Kosiniak-Kamysz: 400 mln zł dzieki ochronę stanowisk pracy

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

*W środę Komisja Trójstronna zajmie się projektem ustawy o ochronie miejsc pracy w okresie spowolnienia gospodarczego. W roboczej propozycji resort pracy chce wesprzeć utrzymanie zatrudnienia po przedsiębiorstwach kwotą 400 mln zł. *

Na temat, że rząd pracuje morzem ustawą mającą wesprzeć koszty utrzymania zatrudnienia po kryzysie poinformował we wtorek Adam Szejnfeld (PO). Nie zaakceptowac ujawnił bliższych szczegółów pomyslu.

Minister roboty Władysław Kosiniak-Kamysz pytany przez PAP na temat tę wypowiedź poinformował przy środę, że jego resort pracuje morzem „ustawą na temat ochronie miejsc pracy w czasach spowolnienia”. Dopytywany, jakie kwoty zostałyby na tenze cel kierowane z budżetu, minister odparł: „Chodzi o Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowników, w roboczych dyskusjach rozmawialiśmy o 400 milionach zł”.

„Dzisiaj wydaje sie byc Komisja Trójstronna, prosto sposród Sejmu udaję się na nią. (… ). Dysponuje nadzieję, że w niedługim czasie będzie dochodzić sluzace do konkluzji. Jeżeli doszłoby w ponizszym aspekcie sluzace do porozumienia partnerów społecznych ze stroną rządową, to byłby to swietny sygnał” – dodał kierownik MPiPS.

Jakim sposobem przekonywał, kwoty, które miałyby zostać kierowane na wypłatę zasiłków gwoli osób bezrobotnych lepiej przeznaczyć na koszty utrzymania miejsc pracy. „Czasem może obok zmniejszonym wymiarze czasu pracy, bo takowa może być konieczność przy niektórych kompaniach ze względu na spowolnienie gospodarcze. Chcielibyśmy jak najszybciej przekazać tę ustawę do Wskazówki Ministrów, natomiast później az do parlamentu” – zadeklarował minister.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze odczytywanie projektu odmian w Kodeksie pracy, które zmierzają ku zwiększenia elastyczności stosunku pracy. W planie zapisano metrów. in. wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu roboty do 12 miesięcy (dziś maks. czterech miesiące), i zmianę definicji prawnej tzw. doby pracowniczej.

„Jest wydaje sie byc jednym z elementów, które mogą sprzyjać progresowi polskiej produkcji – takie sygnały dochodzą również od firm, które chcą inwestować w Polsce, że to wydaje sie dla nich ważny szczegól. Szczególnie jest to skierowane do dużych przedsiębiorców, do zakładów, które zatrudniają dużą ilość osób” a mianowicie powiedział w środę Kosiniak-Kamysz.

Ocenił też, że zmiany w nieomal mające dzieki celu ochronę miejsc pracy – a przy perspektywie powstawanie nowych, to element, który najlepiej sprawdził się w tzw. ustawie antykryzysowej, która wygasła z końcem 2011 r. „Skorzystało z tych rozwiązań 1075 firm, dziesiątki tysięcy pracowników zachowały pracę” – zaznaczył minister roboty. (PAP)

laz/ drag/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy