Małopolskie: Oddanie do użytku baka Świnna Poręba – przy 2015 r.

27 lipca, 2020
Category: inne

Zbiornik wodny Świnna Poręba na rzece Skawie po woj. małopolskim zostanie oddany do użytkowania w 2015 r., natomiast nie jak zakłada ustawa w 2013 r. Wynika to późnego rozpoczęcia prac związanych z przeniesieniem linii kolejowej, która wcześniej przebiegała po dnie baka.

Tego typu projekt nowelizacji ustawy na temat ustanowieniu wieloletniego programu konstrukcji zbiornika hydrologicznego Świnna Poręba w latach 2006-2013 zaproponowało Ministerstwo Środowiska. Projekt co do przesunięcia terminu znajduje się na etapie uzgodnień rządowych.

W uzasadnieniu az do projektu nowelizacji ustawy, który znajduje się na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji, autorzy napisali, że „zbiornik, mimo że znajduje się w krancowej fazie zrealizowania robót hydrotechnicznych, z powodu konieczności wykonania robót z zakresu przewozu kolejowego nie zaakceptowac może być zakończony jak i równiez oddany sluzace do użytkowania po terminie ustawowym tj. po 2013 roku”.

Chodzi o przełożenie przebiegającej pierwotnie przez teren zbiornika (który częściowo funkcjonuje wbrew nieukończenia inwestycji) linii kolejowej Stryszów-Zembrzyce i wybudowanie dwóch mostów kolejowych. Realizację tej inwestycji rozpoczęto dopiero po zeszłym r..

Jak napisano w planie nowelizacji ustawy, termin zakończenia robót kolejowych ustalono sposród wykonawcą dzieki połowę grudnia przyszłego roku kalendarzowego, w związku z czymze zabraknie czasu na spiętrzenie i rozruch zbiornika. W konsekwencji zakończenie całej inwestycji zaplanowano w 2015 roku.

Wedlug szacunkami resortu, po uwzględnieniu cen obowiązujących w tym roku naklad pieniezny programu wieloletniego został obniżony o 170, 3 mln zł. Cały program będzie kosztował jednej mld 634 mln zł. Razem z nakładami poniesionymi przed swoim uchwaleniem, budowa Świnnej Poręby pochłonie przeszlo 2, dwóch mld zł.

Inwestycję finansuje obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej po Krakowie pełni rolę inwestora tego przedsięwzięcia.

Zbiornik Świnna Poręba dzierzy spełniać opcje przeciwpowodziowe i retencyjne dla m. in. Wadowic jak i równiez Krakowa, dzierzy być też zasobem h2o dla celów komunalnych i przemysłowych po woj. śląskim. Przewidziano również funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe, na co liczą stare lokalne samorządy.

Budowa baka Świnna Poręba jest jedną z najdłużej prowadzonych w naszym kraju – utrzymuje od 1986 r. Pieniądze z budżetu państwa przeznaczane na do niej realizację nie zaakceptowac pozwoliły w dotrzymanie kolejnych terminów ukończenia budowy przy latach: 1996, 2006 oraz 2010. Zapora powstaje na Skawie, która jest dopływem Wisły przy woj. małopolskim.

Zbiornik ma pojemność 161 mln metrów sześc. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m, a szerokość korony – 8 m. Podczas powodzi w 2010 roku zbiornik przyjął 61 mln metrów sześciennych wody. Dzięki wstecz fala powodziowa na Wiśle w Krakowie była o około 0, 5 metra niższa i nie doszło do wydania wody poprzez Most Dębnicki. (PAP)

rgr/ mki/ ura/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy