Kraków został Miastem Literatury UNESCO

27 lipca, 2020
Category: inne

# uzupełniona wypowiedź prezydenta Krakowa J. Majchrowskiego i wiecej szczegółów na temat „literackiego ” Krakowa. #

21. 10. Kraków (PAP) – Kraków otrzymał tytuł Metropolie Literatury UNESCO – poinformował w poniedziałek prezydent Jacek Majchrowski. To zwieńczenie trwających ponad 3 lata starań, by doceniono literackie tradycje miasta i odbywające się w nim festiwale i zabawy poświęcone literaturze.

Władze metropolie otrzymały po poniedziałek list od Francesco Bandarina, zastępcy ds. zwiazanych z kultura dyrektor generalnej UNESCO, potwierdzający przyznanie tytułu.

Kraków wydaje sie pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej i innym po Reykjaviku nieanglojęzycznym, które zostało Miejscowoscia Literatury UNESCO.

„Mało który zasługuje dzieki ten tytuł” – mówił prezydent Majchrowski. Przypomniał, że Kraków może się poszczycić wieloma wydarzeniami i pomyslami literackimi i długimi tradycjami wydawniczymi. Przy 1508 r. w Krakowie została wydrukowana pierwsza książka w języku polskim – „Historyja umęczenia Pana wlasnego Jezusa Chrystusa” anonimowego autora. Jak mówił prezydent atutami miasta są też: poszerzona sieć bibliotek, działalność wielu wydawnictw, egzystowanie na UJ Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową. „Ten tytuł to jakby podsumowanie naszej kreatywności w naszej dziedzinie” – uważa prezydent Majchrowski.

Sposród inicjatywą, aby uhonorować Kraków tytułem wystąpiło miasto partnerskie – Edynburg, który był pierwszym Miastem Literatury UNESCO. Wniosek, złożony formalnie na koniec 2011 r., poparło ponad 150 pisarzy m. in. nobliści Orhan Pamuk, Mario Vargas Llosa, Herta Mueller i Wisława Szymborska, zas także Amos Oz, Alberto Manguel, Eduardo Mendoza, David Grossman, Peter Esterh zy, Zadie Smith.

Prezydent Majchrowski zapowiedział, że gmina chce przekazać mającemu swoją siedzibę w Krakowie Instytutowi Książki skład solny przy ul. Na Zjeździe. Miałoby w tamtym miejscu powstać w przyszłości „Forum Literatury” czyli miejsce, w którym miejscu odbywałyby się wydarzenia literackie oraz stała ekspozycja poświęcona literaturze po Krakowie. Realizacja tych planów wymaga wcześniejszego porozumienia sposród Ministerstwem Zwiazanych z kultura i Dziedzictwa Narodowego.

Po Krakowie mieszka wielu autorów i poetów. Z miastem związani byli m. in. nobliści Wisława Szymborska jak i równiez Czesław Miłosz oraz zmarły niedawno dramaturg Sławomir Mrożek. Od 17 lat odbywają się Targi Książki, zas od 2011 Targi Książki dla dzieci.

Pod Wawelem urzadzane były Spotykania Poetów Wschodu i Zachodu. Od 2009 r. odbywają się dwa duże festiwale literackie: Festiwal Miłosza i rozpoczynający się właśnie przy poniedziałek Festiwal Conrada, na którym w ramach współpracy sposród innymi Miastami Literatury UNESCO goszczą pisarze z Reykjaviku.

Środowiska literackie od 2010 r. zabiegały, by Kraków stał się Miastem Tekstów UNESCO. Działania koordynowało Krakowskie Biuro Festiwalowe. Tytuł nadany Krakowowi dzierzy wymiar prestiżowy, ale też, daje możliwość korzystania z środków UE.

„Od przyszłego roku ma ruszyć program +Kreatywna Europa+, w ramach którego mają być dostępne środki dzieki programy związane z przenikaniem się różnych dziedzin dziel sztuki. Będziemy pragneli wystąpić o pozyskanie kapitalów wspólnie z naszymi miastami partnerskimi” – mówiła wiceprezydent Krakowa ds. kultury jak i równiez promocji metropolie Magdalena Sroka. Jak podkreśliła miasto wciaz będzie się angażowało w działania dla upowszechniania tekstów i rozwijania czytelnictwa.

Po Krakowie wręczane są rekompensaty literackie metrów. in. nagroda Instytutu Książki za promocję polskiej tekstów w świecie – Transatlantyk, a wkrótce Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. W 2011 r. miasto przystąpiło sluzace do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców (ICORN), pomagającej literatom, którzy z powodu prześladowań nie zaakceptowac mogą chetnie żyć i tworzyć we własnym panstwie. W ramach aplikacji ICORN przy Krakowie gościli: Maria Amelie – pisarka rosyjskiego pochodzenia, która po napisaniu książki opisującej doświadczenia nielegalnej imigrantki została deportowana z Norwegii oraz Kareem Amer – egipski bloger skazany w karę więzienia za krytykę rządu Hosniego Mubaraka.

Kraków jest siódmym Miastem Podreczników UNESCO. Zdobycie tytułu nie wiąże się dla miasta z ponoszeniem jakichkolwiek opłat. Tytuł tenze otrzymały wcześniej: Edynburg (Wielka Brytania), Melbourne (Australia), Iowa City (miasto na wschodzie stanu Iowa w USA), Dublin (Irlandia), Reykjavik (Islandia) i Norwich (Wielka Brytania). Na jego przyznanie czekają m. in. Praga, Neapol, Heidelberg jak i równiez Lublana. (PAP)

wos/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy