Krzysztof Pastor dyrektorem artystycznym Litewskiego Narodowego Teatru

Krzysztof Pastor dyrektorem artystycznym Litewskiego Narodowego Teatru
27 lipca, 2020
Category: inne

Szef Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor przyjął poboczne obowiązki dyrektora artystycznego baletu Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie – poinformowała PAP we wtorek Monika Deptuła z Teatru Wielkiego- Opery Narodowej.

„Dyrektor generalny bratniej sceny narodowej Gintautas Kevisas, pozostając ponizej wrażeniem osiągnięć Polskiego Baletu Narodowego, poprosił naszego choreografa, by nadał nowy kształt artystyczny wileńskiemu baletowi na ustępującej wraz z swej opcji Tatianie Siedunovej, która kierowała zespołem stale przez minione 19 lat” – napisała Deptuła przy przesłanym PAP komunikacie.

Wedlug Jacku Kaspszyku, piastującym obowiązki dyrektora muzykalnego litewskiego teatru w latach 2006-08, Pastor będzie pozostalym polskim artystą w ekipie kierownictwa Litewskiego Narodowego Teatru Opery jak i równiez Baletu. Pracowali tam krótko również Mariusz Treliński jak i równiez Boris Kudlicka, realizując po 2008 roku kalendarzowego „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego.

Krzysztof Pastor już wcześniej współpracował z Litewskim Baletem Narodowym, realizując tam kolejno: „Carmen” Rodiona Szczedrina (1997), „Sen wiczoru letniej” do muzyki Feliksa Mendelssohna (1998) i prapremierę nowego baletu „Acid City” Mindaugasa Urbaitisa (2002). Teraz zgodził się wesprzeć teatr wileński koncepcją dalszego wzrostu baletu jak i równiez kolejnymi swoimi przedstawieniami. Chce także doprowadzić do współpracy koprodukcyjnej między obydwoma zespołami.

Na w pierwszej kolejnosci efekty artystyczne tej współpracy trzeba poczekać do połowy przyszłego r., ponieważ przy bieżącym okresie zespół będzie jeszcze realizował wcześniejsze plany repertuarowe.

Krzysztof Pastor ukończył Państwową Szkołę Baletową w Gdańsku. Na wstepie kroki fachowe stawiał po Polskim Teatrze Tańca po Poznaniu i w łódzkim Teatrze Duzym. W czasach 80. rozpoczął współpracę wraz z scenami prosperujacymi za granica, występował metrów. in. we francuskim Le Ballet de l’Opera de Lyon. Swoją pierwszą choreografię stworzył po 1986 roku kalendarzowego na Międzynarodową Galę Baletową w Łodzi. Przez nastepne lata pracował jako choreograf m. in. w Holenderskim Balecie Narodowym i w Washington Ballet. Jego choreografie były prezentowane na mnóstwo międzynarodowych festiwalach, spotykając się z docenieniem krytyki i publiczności.

Pastor jest także choreografem-rezydentem Holenderskiego Baletu Narodowego. (PAP)

agz/ mlu/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy