Kraków: Odsłonięto tablicę upamiętniającą narodziny Turowicza

Kraków: Odsłonięto tablicę upamiętniającą narodziny Turowicza
27 lipca, 2020
Category: inne

W Krakowie odsłonięto po niedzielę tablicę upamiętniającą obszar, w którym sto lat temu przyszedł na świat Jerzy Turowicz – zurnalista publicysta, wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”.

Turowicz urodził się w 1912 r. po mieszkaniu dzieki drugim piętrze kamienicy tuz przy ul. Sobieskiego 7 jako kolejne dziecko Klotyldy sposród Turnauów jak i równiez Augusta Turowicza. „Dziadek był uroczym człowiekiem. Ojciec miał poczucie humoru, nieśmiałość i okreslone podobieństwo fizyczne po nim” – mówiła podczas uroczystości córka Jerzego Turowicza Magdalena Smoczyńska.

Jakim sposobem podkreśliła dla rodziny Jerzy Turowicz – co jest rzadkie u ludzi wspanialych – „był taki osobiscie albo nadal lepszy”. „Chodzi o dobroć i prawość” – podkreśliła Smoczyńska. „On jest bardzo wyraźnie postacią z 20 wieku, zas czasy bardzo się zmieniły. Są osoby z zeszłego wieku, które umarły, natomiast wszyscy halasuje znają i przywołują. Pan się kimś takim nie stał, lecz to prawdopodobnie dobrze. Wielu ludzi wciąż nosi go po sercu” – mówiła dziennikarzom Smoczyńska.

Elżbieta Jogałła, córka Jerzego Turowicza, uważa, że setna rocznica urodzin to wlasciwy pretekst, zeby przypomnieć, jakie mozliwosci robił. „Ludzie powinni się uczyć od momentu niego tolerancji, rozmowy wraz z innymi, słuchania i deficytu nienawiść. Wszechobecna nienawiść po języku, czynach, myślach to najgorsza kwestia, która nasza firme w tej chwili prześladuje” – mówiła Elżbieta Jogałła.

Tablicę autorstwa Anny Praxmayer odsłoniły prawnuki Jerzego Turowicza: Aniela, Melania, Kuba i Staś. W niedzielnych uroczystościach w Krakowie uczestniczyli rodzina redaktora oraz jego współpracownicy i towarzysze z „Tygodnika Powszechnego”.

„Życie to jest burzliwa, kręta i wyboista droga wraz z przepaściami, bardzo trudno człowiekowi czasem zmierzać do celu. Na szczęście są obok nas ludzie, którzy są drogowskazami, którzy potrafią przeprowadzić nas poprzez przepaście, dają nam wiarę w siebie. Taki był Jerzy Turowicz. On przeprowadzał przez owe burzliwe czasy całą grupę ludzi. Samodzielnie również potrzebował drogowskazów i na pewno znajdował je w poezji” – mówiła Anna Dymna otwierając Salon Poezji.

Jerzy Turowicz był znawcą i miłośnikiem poezji, jednak też a mianowicie jak podkreśla Tomasz Fiałkowski z „Tygodnika Powszechnego” – przyjacielem poetów m. in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Artura Międzyrzeckiego, Julii Hartwig, ks. Jana Twardowskiego. „Poeci, jakim sposobem chyba kazdy artyści, wyczuwali w Jerzym Turowiczu odbiorcę idealnego swojego dzieła – takiego, który jest wrażliwy, doceni wielkość i po którym nie ma nic ze złośliwego krytyka, który chciałby wszystko wywrócić na nice” – mówił Fiałkowski.

Twórczosc poetycka była obecna w domu Jerzego i Anny Turowiczów a mianowicie wiersze czytano podczas wojny w dworze w Goszycach, a później w Krakowie w miejscu zamieszkania na ul. Lenartowicza tuz przy kuchennym stole.

W minionych miesiącach życia Turowicz nagrał na kasetach magnetofonowych wiersze Czesława Miłosza, które czytał. Jeden z nich „Spotkanie” zabrzmiał na początku Gabinetu Poezji. Wiersze publikowane na łamach „Tygodnika”, gdy jego naczelnym był Turowicz, czytali: ulubiona aktorka Jerzego Turowicza Irena Jun i Krzysztof Zawadzki, a śpiewała Anna Szałapak.

Podczas Salonu Poezji swoją prapremierę miał znaczek pocztowy wraz z podobizną Jerzego Turowicza, który o północy wejdzie sluzace do obiegu wraz ze okolicznościową kopertą jak i równiez stemplem. W foyer teatru można było obejrzeć wystawy: „Przyjaciele Jerzego na znaczkach Poczty Polskiej” i złożoną z archiwalnych zdjęć „Urodziny Turowicza”.

Obchody 100. rocznicy urodzin Jerzego Turowicza, które koordynuje Fundacja Jerzego Turowicza, będą kontynuowane w poniedziałek.

Jerzy Turowicz urodził się 10 grudnia 1912 r. w Krakowie. Był redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego” od 1945 r. do śmierci w 1999 r., sposród przerwą po latach 1953-56, gdy odmówił publikacji nekrologu po śmierci Stalina i pismo za posrednictwem trzy lata wydawało Stowarzyszenie PAX. Turowicz był zaangażowany w strumien odnowy Kościoła, związany sposród II Soborem Watykańskim. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł dwudziestu siedmiu stycznia 1999 r. Został pochowany w cmentarzu w podkrakowskim Tyńcu. (PAP)

wos/ ala/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy