Kryzys w Cypru. Eurogrupa w tej chwili nie pomoże

Kryzys w Cypru. Eurogrupa w tej chwili nie pomoże
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Zbierający się w poniedziałek ministrowie finansów państw strefy euro nie zgodzą się w wcześniejszą wypłatę pomocy finansowej dla Grecji, mimo zaprezentowanej przez Ateny listy reform – wyplywa z piątkowych wypowiedzi unijnych dyplomatów.

Hellada wcześniej niż oczekiwano stanęła w obliczu poważnych problemów pienieznych. W marcu Ateny muszą uregulować zobowiązania w wys. ok. 6, 85 mld euro. Jednak dopiero po przekazaniu zonie euro listy planowanych reform Grecy mogą mieć nadzieję na zdobycie części wraz z 7, dwa mld euro następnej rayt kredytu wsparcia wraz z programu pomocowego. W ub. środę Hellada pozyskała na rynku kapitałowym jednej, 138 mld euro a mianowicie informuje niemiecka agencja dpa.

Komisja Europejska została poinformowana o sytuacji – powiedziała w piątek w Brukseli rzeczniczka KE Annika Breithardt. Według tej dziewczyny szef KE Jean-Claude Juncker jest po stałym kontakcie z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. Nie potwierdziła doniesień mediów, że Cipras prosił Junckera na temat pilne zgromadzenie.

Wysoko postawiony urzędnik unijny powiedział nastepnie dziennikarzom, że państwa tereny euro nie zaakceptowac mają teraz wglądu przy stan finansów Grecji. Według niego list z wykazem planowanych reform, który do Brukseli wysłał minister finansów tego panstwa Janis Warufakis, przyszedł nazbyt późno, aby na poniedziałkowym spotkaniu eurogrupy ministrowie mogli podjąć jakieś decyzje na jego podstawie.

Grecja informując o projektowanych reformach zwróciła się na temat możliwość uznania pomocy finansowej przez strefę euro, choć do wypłaty pomocy potrzeba zakończenia przeglądu realizacji aplikacji pomocowego. Jednakze instytucje reprezentujące pożyczkodawców: Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Pieniezny i Europejski Bank Centralny, które mają ocenić zamiar reform, nie zaakceptowac zaczęły jeszcze pracy przy Atenach.

Rząd Ciprasa pragnie łatać dziurę w budżecie, grożącą Grecji już w najbliższych tygodniach, krótkoterminowymi obligacjami. Premier ostrzegł na łamach niemieckiego _ Spiegla _, że o ile nie przystał na to EBC, wziąłby na siebie wielką odpowiedzialność. _ EBC wciąż trzyma przy ręku pętlę, którą dysponujemy założoną dzieki szyi _ – przyznał Cipras.

Reuters pisze, że Grecy nie zaakceptowac chcąc nie wywiązywać się ze zobowiązań przelali 310 mln ó zwrotu części pożyczki sluzace do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Po ciągu najbliższych dwóch tygodni Grecja powinien zwrócić MFW 1, 5 mld euro.

20 lutego nowy lewicowy rząd Cypru i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się, że wygasający wraz z końcem 02 program wsparcia finansowej dla Aten bedzie przedłużony na temat cztery miesiące, tj. sluzace do końca czerwca. Ateny przedstawiły w następnych dniach wstępną listę reform, które zamierzają przeprowadzić. Az do końca 04 lista ów ma zostać jeszcze uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero przychylna ocena poprzez instytucje realizacji tych uzgodnień pozwoli w wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Czytaj więcej w

  • Ateny zaskakują. „Grecja kocha Europę! „
  • Grecki rząd zapłaci za prąd najbiedniejszych
  • Grecja idzie na podatkową wojnę sposród bogaczami
  • Były minister finansów Grecji przed sądem