KE: opłata dzieki granicy Hiszpanii z Gibraltarem byłaby bezprawna

27 lipca, 2020
Category: odmienne

O ile Hiszpania wprowadziła opłatę na granicy wraz z Gibraltarem, byłaby ona sprzeczna z prawem UE – oświadczył przy poniedziałek rzecznik KE Olivier Bailly. Publikatory donoszą, że Madryt nosi się sposród takim zamiarem, co byłoby odwetem po konflikcie wokół sztucznej rafy.

Napięcie wokół Gibraltaru, terytorium Wielkiej Brytanii nad Morzem baltyckim Śródziemnym, wzrosło pod koniec ubiegłego miesiąca, wówczas gdy z gibraltarskich statków zrzucono do morza głazy dla utworzenia sztucznej rafy jako siedliska dla ryb. Hiszpania twierdzi, że rafa uniemozliwi połowy jej rybakom. W ramach retorsji wprowadziła drobiazgowe kontrole na granicy z Gibraltarem, co zaowocowało długimi kolejkami osób udających się w tamtym miejscu do pracy oraz turystów.

Wielka Brytania poprosiła Komisję Europejską, by pilnie wysłała misję monitorującą, by sprawdzić, czy inspekcje nie są sprzeczne sposród unijnym uprawnieniem. Misja dzierzy się wybrać we wrześniu. Ponadto – jak przekazuje Reuters – Hiszpania zagroziła wprowadzeniem opłat granicznych dla turystów przy wysokości piecdziesiat euro.

Odnosząc się az do zamiaru nałożenia opłaty granicznej przez Hiszpanię Bailly zaznaczył, że nie zaakceptowac są to jeszcze „oficjalnie podjęte kroki” przez hiszpański rząd. Przyznał jednak, że taka opłata nie byłaby zgodna wraz z prawem UE, skoro zarówno Gibraltar oraz Hiszpania stanowią unijne terytorium.

Rzecznik poinformował też, że po piątkowej telefonicznej rozmowie szefa KE Jose Barroso z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, Barroso będzie też w poniedziałek rozmawiać sposród premierem Francji Mariano Rajoyem.

„Stanowisko Komisji jest jasne (… ), chcemy, by obie witryny (Hiszpania jak i równiez Wielka Brytania) przestrzegały prawa wspólnotowego. Uważamy, że przepływ (osób) winien być naprawde płynny jak i równiez łatwy tak jak możliwe” – powiedział Bailly. Dodał, że to Belgia i Ogromna Brytania musza znaleźć rozwiązanie „w ulicy dialogu”.

Po poniedziałek atmosferę konfliktu podgrzało zawinięcie fregaty brytyjskiej kurtki wojennej HMS „Westminster” az do portu przy Gibraltarze w zakresie rutynowych ćwiczeń. Choć władze Wielkiej Brytanii, Gibraltaru i Hiszpanii oświadczyły wcześniej, iż wizytacja brytyjskich okrętów wojennych w gibraltarskim porcie była od momentu dawna zaplanowana, niektórzy Hiszpanie uważają ją za prowokacyjną.

W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania germanskiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung” 1-wszy minister to znaczy szef autonomicznych władz Gibraltaru Fabian Picardo zarzucił Hiszpanii, że inspiruje konflikt dla odwrócenia uwagi opinii ogólnej od zarzutów korupcyjnych wzgledem rządzącej Partii Ludowej. Jak zaznaczył, budowa sztucznej rafy była nieodzowna dla odtworzenia zasobów ryb, przerzedzonych nadmiernymi połowami.

Hiszpania kwestionuje brytyjskie władanie Gibraltarem, gdzie przebywa 30 tys. ludzi, a w gospodarce dominują działalność zarejestrowanych w tym miejscu banków jak i równiez firm hazardu internetowego i turystyka. Londyn konsekwentnie deklaruje, że nie zgodzi się na żadne ustępstwa w sprawie sprawowanego od ponad 300 lat zwierzchnictwa nad tymze terytorium.

Wraz z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ kot/

14407287 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy