Katowice: Potezny wstrząs w kopalni Wieczorek

Katowice: Potezny wstrząs w kopalni Wieczorek
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Do silnego wstrząsu doszło w niedzielę po południu w katowickiej kopalni Wieczorek. Mocno dostrzegalne na przesrtrzeni trzęsienie nie wyrządziło żadnych skutków po podziemnych wyrobiskach, poważnie zaniepokoiło jednak mieszkańców.

Wstępnie – jak wynika sposród informacji nadzoru górniczego jak i równiez kopalni – siłę tegoz wysokoenergetycznego wstrząsu oceniono w szóstkę przy dziesięciostopniowej górniczej skali. To niespełna 3 stopnie po popularnej objetosci Richtera.

Sztolnia Wieczorek, w którym miejscu wydobycie węgla prowadzone wydaje sie byc od blisko 200 latek, należy do Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Jego rzecznik Wojciech Jaros poinformował PAP, że epicentrum wstrząsu było bardzo płytko, bo w głębokości około 165 metrów pod powierzchnią ziemi, w porzadku. 130 metrów przed frontem ściany wydobywczej.

W niedzielę w zakładzie nie było prowadzone wyszukanie. Nie było skutków przy podziemnych wyrobiskach. „Standardowo rozpoczęto również szukanie infrastruktury dzieki powierzchni, m. in. zbiorników i pozostalych elementów. Jakim sposobem dotąd nie zaakceptowac stwierdzono uszkodzeń” – powiedział Jaros.

Rzecznik potwierdził, że po wstrząsie w sztolni rozdzwoniły się telefony od zaniepokojonych mieszkańców miasta; podobne sygnały dotarły także sluzace do innych służb kryzysowych i nadzoru górniczego. Z przekazywanych informacji wyplywa, że wstrząs odczuli cos wiecej niz mieszkańcy Katowic, ale także ościennych w zamian – Mysłowic, Sosnowca, co wiecej Jaworzna.

„Wstrząs był dostrzegalny, lecz także w obrębie samych Katowic zdarzały się już poważniejsze, nie powodując większych klesk. Na razie nie istnieje informacji o uszkodzeniach budynków czy infrastruktury. Jeżeli będą takie przypadki, zgłoszenia zostaną przyjęte jak i równiez załatwione wedlug obowiązującą procedurą” – powiedział rzecznik KHW, przypominając, że kopalnie przeznaczają co roku znaczące kwoty dzieki naprawę szkód górniczych.

W obszarze górniczym katowickich kopalń jakie mozliwosci pewien okres notowane są silne wstrząsy, ze względu na prowadzoną eksploatację węgla, budowę geologiczną i zaburzenia tektoniczne. Intensywnych wstrząsów jest kilkaset na rok. Tylko nieliczne z tych propozycji powodują krzywdy. Niektóre są praktycznie nieodczuwalne pod ziemią, za to bardzo odczuwalne na powierzchni.

Po 2010 r. w sztolni Piast po Bieruniu doszło do poszczególnego z najsilniejszych w niedawnych 20 latach wstrząsów, notowanych w zakładach wydobywających węgiel kamienny dzieki Górnym Śląsku. Jego siła przekroczyła 4 stopnie przy skali Richtera. Zgłoszono wówczas blisko tysiąc uszkodzeń budynków w 10 gminach.

Specjaliści podkreślają, że wstrząsów nie zaakceptowac da się uniknąć, rozchodzi tylko o to, by nie były one smiertelnie grozne dla budynków. Stąd konieczność określenia odporności budowli na wstrząsy i ewentualne działania zapobiegawcze.

Wstrząsy powodujące wyniki pod ziemią lub w powierzchni oznacza się tąpnięciami. Gdy podziemne chodniki nie zaakceptowac utracą swojej funkcjonalności, mówi się na temat odprężeniu górotworu (eksploatacja węgla skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w górotworze energii).

Na podstawie znajomości konstrukcji górotworu można określić rejony bardziej narażone na tąpnięcia, jednak obok eksploatacji górniczej nie można ich pominąć. Wykonuje się tam działania profilaktyczne, mające zmniejszyć obreb lub wyniki tych zdarzeń, jednak samych tąpnięć nie zaakceptowac sposób przewidzieć.

Z danych nadzoru górniczego wynika, że do silnych wstrząsów przy kopalniach na Górnym Śląsku dochodzi średnio nawet dwa-trzy razy na dzien. Rejestrowane są tylko ów określane jak wysokoenergetyczne. W ostatnich latach w kopalniach węgla kamiennego było pierwotnego od kilkuset do wiecej niz 1, 2 tys. na rok, podczas gdy po latach 80. ubiegłego stuleciu notowano pierwotnego ponad 3 tys. w ciągu r.. Wynika to cos znacznie wiecej anizeli tylko ze spadku wydobycia węgla, ale także z lepszej profilaktyki. (PAP)

mab/ bno/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy