Kaczyński o pomyśle izolowania niebezpiecznych przestępców

27 lipca, 2020
Category: rózne

*Nie można kogoś, kto wyszedł z więzienia i nie istnieje żadnych zobowiązań wynikających wraz z wyroku, umieścić przymusowo np. w zakładzie psychiatrycznym – uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odniósł się po ten sposób do pomysłów ws. izolowania niebezpiecznych przestępców. *

Projekt przemian przepisów karnych przygotowany przy resorcie sprawiedliwości przewiduje, że sądy będą miały możliwość kierowania w przymusowe uzdrawianie w postanowieniach izolacji seryjnych zabójców, w tym pedofilów, już po odbyciu przez nich kary.

Pytany o ten pomysł dzieki czwartkowej rady prasowej prezes PiS zadeklarował, że „zawsze był sympatykiem zdecydowanej batalii z przestępczością i nim pozostaje”. „Jest jednak rzecz podstawy sadowej. Nie można podejmować żadnych działań związanych z przymusem wobec obywatela, jeżeli nie ma ku wstecz podstawy prawnej” – uważa Kaczyński.

„Jeżeli ktoś wyplywa po 25 latach, poniewaz zniesiono karę śmierci przy sposób – w moim przekonaniu – opaczny dzieki samym początku lat 90. jak i równiez nie zastąpiono jej od razu karą dożywotniego więzienia, to dzisiaj ponosimy tego konsekwencje” – ocenił lider Uprawnienia i Sprawiedliwości.

Jak przypomniał, był przeciwnikiem zniesienia sankcje śmierci, „chociaż był tu odosobniony, także we własnym obozie politycznym”. „To był wtedy obóz +Solidarności+ i ja i mój śp. brat należeliśmy do bardzo nielicznych parlamentarzystów, którzy mówili tym propozycjom +nie+. Mówiliśmy też +nie+ amnestii, którą wtedy, zupełnie nie wiadomo po co, przeprowadzono” a mianowicie zwrócił uwagę Kaczyński.

„Dzisiaj nie mogę powiedzieć w charakterze obywatel, pomijając to, że jestem prawnikiem, że można kogoś, kto wyszedł z więzienia i nie ma żadnych zobowiązań wynikających z osadu, umieścić przymusowo np. w zakładzie psychiatrycznym” – powiedział Kaczyński. Według niego „to jest myślenie kogoś, kto najwyraźniej posiada niewielki polaczenie z prawem”.

„W żadnym razie nie chcę się przyłączać az do ataków na ministra Jarosława Gowina i nie twierdzę, że nie zaakceptowac powinien być ministrem sprawiedliwości. To człowiek wykształcony, więc może by się trochę z prawem zapoznał” a mianowicie dodał Kaczyński.

W środę Gowin wyjaśniał, że przewidywana ewentualna izolacja niebezpiecznych przestępców nie byłaby kolejną formą kary zbytnio popełnione zbrodnie, tylko pomyslem „zapobiegania popełnieniu kolejnych” poprzez leczenie takich osób w zamkniętych zakładach psychiatrycznych. Pół roku zanim zakończeniem odbywania kary więzienia przez takowego przestępcę dyrektor zakładu karnego – w sytuacji, gdy będzie miał podejrzenia, że zamieszkiwanie na wolności takiej jednostki może zagrozić obywatelom a mianowicie będzie się zwracał na temat powołanie biegłych psychiatrów, którzy w dwóch niezależnych opiniach ocenią, czy niebezpieczeństwo rzeczywiści istnieje.

Jeśli te poglady stwierdzą takie niebezpieczeństwo, w takim przypadku zakład oddany prześle wiadomosci wraz z wnioskiem o wykorzystanie leczenia az do sądu rodzinnego i opiekuńczego. Warunki separacji i przymusowego leczenia będzie regulowała ustawa o opiece zdrowia psychicznego, a nie przepisy karne. Następnie co pół r. sąd będzie kontrolował, czy nadal istnieją przesłanki az do izolacji zwolnionego z więzienia przestępcy. (PAP)

ajg/ tgo/ par/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy