Śląskie: Chorzów zapłaci mniej za prąd dzięki zmianie sprzedawcy

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

Przeszlo jedną czwartą mniej niż dotąd zapłacą w przyszłym roku zbyt prąd miejskie placówki w Chorzowie (Śląskie). Dzięki zmianie sprzedawcy energii samorząd ma zamiar zaoszczędzić w porzadku. 1, 5 mln zł.

Przy środę Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg dzieki dostawę ciepla do większości miejskich placówek, m. in. szkół, przedszkoli, szpitali, obiektów sportowych jak i równiez kulturalnych. Spośród czterech ofert wybrano propozycję spółki PKP Energetyka. Dotychczas dostawcą prądu był gliwicki Vattenfall.

„Umowa z nowym dostawcą będzie obowiązywać od 1 kwietnia przyszłego roku do końca marca 2013 r. Szacujemy, że wedle nową umową roczne opłaty za energię wyniosą w porzadku. 4 mln 150 tys. zł, wobec 5, 7 mln zł w 2011 r. ” – powiedziała PAP Aleksandra Siembiga z biura prasowego chorzowskiego magistratu.

Chorzów po raz pierwszy wyłonił dostawcę prądu dla miejskich placówek we wspólnym przetargu. Porozumienie nie obejmie na razie Urzędu Miasta, który ma zawartą umowę wraz z dotychczasowym dostawcą na wiecej niz jeden lata. Oprócz spółki PKP Energetyka jak i równiez Vattenfalla sluzace do przetargu stanęły także przedsiebiorstwa Energa-Obrót wraz z Gdańska jak i równiez PGE Obrót z Rzeszowa.

W woj. śląskim prekursorem wyłaniania dostawców energii we wspólnych dla wielu miastowych placówek przetargach była Częstochowa, gdzie tego typu przetargi ogłaszane są już od kilku lat. Do podobnego przetargu przymierza się również Ruda Śląska, licząc na oszczędności rzędu przynajmniej 10 proc.

Wiosną Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego wyłonił wspólnego dostawcę prądu gwoli podległych jemu szkół jak i równiez instytucji oswiatowych. Także w tym przypadku wygrała PKP Energetyka, zas osiągnięte dzięki zmianie oszczędności urząd oszacował na ok. 17 proc. Przetarg – pierwszy tego rodzaju dla śląskich instytucji edukacyjnych samorządu wojewódzkiego – objął 25 z 33 placówek, pobierających energię w ponad 60 rejonach.

W przyszłym roku wspólny przetarg dzieki zakup prądu dla miejskich instytucji, szkół oraz na potrzeby oświetlenia ulicznego w przynajmniej kilku miastach planuje ogłosić Górnośląski Związek Metropolitalny, skupiający 14 dużych miast aglomeracji katowickiej. Jego przedstawiciele szacują, że oszczędność może sięgnąć co najmniej 15 proc., obok wydatkach miejskich placówek w energię rzędu 100 mln zł rocznie.

GZM ma zamiar wykorzystać zapisy ustawy na temat zamówieniach ogólnych. Umożliwia ona, by gminy ze swego grona wyłoniły lidera, który w ich imieniu przydzieli Związkowi pełnomocnictwa w sprawie urzadzenia i zrobienia przetargu w zakup energii. Warunkiem ogłoszenia przetargu jest wcześniejsza integracja zaopatrzenia przy energię po poszczególnych miastach. Umożliwi ona łączne promocje prądu dla wielu placówek. (PAP)

mab/ kon/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy