Śląskie: Policja rozbiła gang wyłudzający odszkodowania komunikacyjne

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Jedenaście osób a mianowicie w tym trzech policjantów a mianowicie związanych z grupą specjalizującą się w wyłudzaniu odszkodowań komunikacyjnych zatrzymali w poniedziałek funkcjonariusze śląskiego wydziału Lokum Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.

„Ze względu na dobro prowadzonego postępowania, na razie nie wydaje sie byc możliwe wniosek bliższych danych w tejze sprawie, także na temat jednostek, w których pełnili służbę funkcjonariusze objęci zarzutami” a mianowicie powiedział PAP kom. Janusz Jończyk z zespołu prasowego śląskiej policji.

Postępowanie przy tej kwestii prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Jakim sposobem dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa, podejrzanych zatrzymano pod zarzutami udziału po zorganizowanej grupie przestępczej, lajdactw, poświadczenia nieprawdy w papierach i łapownictwa.

Podejrzani dysponowali wyłudzać od momentu ubezpieczycieli pieniądze za umyślne lub fikcyjne kolizje. Zbyt łapówki posiadali potwierdzać gryzie zatrzymani policjanci. Przestępcy dokonywali też oszustw i fałszowali dokumenty.

Policjanci określają sprawę jako rozwojową. O zatrzymanych policjantach nie ulega watpliwosci na razie wylacznie to, że pracowali przy różnych jednostkach śląskiego garnizonu policji. Oprócz sankcji karnych, stracą pracę w policji. Może im grozić poniekad do dziesięciu lat więzienia.

Pod zarzutami poświadczania nieprawdy w dokumentacji związanej sposród kolizjami drogowymi, w celu wyłudzania odszkodowań, jesienią ub. roku kalendarzowego zatrzymano już dwóch policjantów z Częstochowy. Był to jeden z wątków śledztwa, dotyczącego korupcji w policji przy Radomsku i innych jednostkach, które od momentu 2002 r. prowadzi Prokuratura Apelacyjna po Krakowie.

1-wszy akt oskarżenia w naszej sprawie trafił do sądu w Częstochowie w czerwcu 2004 r. Oskarżono w nim 31 osób, w tym 9 policjantów, o udział przy procederze wyłudzania odszkodowań transportowych na kwotę ponad dwóch mln zł.

Akt oskarżenia w podobnej sprawie, w której oskarżonych zostało czterdziesci osób, w niniejszym sześcioro policjantów, wpłynął ponad pół roku temu az do sądu w Pabianicach (Łódzkie). Członkom ekipy łódzka prokuratura przedstawiła wówczas zarzuty dotyczące 20 przypadków, w wyniku których wyłudzili lub usiłowali wyłudzić ponad dwiescie tys. zł na szkodę pięciu spólek ubezpieczeniowych. Byli to kolejni oskarżeni w ramach prowadzonego za posrednictwem wydział ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Łodzi, KWP i Biura Kwestii Wewnętrznych KGP dużego śledztwa, dotyczącego wyłudzeń odszkodowań transportowych. W sumie zarzuty w tej sprawie, po kilku do niej wątkach, przedstawiono ponad 100 ludziom. (PAP)

mab/ bno/ gma/