Kiepska sesja na GPW z jeszcze gorszą końcówką

Kiepska sesja na GPW z jeszcze gorszą końcówką
Author:
27 lipca, 2020
Category: gielda

Giełdy były dziś ponizej silną presją sprzedających akcje. O ile wskaźniki PMI nie zachęcały sluzace do podejmowania zbednego ryzyka, to już informacje z Polski były całkiem niezłe porównując do oczekiwań rynkowych. WIG20 kończy sesję na codziennympowszednim minimum. Odniesieniem na jutro jest stopien 2485 punktów.

Przez całą sesję nastroje na GPW były raz za razem gorsze. Jeszcze godzinę przed zamknięciem sesji kurs WIG20 próbował powrócić powyżej granicy 2500 punktów. Atak się nie powiódł i jak więcej, wyprzedaż przyspieszyła jak i równiez na prekursorskim fixingu mamy dzienne najmniejsza wartosc na poziomie 2485 punktów.

Spadki indeksów grupujących największe spółki na GPW przekroczyły procent, co mimo wszystko nie jest złym wynikiem w porównaniu do pozostałych giełd Europy. Przecena na francuskim CAC40 była już bliska 2 %. Jedynie wspólnicy z Wall Street zachowują zimną posoka i warsztaty głównych indeksów są nieopodal wczorajszego zamknięcia. Trzeba jednak pamiętać, że sesja tam dopiero się zaczęła jak i równiez jeszcze wiele może się wydarzyć.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dolacz wykresy do Twojej witryny www

Francuskim inwestorom nie mogły się podobać najnowsze dane z sektora usług. Wskaźnik PMI spadł do poziomu 49, czterech punktów. Innymi slowy spadek względem poprzedniego odczytu o niemal 1 punkt. Choć oczekiwano gorszego wyniku, to jednakze szacunki zakładały pozostanie PMI powyżej piecdziesiat punktów. Również o zawodzie można było mówić po analogicznych danych z sektora przemysłowego po Niemczech (odczyt: 50, 3 pkt; prognoza: 51, dwóch; poprzednio: 51, 4).

Porzadne informacje podał za to GUS. Okazało się, że po ubiegłym miesiącu odnotowaliśmy zmniejszenie bezrobocia sluzace do poziomu 11, 7 procent, wobec prognoz 11, 8 procent. Jednocześnie wzrost sprzedaży detalicznej w stopniu 1, siedmiu procent r/r był wyższy o 0, 4 miejsca procentowego względem szacunków analityków. Nie wiele pomogło to wycenom krajowych spółek. Na zamknięciu na czerwono świeciły wszelkie indeksy GPW. Wyjątkiem były indeksy sektorów: spożywczego, surowcowego i telekomunikacyjnego.

Zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj diagramy do Twej strony internetowej

Wracając za Wielka woda warto wspomnieć o krancowej dziś ważnej publikacji. Wstępny odczyt PMI dla Stanów Zjednoczonych jest na poziomie skutkiem tego co w sierpniu, czyli 57, 9 punktów. To najlepszy rezultat od 2010 roku. Jakie mozliwosci ciekawe, dawne firmy przemysłowe zaraportowały po badaniu największy przyrost zatrudnienia od marca 2012. To jedna sposród niewielu bardzo dobrych dziś informacji.

##

Indeksy europejskie ciągną przy dół warszawską GPW

Damian Słomski, godz. 15: 37

Coraz gorzej wygląda sprawa posiadaczy akcji największych spółek z czołowych europejskich parkietów. Kursy najważniejszych indeksów tracą od 1-wsza do dwóch procent. Bliżej dolnej granicy jest WIG20, choć sprawa z godziny na godzinę wygląda raz za razem gorzej.

Około 11: trzydziestu kurs WIG20 przebił od czasu góry pomoc na 2500 punktów. Mimo próby odrabiania strat około godziny 14: 00, w dalszym ciagu przewagę mają sprzedający. Dzieki nieco wiecej niz godzinę zanim zamknięciem GPW indeks blue chipów wydaje sie na dziennych minimach. Pogarsza się również obraz giełd zachodnich.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Zglos wykresy do Twojej strony internetowej

Najsłabszymi sektorami są: energetyka, media jak i równiez banki. Liderem spadków jest mBank. Tuż za nim plasuje się PGE. Strata dzieki obu spółkach sięga trzy, 5 %.

Surowce, które wczoraj taniały przez wypowiedź chińskiego ministra finansów, dziś drożeją na dobrym odczycie wskaźnika PMI. O nalezytym przełożeniu tegoz faktu można mówić w przypadku akcji KGHM. Miedziowy kombinat zyskuje blisko procent, przerywając serię 3 spadkowych sesji z rzędu. Handel na tych papierach przebiega obok podwyższonych obrotach. To wylaczna spółka, w której wartość transakcji przekroczyła już wyraźnie 100 milionów złotych.

Siłę już od czasu kilku dób pokazuje Orange. Nie odmiennie jest dzisiaj. Papiery telekomunikacyjnego giganta liderują blue chipom. Zwyżka koszty sięga 2 procent. Prezes Duthoit pochwalił się dzis wynikami zakończonej modernizacji sieci. Dwu jak i równiez pół malo gorliwy projekt zakończył z 10 tysiącami systemów bazowych, innymi slowy o około 60 % więcej niż przed rozpoczęciem inwestycji. Zasięg operatora siega 98 procent populacji, natomiast w najbliższych tygodniach posiada wzrosnąć az do 99 %.

##

GPW: Inwestorzy pozbywają się akcji. Ale są wyjątki

Łukasz Pałka, godz. 12: 45

Od początku handlu na warszawskim parkiecie wśród inwestorów przeważa dzisiaj chęć pozbywania się dzialaniu. Są jednak spółki, które idą wyraźnie w górę. Wśród tych propozycji producent ciągników Ursus.

Spółka poinformowała obecnie, że wysłała do Afryki pierwszą partię ciągników. To część gigantycznego kontaktu, który firma podpisała z odbiorą w Etiopii. Wartość umowy to 80 milionów dolarów, a przy jej ramach Ursus dzierzy dostarczyć 4 tysiące ciągników.

Indeks WIG20 od rana notuje korektę. Wyraźny, wiecej niz 2-procentowy zmniejszenie akcji znów można zauważyć w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Główne indeksy GPW w czasie wtorkowej sesji Dodaj diagramy do Twej strony internetowej

##

GPW: Inwestorzy poznali serię ważnych danych empirycznych

Łukasz Pałka, godz. dziesiec. 40

Przedpołudnie na warszawskiej giełdzie przynosi lekkie osłabienie głównych indeksów. Inwestorzy poznali już ważne odczyty wskaźników PMI, jak również wiadomosci z polskiej gospodarki.

Pozytywnym zaskoczeniem na rzecz rynków wydaje sie z pewnością najnowszy, wstępny odczyt wskaźnika PMI na rzecz chińskiego przemysłu. Wynik na poziomie 50, 5 punktu okazał się lepszy od wcześniejszych prognoz. Wstępne dane na temat przemysłowym PMI w Niemczech (50, trzech pkt. ) okazały się za to nieznacznie niższe od czasu prognoz.

Z kolei GUS opublikował dziś najnowsze doniesienia odnosnie tematu bezrobocia i sprzedaży detalicznej w Polsce. Okazało się, że w ubiegłym miesiącu odnotowaliśmy spadek bezrobocia do poziomu 11, szóstej procent. Jednocześnie jednak wzrost sprzedaży szczególowej był dość skromny: na temat 1, siedmiu procent r/r, przy jednoczesnym spadku o 0, 9 procent m/m.

Dane z Chin w srodek uwagi. Jak dalej sposród cenami dzialaniu na GPW?

Paweł Zawadzki, 22. 09, godz. 21. trzydziestu

Pierwsza sesja tego tygodnia w przypadku WIG20 upłynęła pod znakiem adiustacji mocnego postepu z ubiegłego piątku. Kolejna będzie nadzwyczaj emocjonująca, bowiem inwestorzy a mianowicie obawiający się mocniejszego hamowania chińskiej gospodarki – dostaną do ręki dane mogące ich uspokoić lub jeszcze mocniej zaniepokoić.

Większość giełdowych graczy przywykła już w dodatku, że poniedziałki na GPW to zazwyczaj brak danych makroekonomicznych po kalendarzu jak i równiez niewielka zmienność najważniejszych indeksów. Tym razem scenariusz ten realizował się jedynie do godziny 16. W takim przypadku właśnie pojawiły się słabsze od prognoz dane wraz z USA na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym, a sluzace do gry aktywniej włączyli się sprzedający akcje notowanych na giełdach spółek.

Zobacz, jakim sposobem przebiegała sesja na Wall Street Zglos wykresy sluzace do Twojej strony internetowej

Trudno aczkolwiek nie odnieść wrażenia, że dane zza Oceanu są jedynie pretekstem. Już od pewnego periodu zanosi się na choćby krótkoterminowe odreagowanie wcześniejszych wzrostów na Wall Street. Sugeruje to między innymi styl zycia indeksu S&P500, który od czasu niemal miesiąca nie może mocniej oderwać się od momentu psychologicznego stopnia 2. 000 punktów.

Natomiast WIG20 – notując w poniedziałek 0, 9-procentowy zmniejszenie – odreagowywał mocną zwyżkę, która miała miejsce w czasie piątkowej sesji. Wówczas krajowy indeks blue chipów poszedł w górę o niespełna 1, 5 procent. Niepokojącym sygnałem gwoli posiadaczy dzialaniu największych spółek z GPW byłoby przed chwila zamknięcie notowań przez WIG20 poniżej dolnego ograniczenia przedziału 2. 480-2. 500 punktów. W tym celu indeks musiałby się _ obsunąć _o nastepne 1, 5 procent.

Pozostalym powodem wyprzedaży na giełdach miały być również obawy o bieg wzrostu chińskiej gospodarki. Zbyt taką argumentacją przemawiał m. in. argument, że równo taniały także – zależne od popytu generowanego przez Państwo Środka – towary, w tym zwlaszcza miedź. Faktycznie mocno _ oberwało się _ akcjom KGHM. Przeszlo 4-procentowe _ obsunięcie _ kursu miedziowego giganta odpowiadało za około 40 procent spadku WIG20.

Jeszcze zanim otwarciem kolejnego dnia notowań na rodowitej giełdzie inwestorzy będą posiadali szansę w pierwszą rewizję swoich osądów. W trakcie azjatyckiej sesji, innymi slowy w nocy polskiego czasu (3: 45), pozostanie opublikowany wstępny indeks PMI obrazujący aktywność gospodarczą przy tamtejszym przemyśle. Prognozy mówią o spadku z piecdziesiat, 2 do 50 punktów, ale część giełdowych graczy obawia się spadku indeksu poniżej a mianowicie oddzielającej ożywienie od recesji – miarki 50 punktów.

Rozczarowujące wiadomosci z Chin dotychczas mogły być odbierane jako czynnik zwiększający okazje na kolejne _ stymulusy gospodarcze _. W weekend aczkolwiek chiński minister finansów stwierdził, że gospodarka spowalnia, jednak jednocześnie zapowiedział, że rząd nie będzie zmieniał strategii gospodarczej z powodu pojedynczych danych makro. Jeśli PMI wraz z Chin wypadnie dużo słabiej od prognoz, może to ustawić notowania w początkowej fazie handlu w Europie. W podobny sposób w przypadku informacji znacznie lepszych od oczekiwań.

To jednak nie koniec wiadomości gospodarczych, które we wtorek mogą wpływać dzieki decyzje inwestorów. Wstępne wrześniowe indeksy PMI poznamy między innymi z Francji, Niemiec, czy całej strefy ó. W pierwotnego wypadku będą to zarówno dane obrazujące koniunkturę po przemyśle, jak i usługach. Recenzje ekspertów zakładają minimalne pogorszenie indeksów miesiąc do miesiąca. Po południu poznamy także analogiczny wskaźnik dla sektora wytwórczego przy Stanach Zjednoczonych.

Wlasne _ pięć minut _- za sprawą sierpniowych danych empirycznych o bezrobociu i sprzedaży detalicznej a mianowicie będzie miała również krajowa gospodarka. Wraz z prognoz ekonomistów wynika, że stopa bezrobocia w Polsce spadła w przeszlym miesiącu sluzace do 11, 12 z jedenascie, 9 procent miesiąc wcześniej. Z kolei w wypadku sprzedaży detalicznej rynek spodziewa się wzrostu o 1-wsza, 3 proc. w ujęciu rocznym, gdy w lipcu dynamika wzrostu wynosiła dwóch, 1 procent. Oba wskaźniki GUS posiada zaprezentować na temat godzinie dziesiec.

Porównaj dzieki wykresach spółki i indeksy Dodaj diagramy do Twej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy