytkowane. Zatrucie odslania się bólem i zawrotami głowy, uciskiem w skroniach, szumem w uszach, wymiotami, ociężałością a takze ogólnym osłabieniem organizmu. Wówczas gdy dawka czadu jest duża, następuje porażenie ośrodka oddechowego, bezdech jak i równiez utrata przytomności, które prowadzą do pospiesznej śmierci.

W sytuacji zatrucia tlenkiem węgla należy wynieść poszkodowanego na świeże powietrze, okryć kocem jak i równiez nie pozwolić usnąć. Taką osobę należy nadzorować do czasu przyjazdu lekarza. Jeśli straci przytomność, ale będzie oddychać, wystarczy ułożyć go w bezpiecznej pozycji, jeśli przestanie oddychać – należy rozpocząć reanimację. (PAP)

mca/ abr/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy