Katowice: Nastepna tura rozmów związków z zarządem JSW

27 lipca, 2020
Category: inne

*W czwartek rano rozpoczęła się nastepna runda negocjacji między zarządem a związkami zawodowymi Jastrzębskiej Spółki Węglowej. *

Rozmowy, przy których uczestniczy wiceminister skarbu, dotyczą m. in. zabezpieczenia interesów załogi w związku z przygotowywanym wprowadzeniem spółki na giełdę.

Negocjacje są prowadzone dzieki forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach, pierwotnego gospodarzem wydaje sie byc wojewoda śląski. Dotychczasowe wiecej niz jeden spotkania – we wtorek i środę – nie doprowadziły az do porozumienia. W czwartkowym zebraniu uczestniczy wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak, który przedstawi szczegóły upublicznienia JSW.

„Mamy nadzieję, że atrakcyjność tej propozycje zostanie dostrzeżona przez stronę społeczną, bardzo na to liczymy. Jest to po pewnej mierze oferta wyjawszy precedensu, jeżeli chodzi na temat korzyści dla pracowników, bo też i bez precedensu jest istota JSW po polskiej gospodarce i w polskich rynkach kapitałowych” – powiedział dziennikarzom wiceminister.

Po czwartek po raz pierwszy rozmowom mogą przyglądać się dziennikarze. Aktualne spotkania były zamknięte dla mediów.

Zgodnie z planami resortu Skarbu Państwa JSW dzierzy zadebiutować na giełdzie trzydziestu czerwca, jednakze – jakim sposobem mówiła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska – w związku z przeciągającymi się rozmówkami ze stroną społeczną związany z upublicznieniem harmonogram przybywa się raz za razem trudniejszy do realizacji. Witryna www związkowa domaga się metrów. in. utrzymania regulacji pracowniczych po upublicznieniu spółki.

Po środowym zebraniu związkowcy oceniali, że witryny są dalsze od zadzierzgniecia kompromisu niż dzień wcześniej. Zarzucali zarządowi JSW, że wycofał się ze złożonych deklaracji.

„Mam wrażenie, że chyba wylacznie stronie społecznej zależy na tym, aby uspokoić nastroje wśród załogi JSW i dojść do kompromisu. Natomiast zarząd spółki a takze resorty skarbu i produkcji prowadzą wraz z sobą jakieś dziwne rozrywki, zdając się ignorować zagrożenie wybuchem naprawdę ostrego konfliktu w jastrzębskiej spółce” a mianowicie komentował kierownik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Prezes spółki Jarosław Zagórowski odpowiadał, że cały okres poszukiwany jest kompromis, jednakze znalezienie fita w przypadku przedsiebiorstwa zatrudniającej 22:00 tys. osób nie jest łatwe.

Podczas środowego spotkania wiceminister Strzelec-Łobodzińska zapewniła, że Skarb Państwa ocali uprawnienia właścicielskie w JSW, nawet jesliby w przyszłości (na wypadku Skarb Państwa zachowa 50 proc. oraz jedną akcję) pozostałby mniejszościowym akcjonariuszem.

„Nie ma takiej intencji, aby tę barierę przy upublicznieniu czy prywatyzacji przekraczać, lecz tak dzieki przyszłość, żeby wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Myślimy, że to będzie kolejny argument, żeby uspokoić nastroje” a mianowicie podkreśliła wiceminister.

Związkowcy domagają się metrów. in. gwarancji zatrudnienia dla pracowników JSW na dziesieciu lat (zarząd proponuje pięć lat) a takze utrzymanie wszystkich dotychczasowych kontroli pracowniczych sluzace do czasu wynegocjowania i wejścia w życie nowego, jednolitego układu zbiorowego pracy – prace ponad nim mają być kontynuowane. Częścią porozumienia miałyby być też zapisy dotyczące uprawnień związków przy JSW.

Związkowcy nie zgadzają się na upublicznienie spółki na regulach proponowanych za posrednictwem resort skarbu. Chcą formalnych, pisemnych gwarancji, że kazdy pracownicy dostaną darmowe akcje, a Skarb Państwa ocali dominację przy JSW. Domagają się także podwyżki płac o 10 proc. (PAP)

kon/ amac/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy