Ludowcy stworzyli „Poradnik wyborczy” gwoli swoich kandydatów

Author:
27 lipca, 2020
Category: odmienne

Jakie mozliwosci wynika wraz z faktu, że wybory samorządowe są bardzo spersonalizowane, na jakie sprawy należy zwracać uwagę po kampanii, jakie są zasady zgłaszania kandydatów i list – reakcji m. in. na te pytania władze PSL zamieściły w szczególnym „Poradniku wyborczym” dla swych kandydatów.

Dwuczęściowa broszurka zamieszczona wydaje sie byc na stronie internetowej wybory2010. psl. pl, którą Stronnictwo uruchomiło specjalnie w wybory. Ponadto ugrupowanie wydrukowało i rozdało prawie trzech tys. drukowanej wersji tekstu.

„Przygotowaliśmy to z myślą o wlasnych działaczach funkcjonujących w gminach, powiatach jak i równiez województwach, dlatego że strategie wyborcze w wyborach samorządowych są jednak różne od momentu tych, które są uzywane w typach parlamentarnych i to wydaje sie taki rodzaj przewodnika wedlug tych procedurach” – powiedział w piątek PAP współautor opracowania, wiceszef sztabu wyborczego PSL Józef Szczepańczyk.

Kandydaci PSL dowiedzą się wraz z książeczki np., że decyzje samorządowe są bardzo spersonalizowane w związku z czymze mniejsze dzierzy w nich znaczenie przynależność partyjna kandydata.

„Wyborcy w wyzszym stopniu skłonni są głosować na kandydatów, których mieli możliwość wcześniej poznać. W czolowej kolejności głosują na tych, których poznali osobiście” a mianowicie zauważają pisarze opracowania.

Ludowcy wskazują też swoim działaczom, z jakimi zadaniami samorząd – według opinii ogólnej – nie radzi sobie dobrze. Są to protekcja zdrowia, struktura i remonty dróg, walka z bezrobociem oraz pomoc najuboższym. Waga konkretnych zadań dla władz lokalnych wydaje sie też podzielona ze względu na wielkość miejscowości a mianowicie inne są dla wsi, inne gwoli małych miast, a inne dla dużych.

W poradniku sporo stanowiska poświęcono aspektom prawnym dotyczącym wyborów. Osobny rozdział mówi o swiezej instytucji – pełnomocniku wyborczym. Czytelnicy opracowania dowiedzą się m. in., kto może ustanowić pełnomocnika, kto zanim może być, czy jak ustanowić pełnomocnictwo do głosowania.

Kandydaci ludowców dowiedzą się też z książeczki, jakie są maksymy prowadzenia rywalizacji wyborczej. Nie istnieje tam aczkolwiek konkretnych porad, czy wskazówek, a tylko omówienie aspektów prawnych.

Wraz z drugiej części Poradnika jego czytelnicy dowiedzą się metrów. in., które to są zasady zgłaszania kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów, czy prezydentów miast. Jak pod względem formalnym ma być wykonana lista, a także, az do kiedy i gdzie należy ją zgłosić. W broszurce są też informacje dotyczące warunków, które muszą spełniać kandydaci.

„To wszystko ma ułatwić wlasnym koleżankom i kolegom przejście przez owe procedury formalne przed wyborami” – tłumaczy Szczepańczyk. (PAP)

stk/ par/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy