KHW podpisał z bankami umowę w sprawie emisji obligacji

KHW podpisał z bankami umowę w sprawie emisji obligacji
27 lipca, 2020
Category: inne

Katowicki Holding Węglowy (KHW) podpisał w środę z konsorcjum pięciu banków umowę dotyczącą emisji obligacji na kwotę 1 mld 25 mln zł. Zdobyte w ów sposób środki zostaną oddane m. in. na poprawę finansowania aplikacji inwestycyjnego holdingu.

Emisję obligacji przeprowadzi konsorcjum pięciu banków: Bank Zachodni WBK, BNP Paribas Bank Polska, DZ Pula Polska, Nordea Bank Polska i PKO Bank Lokalny.

Uczestniczący w podpisaniu dokumenty urzedowe wiceminister ekonomii Tomasz Tomczykiewicz podkreślił, że to projekt nowatorski po polskim górnictwie. „Wielu wątpiło, że tenze finał nastąpi. To też jest pewne świadectwo, że banki przy tych niełatwych czasach kryzysu europejskiego zdecydowały się tę branżę finansować – innymi slowy, że ów firma dobrze zarządzana, w rzetelnych rękach” – powiedział.

Prezes KHW Roman Łój zaznaczył, że zanim dopełnieniem formalności trzeba było pokonać sporo problemów i uprzedzeń. „Finalizacja tego planu jasno twierdzi – chociaz ja naprawde to odbieram – że nasze górnictwo węgla kamiennego przestaje być traktowane jakim sposobem mastodont poprzedniej epoki, któremu grozi predkie wymarcie, że jest traktowany jako branża perspektywiczna, której można zaufać i przy którą należy inwestować” – oświadczył prezes holdingu.

Obligacje wystawiane będą w kilku transzach. Dzielić się będą na część terminową (750 mln zł), przeznaczoną w refinansowanie obecnego, krótkoterminowego finansowania i finansowanie programu inwestycyjnego, oraz odnawialną część obrotową (275 mln zł), przeznaczoną na finansowanie bieżących potrzeb holdingu.

Glówna transza, w wysokości 325 mln zł ma zostać wypłacona we wrześniu, jak pozwoli na zmianę struktury finansowania – z zobowiązań krótkoterminowych na średnio- badz długoterminowe. Druga transza, na kwotę 425 mln zł, zostanie wypuszczona najprawdopodobniej na koniec października i zostanie poswiecona na działalność inwestycyjną. Jak podkreślają reprezentanci KHW, takie finansowanie pozwala na lepsze niż dotychczas dostosowanie aktywów jak i równiez pasywów holdingu, działającego w kapitałochłonnej branży o długich okresach zwrotu, oraz porzadne finansowanie programu inwestycyjnego. Przewidziany okres trwania programu siega do 5 lat od momentu pierwszej emisji. Będą to obligacje imienne o ograniczonej zbywalności, wyemitowane w złotych. Ich zabezpieczeniem będą domu lub mieszkania na majątku pozaprodukcyjnym a takze zastawy rejestrowe.

Zarząd spółki zaznacza, że obligacje nie zaakceptowac rozwiązują wszelkich potrzeb spólki – sam tylko oprogramowanie inwestycyjny dzieki obecny dwanascie miesiecy wynosi 650 mln zł.

Katowicki Holding Węglowy tworzą kopalnie: Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wieczorek i Wujek. W ubiegłym roku wydobyły one 12, 67 mln ton węgla energetycznego. Podobna wielkość wydobycia zakładana wydaje sie w tym roku. Holding zatrudnia w porzadku. 18, 6 tys. pracowników, z czegoz ok. jednej, 9 tys. na przestrzeni, w ramach struktur obsługi produkowaniu i sprzedaży. Ubiegłoroczny profit netto KHW wyniósł 150 mln zł; w tym roku ma być co najmniej na podobnym poziomie. Docelowo holding potrzebuje zwiększyć wyszukanie węgla sluzace do ok. trzynascie, 5 mln ton rocznie. (PAP)

kon/ je/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy