Komorowski za pogłębieniem współpracy Sejmu i Bundestagu – publikatory

Komorowski za pogłębieniem współpracy Sejmu i Bundestagu – publikatory
27 lipca, 2020
Category: inne

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski opowiedział się za podstawowym pogłębieniem współpracy pomiędzy Sejmem a germanskim Bundestagiem. Ocenił też, że Polska i Niemcy nie są skazane na to, by być zakładnikami dzielących gryzie problemów.

Komorowski, który w poniedziałek składa roboczą wizytę po Berlinie, udzielił wywiadów tygodnikowi „Das Parlament” oraz dziennikowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

„Nadszedł czas dzieki zasadnicze pogłębienie współpracy, niezależnie od wyrazów sympatii jak i równiez wspólnych deklaracji” – powiedział w rozmowie z „Das Parlament”.

Jego zdaniem, podstawę sluzace do nawiązania silniejszych relacji między parlamentami obu państw zapewnia Traktat Lizboński, który wzmacnia rolę parlamentów narodowych po krajach UE.

„Na pulapie Sejm-Bundestag powinniśmy porozmawiać o tym, jak szczególnie parlamenty państw Trójkąta Weimarskiego mogą się przygotować sluzace do nowych reguł gry w UE i zwiększyć swoją siłę przebicia” – ocenił Komorowski.

Jak dodał, konieczne są: skonstruowanie trwałych struktur w ramach Trójkąta Weimarskiego (Niemcy-Polska-Francja) oraz współpraca, która będzie wychodzić pomijajac poziom przewodniczących parlamentów oraz ich prezydiów i zawiera komisje.

Komorowski opowiedział się za zacieśnieniem integracji europejskiej, przede wszystkim w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego oraz zbyt zasadą solidarności w polityce energetycznej UE.

Skrytykował też projekt budowy Gazociągu Północnego po dnie Morza Bałtyckiego. Na uwagę dziennikarza, że Polska mogłaby przyłączyć się do gazociągu marszałek odparł: „Uważamy ów projekt zbytnio nieuzasadniony pod wzgledem finansowym i zbyt motywowany politycznie. Droga lądowa byłaby w duzym stopniu tańsza a mianowicie stąd też nie doswiadczamy możliwości udziału w Gazociągu Północnym”.

„W interesie Lokalny i Niemiec leży partnerskie ukształtowanie polaczeniu UE wraz z Rosją a takze wspólna strategia wobec Ukrainy, która może i potrzebuje zintegrować się z Zachodem. Także demokratyzacja Białorusi wydaje sie byc we wspólnym interesie” – ocenił lokalny polityk.

Z kolei w rozmowie z dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung” marszałek Sejmu ostrzegł, by nie uzależniać postępów w stosunkach polsko-niemieckich od czasu „romantycznego marzenia” o porozumieniu w watpliwych sprawach starych. Jako syn polskich uchodźców z dawnych terenów wschodnich, który urodził się przy pobliżu opuszczonego przez Niemców Wrocławia, potrafił zrozumieć nieszczescia wypędzonych.

Aczkolwiek – pisze „FAZ” przy omówieniu wywiadu – gwoli Komorowskiego „fantazją” jest sądzenie, że róznorodne postrzegania walki i wypędzeń przez Niemców i Polaków uda się „jak zbyt dotknięciem czarodziejskiej różdżki” uczynić jednakowymi.

Jednakze – uważa marszałek Sejmu – Nasz kraj i Republika federalna niemiec nie są skazane w los zakładników dzielących je sporów.

„Pomimo różnic Polska i Republika federalna niemiec właśnie za posrednictwem swoją historię są predestynowane do tego, aby pojęcie bezpieczeństwa znów uczynić podstawowym zagadnieniem integracji europejskiej” – ocenił marszałek Sejmu. Jego zdaniem bezpieczeństwo ma kilka wymiarów jak i równiez obejmuje metrów. in. tożsamość obronną UE, jej politykę energetyczną, zas także solidarność z sąsiednimi narodami, które na wschodzie wciąż muszą walczyć na temat demokrację.

Kraje te a mianowicie podkreślił Komorowski – nie mogą być poświęcone dzieki ołtarzu rzekomej polityki realizmu, zwłaszcza jeśli świece za zakupach grupowych ołtarzu podsyca rosyjski gaz. (PAP)