Kopacz: samorządowcy bardzo chętnie przekształcają szpitale

27 lipca, 2020
Category: rózne

Szpitale „bardzo chętnie” przekształcają się w spółki prawa komercyjnego – oceniła w poniedziałek minister stanu zdrowia Ewa Kopacz. „Straszenie osób, że szpitale się nie przekształcają, że samorządowcy się boją, wydaje sie nadużyciem” – dodała.

Minister zdrowia w „Sygnałach Dnia” odniosła się do poniedziałkowego pozostawienia „Dziennika”, który napisał, że z szumnie zapowiadanych planów masowego przekształcania szpitali przy spółki zero nie wyszło. Szpitale jak i równiez samorządy bynajmniej nie chcą komercjalizacji – oceniła gazeta.

„Dz”, powołując się na dane z Ministerstwa Zdrowia, podał, że w pierwszym półroczu sprywatyzowało się tylko siedem szpitali, choć na początku chęć rozpoczęcia przekształceń deklarowało 57.

„Żeby była jasność – nie jawi sie byc to jedynie 57 szpitali, tylko blisko 100 szpitali” – powiedziała Kopacz. „Siedem – to te, które przyjdą wedlug pieniądze nadal w tym roku. Weszły na tę drogę, która rozpoczyna cały proces restrukturyzacji” – wyjaśniła.

„Wiemy, że cała strategia trwa blisko pół roku od momentu podjęcia decyzji na temat przekształceniu (… ) Tego nie wykonuje się tak, pstrykając z palca, po ciągu paru dni” – podkreśliła. „A więc straszenie ludzi, że te szpitale się nie przekształcają, relacjonowanie, że samorządowcy się boją, jest nadużyciem” – dodała.

„Dzisiaj samorządowcy bardzo chętnie skorzystają z planu B” – zaznaczyła Kopacz.

Pytana, czy istnieje raport Ministerstwa Zdrowia, mówiący, że szesnascie szpitali spośród tych skomercjalizowanych nie poprawiło swojej sprawy finansowej jak i równiez znów pojawiły się przy nich długi, powiedziała: „Po pierwsze nie zaakceptowac widziałam, by z jakiegokolwiek badz niepublicznego zakładu ktoś ewakuował pacjentów, nie widziałam też strajków w tych niepublicznych zakładach kurateli zdrowotnej, ale też nie zaakceptowac widziałam tego rodzaju zakładów, które dzisiaj czekałyby z założonymi rękami i czekały, aż państwo dołoży im kolejne pieniądze na oddłużenie” – powiedziała minister zdrowia.

System „Ratujemy polskie szpitale” (tzw. plan B) ma obowiązywać w latach 2009-2011. Powstał po tymze, gdy po grudniu ubiegłego roku prezydent zawetował ustawę, zakładającą obowiązkowe przekształcenie szpitali w spółki. Według minister zdrowia Ewy Kopacz, udział w systemie zadeklarowało wiecej niz 80 samorządów. W tym roku na cele systemu zarezerwowano jednej, 125 mld zł. (PAP)

kno/ itm/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy