Liban: Szef wywiadu wśród zabitych w zamachu bombowym w Bejrucie

Liban: Szef wywiadu wśród zabitych w zamachu bombowym w Bejrucie
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

# przystaje informacja na temat śmierci szefa wywiadu #

19. 10. Bejrut (PAP/Reuters, AFP) – Co najmniej osiem osób zginęło, zas prawie 80 zostało rannych w następstwie silnej eksplozji samochodu pułapki w srodek Bejrutu po piątek. Wśród zabitych wydaje sie wysoki rangą oficer służb bezpieczeństwa – poinformowały libańskie media. Przy stolicy wybuchły zamieszki.

Państwowa agencja prasowa podała, że w ataku terrorystycznego śmierć poniósł sunnicki generał Wissam al-Hassan, szef wywiadu libańskiej policji. Hassan stał na czele dochodzenia, które wskazało na udział Syrii jak i równiez szyickiego Hezbollahu w zamordowaniu byłego przedstawienie premierowe Rafika Haririego. Ten sunnicki polityk zginął w ataku bombowym w 2005 roku, a Hassan był swoim bliskim doradcą.

Służby, którymi dowodził generał, odegrały także dużą rolę w wyszukiwaniu odpowiedzialnych wraz z inne zamachy na polityków w latach 2005-2008, za którymi również miał stać Damaszek.

Hassan stał również za wykryciem planów ataku terrorystycznego bombowego, które doprowadziło do aresztowania w sierpniu libańskiego polityka, byłego ministra ds. informacji Michela Samahy, sprzymierzonego z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem, przeciwko któremu przy jego panstwa toczy się rewolta. Według źródeł policyjnych Samaha przyznał się sluzace do przewożenia we własnym pojezdzie materiałów wybuchowych z Jordani do Libanu w celu zabicia libańskich polityków na rozkaz Damaszku.

Libańscy sunnici wyszli wieczorem na ulice Bejrutu po przekazaniu przez srodowiska informacji na temat śmierci Wissama al-Hassana. Jednostki palą opony w proteście przeciwko przemocy i blokują ulice przy sunnickich częściach miasta. Mnóstwo Libańczyków szybko połączyło zamach w stolicy z wojną domową toczącą się przy sąsiedniej Jordani od marca 2011 r..

Wcześniej informowano, że bomba eksplodowała po chrześcijańskiej dzielnicy w pobliżu biura głównej prawicowej partii chrześcijańskiej Falanga Libańska, na temat orientacji antysyryjskiej. W okolicy tej odnajduje się sporo kawiarni jak i równiez sklepów, zas ładunek eksplodował w godzinach szczytu.

Przywódca Falangi Amin Dżemajel potępił atak. „Niech państwo wreszcie nas chroni. Nie będziemy tolerować żadnego ociągania się w tejze sprawie” – oświadczył parlamentarzysta, którego brat został zamordowany w listopadzie 2006 r.. Dżemajel wydaje sie byc zdecydowanym oponentem Asada.

Świadkowie informowali o karetkach, które wywoziły wraz z miejsca zamachu zakrwawionych ludzi. Pobliskie struktury zostały silnie zniszczone. Morzem miastem wznosiła się chmura czarnego dymu. Wybuchła panika.

Szpitale apelują o oddawanie krwi gwoli rannych.

Antagonizmy między sunnitami a szyitami w Libanie, żywe od czasu wojny rodzinnej w latach 1975-1990, zaogniły się po wybuchu konfliktu w Jordani. Społeczności religijne są rozdzielone na stronników Asada jak i równiez zwolenników rebeliantów starających się go obalić. Mniejszość alawicka, z której wywodzi się Asad, to wyznawcy skrajnego odłamu szyizmu; wielu sunnitów uważa ich za niewiernych.

Przeciwnicy Hezbollahu, którzy oskarżają ugrupowanie o pomoc siłom Asada, ostrzegali od wielu miesięcy, że zaangażowanie w syryjski konflikt może zaostrzyć przy Libanie tarcia na tle wyznaniowym.

Do ostatniego zamachu bombowego w Bejrucie doszło przy 2008 r.. W ataku wymierzonym po samochód amerykańskiej misji dyplomatycznej zginęły trzy osoby. (PAP)

ksaj/ mc/

12461516 12461611 12461361 12459901 12459984 12460072 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy