KNF zatwierdziła statut obrotu auto-gazem na Towarowej Giełdzie Ciepla

KNF zatwierdziła statut obrotu auto-gazem na Towarowej Giełdzie Ciepla
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Komisja Dozoru Finansowego zatwierdziła Regulamin Obrotu Gazem w Towarowej Giełdzie Energii – poinformowała TGE. Dokumenty owe są formalną podstawą działania rynku gazu na TGE; m. in. określają wytyczne, jakie nalezy spełnić, aby móc handlować tam gazem.

Jakim sposobem podkreśliła w komunikacie TGE, uruchomienie sektorze gazu wpisuje się w propozycje Komisji Europejskiej odnosnie do wewnętrznego rynku energii. Zgodnie z wytycznymi UE, kraje członkowskie muszą zapewnić swoim obywatelom w zakresie ciepla i gazu m. in.: w pełni konkurencyjny, płynny i przejrzysty rynek, możliwość swobodnego wyboru dostawcy, uczciwe i optymalnie ustalane ceny, bezpieczeństwo jak i równiez pewność dostaw.

„Polska pełni ważną rolę w zakresie tworzenia wspólnego, europejskiego rynku ciepla, głównie dzięki płynności, jaką udało mnie się uzyskać na TGE. Jestem przekonany, że uczestnicy rynku gazu wykażą się równie mocną determinacją, zeby giełdowy obrót tym surowcem osiągnął wolumen i transparentność podobne sluzace do giełdowego parkietu energetycznego. Jest to niezbędny warunek do pospiesznej i sprawnej liberalizacji owego rynku” – ocenił prezes TGE Ireneusz Łazor.

Zgodnie z tzw. III pakietem energetycznym UE zajeciem TGE jest utworzenie hurtowego rynku gazu w oparciu na temat rynek giełdowy, gdzie kumulacja podaży i popytu w gaz jak i równiez energię odbywa się na jednym blogu, a referencyjna cena gazu i ciepla na miejscowym rynku hurtowym ustalona jest w warunkach pełnej konkurencji.

Na razie handel będzie możliwy wyłącznie zbyt pośrednictwem towarowych domów maklerskich i domów maklerskich będących członkami TGE, zatrudniających maklerów giełd towarowych. Za jakość i bezpieczeństwo usług rozliczeniowych na rynku gazu TGE będzie odpowiadała Pokój Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT).

W ocenie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marka Woszczyka, najbardziej prawdopodobnym terminem uruchomienia giełdy gazu jest 1-wsza stycznia 2013 r.

„Nie ma teraz formalnych przeszkód dla odpalenia giełdy gazu. Najbardziej możliwe i przypuszczalne jest uwolnienie rynku hurtowego od 1-wsza stycznia 2013 roku, oczywiście jeśli po obrocie dzieki giełdzie gazu pojawią się odpowiednie wolumeny gazu” – powiedział po środę w Krynicy Woszczyk.

Dodał, że po powstaniu giełdy gazu stopniowo maja obowiazek następować uwolnienia cen gazu dla przemysłu w poszczególnych segmentach. (PAP)

wkr/ pad/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy