Kalemba: będę prowadził masywne rozmowy wraz z Czechami na temat polskiej żywności

Kalemba: będę prowadził masywne rozmowy wraz z Czechami na temat polskiej żywności
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział dziennikarzom przy poniedziałek w Luksemburgu, że zamierza prowadzić twarde rozmowy z Czechami na temat katalogów zarzutów wobec jakości polskiej żywności. Rozmowy polsko-czeskie mają się odbyć w Czeskiej pradze 6 czerwca.

Idzie o wywołane w Czechach kontrowersje wokół polskiej żywności, które odżyły na początku kwietnia, kiedy czeskie służby weterynaryjne poinformowały o odkryciu zakazanego antybiotyku w krajowej koninie. Przy lutym czescy inspektorzy stwierdzili końskie mięso w wołowo-wieprzowych klopsikach i w hamburgerach wyprodukowanych w Polsce, a wcześniej zwrócili uwagę na zawartość soli technicznej w produktach żywnościowych. Wedlug Państwowej Inspekcji Rolno-Spożywczej, aż 24, 1-wsza procent sprowadzanych z Polski produktów żywnościowych nie wspólgra unijnym normom jakościowym.

Kalemba uważa, że kontrowersje wokół polskiej żywności w Czechach „przekroczyły okreslone standardy”. „Ta sytuacja musi się zmienić. (… ) Być może ta polska żywność zbyt szybko owe rynki zdobywa i to jest spór o obszaru pracy, na temat duże pieniądze i w takich dzialach należy to traktować. Będę na pewno prowadził twarde konwersacji. Zaproponuję konkretne rozwiązania” – powiedział Kalemba.

Jego zdaniem w relacjach między sąsiadującymi państwami poziom dyskusji powinien być inny.

Po ubiegłym tygodniu czeski minister rolnictwa Petr Bendl poinformował, że Kalemba „odmówił spotykania w Czeskiej pradze na temat polskiej żywności jak i równiez nie zaproponował nowego terminu rozmów”, „komplikując” rozmowy na temat importu krajowej żywności. „To nieprawda” a mianowicie zareagowała dzieki swoich witrynach internetowych polska ambasada po Pradze, uznając wyjaśnienia Bendla za „nieuzasadnione”.

Zdaniem dyrektora generalnego Krajowej Federacji Producentów Żywności Andrzeja Gantnera, Czesi wykorzystują incydenty z mięsem w celu protekcjonizmu, stwarzając polskim firmom przeszkody w dostępie do rynku. „Podważanie naszego systemu bezpieczeństwa żywności okresla jego podważenie w całej Unii Europejskiej, ponieważ w ramach wspólnoty jest to system jednolity legislacyjnie” – mówił dyrektor podczas niedawnych obrad czesko-polskiego forum gospodarczego przy Pradze.

W trakcie spotkania po Pradze mają zostać przedyskutowane kwestie budżetu Unii Europejskiej, Wspólnej Polityki Rolnej 2014 a mianowicie 2020, wzmocnienia współpracy pomiędzy Czechami zas Polską. Przedstawiciele czeskich i polskich służb będą również rozmawiać odnosnie kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności.

Kalemba przebywa po poniedziałek przy Luksemburgu na spotkaniu ministrów rolnictwa państw UE.

Wraz z Luksemburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ pad/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy