Lobbysta Firm D. oskarżony ws. wynagrodzeń „pod stołem”

Lobbysta Firm D. oskarżony ws. wynagrodzeń „pod stołem”
27 lipca, 2020
Category: inne

Znany lobbysta Marek D. odpowie przed sądem za nieprawidłowości związane z zatrudnianiem pracowników po jego firmach. Zgodnie z umowami otrzymywali oni niewielkie kwoty, znacznie więcej płacono dywanom – obchodząc podatki i ubezpieczenia – „pod stołem”.

Akt oskarżenia przy tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście – poinformował po środę rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Leszek Goławski. To jeden sposród wątków toczącego się w Katowicach śledztwa przeciwko lobbyście. Jego istotna część dotycząca prania brudnych pieniędzy powinna zakończyć się jeszcze w tym roku po zdobyciu pomocy sadowej ze Szwajcarii.

Jak zaznaczył Goławski, rzecz podwójnego zarobku dotyczy czasu 2002-2004 i działających wówczas trzech firm Marka D. Chodzi na temat Larchmont Capital, która zajmowała się procesami prywatyzacyjnymi i rynkami kapitałowymi, spółkę Blue Sky, działającą w branży PR, a takze powiązaną wraz z nimi kapitałowo spółkę Triton.

„Każdy człowiek, który w tamtym miejscu przychodził pracować, dowiadywał się, że w umowie na temat pracę będzie miał kwotę +x+, a +pod stołem+ będzie miał płaconą drugą kwotę” – wyjaśnił prokurator.

Śledczy udokumentowali przypadki 70 takich pracowników, którzy prócz przepisami otrzymali łącznie w porzadku. 2, cztery mln zł. Należności, które z tego powodu nie zaakceptowac trafiły jedynie do ZUS, wyliczono dzieki 942 tys. zł

Różnice między kwotami zgodnymi z umową zas przekazywanymi wbrew prawu były znaczne, np. jeden z ochroniarzy otrzymywał formalnie 200 zł, a prócz przepisami a mianowicie 2, 12 tys. zł.

Zarzuty w tym postępowaniu usłyszeli: Marek D., który miał zatwierdzać tego rodzaju listy wypłat i przelewać pieniądze sposród prywatnego konta bankowego na zabronione części wynagrodzenia, a także prezes swoim firm Krzysztof P. i księgowi Maria S. i Dariusz S.

Za fałszowanie dokumentów, poświadczenia nieprawdy a takze przestępstwa podatkowe związane sposród zawyżaniem kosztów i nieodprowadzaniem podatków kazdemu może grozić do 8 lat więzienia. Zatrudnieni po ten sposób pracownicy nie zaakceptowac odpowiedzą za unikanie (jednostkowo stosunkowo niewielkich) podatków – w momencie ujawnienia ta sprawa zdążyła się już przedawnić.

Nazwy firm, w których dochodziło sluzace do wykrytych nieprawidłowości, pojawiają się również obok innych zarzutach związanych sposród działalnością lobbysty. Prócz pierwotnych kwestii związanych z oszustwami czy praniem brudnych pieniędzy, udokumentowano po nich bowiem m. in. nielegalne zawyżanie kosztów badz unikanie podatków. „To przeczy słowom Marka D., że to wszystko była legalna działalność” – zaznaczył Goławski.

Najważniejsze zarzuty zbudowane dotąd Markowi D. dotyczą prania pieniędzy. To śledztwo – co do wielomilionowych kwot – nie zaakceptowac zostało dotąd zakończone wraz z względu dzieki trudności z uzyskaniem obslugi prawnej wraz z Szwajcarii, w którym miejscu działały firmy lobbysty.

Prócz tego Marek D. został m. in. oskarżony na temat skorumpowanie b. posła SLD Andrzeja Pęczaka oraz w sprawie wytworzenia fałszywych litewskich dokumentów z swoim zdjęciem. Lobbysta, jego żona, teściowa i główna księgowa stanęli też przed sądem w sprawie wystawienia faktury, dzięki której teściowa miała uniknąć zapłacenia 7 tys. zł podatku. Samodzielnie D. został oskarżony wówczas o niezaksięgowanie części dochodów i przygotowywanie do użycia sfałszowanego uprawnienia jazdy.

Odmienne postępowania, po których pojawia się nazwisko D., dotyczą m. in. prywatyzacji Cementowni Ożarów, Polskich Hut Stali oraz zamiarów prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. (PAP)

mtb/ abr/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy