Kryzysy wstrząsną Europą Środkową

Kryzysy wstrząsną Europą Środkową
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

W nadchodzącym roku nie obejdzie się bez kryzysów po nowych państwach członkowskich UE. Będą one miały także wpływ w rozwój wydarzeń w „Starej Europie”. Wiele państw Europy Środkowej może się okazać pionierami pozadanych reform, mierzy niemiecki dziennik gospodarczy „Handelsbaltt”.

Ponizej presją masywnego deficytu budżetowego socjalistyczny rząd Węgier sposród premierem Ferencem Gyurcsanym na prowadzeniu zdecydował się na reformy systemu socjalnego oraz uzdrowienie finansów państwa. Węgrzy zdają sobie do tego sprawę, że skutkiem tego będzie spowolnienie wzrostu gospodarczego.

_ Nowi członkowie będą chcieli częściej zabierać głos w dyskusji o konstytucji UE, polityki zagranicznej wspólnoty oraz po kwestiach bezpieczeństwa energetycznego. Państwom Europy Zachodniej nie zaszkodziłoby uwzględnienie doświadczeń nowych członków w tychze dziedzinach. _

Rok 2006 był gwoli nowych członków UE rokiem burzliwym. Obrazem tego były kryzysy polityczne, nagłe modyfikacje rządów i protesty społeczne, ale też sukcesy ekonomiczne.

Skraj euforii UE

Zwłaszcza demonstracje przy Budapeszcie pozwoliły dojrzeć realną rzeczywistość przy tej części Europy. Euforia związana z rozszerzeniem UE w kwietniu 2005 roku należy już do przeszłości.

Zachód ma obowiazek pojąć, że tylko mniejszość społeczeństwa Europy Wschodniej odnalazła się w nowej gospodarce krajowej rynkowej, UE i globalizacji. Nawet, jeżeli polityczna stabilność tych krajów nie jest zagrożona, nie da się ukryć, że po krajach tychze na drodze ich kolejnych reform stanie jeszcze niejeden kryzys.

Polski nacjonalizm

Dzieki przykładzie Polski widać, jak problemy związane z transformacją mogą obrócić się po polityczny nacjonalizm. Rządząca partia braci Kaczyńskich kompensuje swoją niekompetencję przy rozwiązaniu palących problemów strukturalno-socjalnych poprzez bezkompromisowe wystąpienia dzieki europejskiej arenie. Weto Naszego kraju przeciwko w trakcie negocjacji nieznanego traktatu na temat partnerstwie UE i Rosji to tylko jeden wraz z wielu przykładów narodowo-egoistycznego afiszowania się.

Pociaga się to wyborcom, którzy w dużym stopniu należą do stajnie obywateli sfrustrowanych ekonomicznie i socjalnie. Po ten sposób mogą żyć przynajmniej przy odczuciu, że należą do dużego jak i równiez silnego państwa, nawet jeśli dla pierwotnego finansów jest to niezauważalne.

Cynizm praskich polityków

W Czechach cała klasa polityczna udowadnia w bezczelnie jawny sposób, że ważniejsze są gwoli niej jedynie interesy partyjne i władza a nie zaakceptowac dobrze funkcjonujące państwo. Od miesięcy żadna z partii nie jest w stanie stworzyć trwałego rządu.

Konieczna byłaby zwłaszcza radykalna reforma administracji państwowej, która przy obecnej formie jest biurokratyczną przeszkodą na rzecz restrukturyzacji oraz stworzenie dobre warunków ramowych dla innowacyjnych działań.

Dylemat Europy Środkowej

Z jakiejs strony rządy nowych krajów członkowskich maja obowiazek stworzyć naukowe, technologiczne i finansowe zaplecze dla produkcji, aby ponizsza jak najszybciej dogoniła Zachód. Z drugiej strony obywatele wymagają efektywnych systemów socjalnych i szybkiego podniesienia stopy życiowej. Wszystko to nie może kosztować jednak zbyt wiele, tak by nie została zagrożona makroekonomiczna stabilność natomiast tym samym cenna do Euro.

Głównym plusem nowych państw członkowskich jest ich gospodarką. Mimo kazdego kryzysów politycznych i społecznych, wzrost PKB wynosi przy tych panstwach od czterech do jedenastu procent. Są to rezultaty, o których na Zachód może jedynie pomarzyć. Zapoczatkowanie twardych reform rynkowych jak i równiez wejście na rynki światowe zaczyna się powoli opłacać.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy