KGHM będzie musiał negocjować wraz z kanadyjskimi Indianami

KGHM będzie musiał negocjować wraz z kanadyjskimi Indianami
27 lipca, 2020
Category: gielda

Jedną z niespodzianek dla akcjonariuszy KGHM po zamknięciu transakcji kupna Quadra FNX będą pertraktacje lubińskiej spółki z kanadyjskimi Indianami. Quadra FNX tego rodzaju prowadziła, w tej chwili te obowiązki przejdą dzieki nowych właścicieli.

Po ostatnich tygodniach, już na ogłoszeniu planów KGHM dotyczących przejęcia Quadra FNX, spółka zawarła wiecej niz jeden memoranda (memorandum of understanding) ze wspólnotami indiańskimi mieszkającymi w pobliżu terenów, w którym miejscu Quadra prowadzi lub będzie prowadzić eksploatację.

2 02 bieżącego roku kalendarzowego memorandum podpisano z Atikameksheng Anishnawbek First Nation. Uklad dotyczy kierowania dalszych negocjacji, które mają zakończyć się zawarciem ostatecznego porozumienia. Atikameksheng Anishnawbek to potomkowie plemion Ojibwa, Algonkin i Odawa, mieszkający 20 km na południowy wschód od Sudbury, gdzie realizowany jest tzw. Victoria Advanced Exploration Project. Są sygnatariuszami Robinson Huron Treaty wciaz z 1850 r. i, tak jak dzis wszystkie kanadyjskie Pierwotne Narody, domagają się respektowania przysługujących im norm, w tym praw do czerpania korzyści z eksploatacji należących do tych propozycji terenów.

To nie pierwsze memorandumWcześniej memorandum of understanding zostało podpisane z Sagamok Anishnawbek First Nation. Również ono tyczy sie projektu Victoria, również ponizsza społeczność, mieszkająca nad jeziorem Huron, około 80 kilometrów na zachód od Sudbury, jest sygnatariuszem traktatu z 1850 r. Także w tej sytuacji celem wydaje sie zawarcie podstawowego porozumienia.

Zawarte z Indianami memoranda są ważne dla projektu Victoria. W połowie stycznia bieżącego roku Quadra FNX zrewidowała swoje założenia dotyczące projektu Victoria, podnosząc prognozy wydobycia niklu, miedzi i metali szlachetnych. Dodatkowo badania geologiczne sugerują, że możliwości wydobycia są także na rejonach poza obecnym projektem. Dzieki 2012 r. zaplanowano wiercenia. Realizacja projektu Victoria posiada się rozpocząć w 2017.

KGHM będą też czekać negocjacje ze związkami profesjonalnymi w Quadra FNX. Po lutym bieżącego roku, jak donosił lokalny dziennik _ Sudbury Star _, kilku przedstawicieli KGHM złożyło wizytę w Sudbury, chcąc poznać nowych _ sąsiadów _, w tym także – mieszkańców. Nie spotkali się te banki jednak sposród kanadyjskimi związkowcami, do tych rozmów ma dojść na zamknięciu transakcji przejęcia Quadra FNX.

Na kolejnej witrynie przeczytasz, jakie mozliwosci na to rzecznik KGHM

Rzecznik odmawia komentarzaRzecznik prasowy KGHM Polska Miedź SA Dariusz Wyborski odmówił skomentowania informacji na temat mozliwych negocjacji, które lubińska spółka będzie musiała prowadzić z dwoma plemionami Indian kanadyjskich oraz związkowcami Quadra FNX.

Wiadomo natomiast, gdzie KGHM może szukać fachowców az do pracy w kanadyjskiej spółce. Przedstawiciele KGHM spotkali się przy okazji spotkania w Sudbury także sposród przedstawicielami Uniwersytetu Laurentyjskiego (Laurentian University), gdzie działa specjalistyczne centrum nowinek w górnictwie.

Na razie, na zamknięciu sesji giełdy torontońskiej w środę 7 marca, akcje Quadra FNX zostaną wycofane sposród indeksów. Na podaniu wiadomosci o zgodzie kanadyjskiego ministra przemysłu dzieki przejęcie Quadra FNX przez KGHM (29 lutego) publikatory nie poświęcały temu tematowi uwagi. Zainteresowanie sprawa budziła w grudniu ub. r., gdy KGHM ujawnił swoje plany wzgledem kanadyjskiej spółki.

Po zatwierdzeniu transakcji przez akcjonariuszy Quadra FNX, jako jedna z nielicznych sluzace do przejęcia odniosła się francuskojęzyczna _ La Presse _, podsumowując, że w przypadku zarządzających portfelem _ cierpliwość popłaca _, bowiem jeszcze przy listopadzie ub. r. warsztaty akcji górniczej spółki oscylował w rejonach 9, 41 dolara kanadyjskiego, z powodu kłopotów z produkcją. KGHM płaci za akcje kanadyjskiej spółki cenę o ponad 5, 5 dolara wyższą. (15 CAD, innymi slowy ok. 45 zł).

To jedna sposród największych sprawie Według listy dziennika _ The Globe and List mailowy _, kupno Quadra FNX przez KGHM jest na 9. miejscu w grupie największych transakcji w branzy kanadyjskim po 2011 r. (pod uwagę brano zarówno przeprowadzone, jak i równiez ogłoszone).

29 lutego bieżącego roku kanadyjski minister przemysłu wydał na bazie Investment Canada Act zgodę dla KGHM na przejęcie stu procent akcji Quadra FNX. Był to ostatni wymóg zamknięcia sprawie. W grudniu ubiegłego roku kalendarzowego KGHM podpisał warunkową zobowiązującą umowę, na podstawie której spółka, płacąc łącznie 2, 87 mld CAD (ok. 9, 44 mld zł), posiada przejąć wszelkie akcje kanadyjskiej firmy. Investment Canada Act przewiduje konieczność uzyskania potwierdzenia federalnego ministra przemysłu przy przypadkach kupna kanadyjskich spółek przez zagraniczne podmioty, jeśli wartość sprawie przekracza 330 mln dolarów kanadyjskich.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy