Lotnisko Katowice spodziewa się postepu ruchu w 2010 r.

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice przy Pyrzowicach, który 2009 dwanascie miesiecy zamknie niewielkim, ok. 3-procentowym spadkiem cyfry pasażerów, spodziewa się postepu ruchu w przyszłym roku. Mają przyczynić się w dodatku cztery swieze połączenia uruchamiane wiosną poprzez linię Wizz Air.

„Zarówno kontrola bieżącej sytuacji, jak i zapowiedzi przewoźników, wskazują, że spowolnienie na rynku aeronautycznym kończy się, a przyszły rok winien być dla portu rokiem wzrostu” – powiedział w środę PAP rzecznik lotniska Cezary Orzech.

Obecnie samoloty regularnie latają z Katowic w 30 kierunkach, wraz z czego 21 przypada na linię Wizz Air. Lotnisko w Pyrzowicach jest jedną z głównych baz tego przewoźnika. Przy marcu przyszłego roku będzie tu stacjonować już pięć samolotów tej linii, wzgledem obecnych czterech.

„Wiąże się to z uruchomieniem czterech nowych połączeń z Pyrzowic: do hiszpańskiego Madrytu, włoskiej Pizy, Hamburga/ Lubeki przy Niemczech a takze Bergen po Norwegii” a mianowicie zapowiedział rzecznik.

Ponadto sposród Pyrzowic odbywają się loty czarterowe po 27 kierunkach. W przyszłym roku również ilość czarterów ma się zwiększyć. Przy połączeniu z nowymi kierunkami w połączeniach regularnych mialo to oznaczać zauważalny rozwój liczby pasażerów.

Od początku roku do 15 grudnia podkatowickie lotnisko obsłużyło ponad 2 mln 296 tys. pasażerów, w całym ubiegłym roku było to prawie 2 mln 427 tys. osób. Przedstawiciele portu szacują, że w końcu owego roku ogólna liczba odprawionych pasażerów będzie mniejsza od czasu ubiegłorocznej w najwyzszym stopniu o ok. 70 tys., co oznacza spadek rzędu 3 proc.

„Na tle pozostalych polskich lotnisk to niezły wynik. Na jego osiągnięcie wpłynęła zarówno rosnąca pomimo kryzysu liczba czarterów, jak i równiez ożywienie przewozów regularnych po drugiej połowie roku” a mianowicie ocenił Orzech.

Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w ciągu trzech kwartałów tego roku kalendarzowego liczba pasażerów odprawionych dzieki wszystkich polskich lotniskach przekroczyła 14, siedmiu mln, było to o ponad dziesiec proc. (1, 6 mln osób) skromniej niż równoczesnie rok wcześniej.

Podkatowickie lotnisko przygotowuje się do lokaty, służących progresowi portu. Przy pierwszym etapie, do 2013 r., zrealizowany zostanie ok. trzydziestu tys. m kw. nowych płyt postojowych i ponad 7 tys. m kw. powierzchni nowego terminala obciazenie. Na razie końca dobiegają czynnosci nad dokumentacją przetargową. Według wstępnych oceny, baza obciazenie ma kosztować ok. 16 mln euro, prawie szescdziesieciu proc. to środki unijne, o które lotnisko zamierza się starać.

Budowa swiezej płyty postojowej na 13 samolotów zacznie się już w przyszłym roku jak i równiez potrwa dwa lata. Wedlug zakończeniu naszej inwestycji płyty pomieszczą ogólem 26 urzadzen. W przyszłości planowana wydaje sie także konstrukcja drugiej kosztowny startowej jak i równiez dróg sluzace do kołowania. Inwestycje mają kosztować łącznie w porzadku. 435 mln zł. Poza lotniskiem planowana jest struktura połączenia kolejowego Pyrzowic sposród Katowicami jak i równiez innymi śląskimi miastami.

W krótkim czasie lotnisko wykona również rózne przedsięwzięcie, współfinansowane z unijnych środków. Chodzi o kupno pojazdów osobliwych w celu reformy bezpieczeństwa w porcie. Będzie to nowy, specjalistyczny samochód ratowniczo-gaśniczy, tzw. auto szybkiej interwencji, a także ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, posypywarko-polewarka az do odladzania powierzchni operacyjnych lotniska oraz zamiatarka. W sumie nowy sprzęt dzierzy kosztować wiecej niz 10 mln zł, sposród czego 7, 2 mln zł to środki sposród UE.

Władze lotniska prowadzą również konwersacji na temat przedlozenia do portu drugiego operatora paliwowego. Dziś jedynym dostawcą paliwa na rzecz samolotów wydaje sie byc tam spółka Petrolot. Jeżeli rozmowy zakończą się pomyślnie, Pyrzowice będą drugim po Gdańsku naszym portem, w którym miejscu działać będą dwaj konkurencyjni operatorzy paliwowi. Wcześniej chęć umocnienia się na rynku paliw lotniczych deklarowała grupa Lotos. (PAP)

mab/ bos/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy