Jest porozumienie ws. uchwały 17 września

Jest porozumienie ws. uchwały 17 września
27 lipca, 2020
Category: inne

*Przedstawiciele kazdego sejmowych klubów porozumieli się we wtorek w sprawie kształtu uchwały upamiętniającej 17 września 1939 roku. W projekcie uchwały, która ma zostać przyjęta przez Sejm 23 września poprzez aklamację, Katyń określono jako „zbrodnię wojenną”, która posiada „znamiona ludobójstwa”. *

„Jest porozumienie wszystkich czterech klubów, tworzących parlament, co do kształtu uchwały związanej z upamiętnieniem agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku” – powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski po wtorkowym spotkaniu wraz z szefami klubów parlamentarnych. Jakim sposobem podkreślił, cieszy go, że „mamy zbytnio sobą ów niepotrzebny, niezdrowy spór”.

Wcześniej klub PiS nie zgadzał się dzieki zapisy, które znalazły się w planie uchwały upamiętniającej 17 września przygotowanej przez marszałka Komorowskiego i opracował dwa własne projekty. Nadal we wtorek przed południem prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał, że nie zgodzi się na przyjęcie poprzez Sejm uchwały, w której nie padnie słowo „ludobójstwo”.

Szef lokalu PiS Przemysław Gosiewski tłumaczył po zebraniu, iż zgodził się w wspólny plan uchwały, ponieważ znalazły się w nim wiecej niz jeden słowa „ważne, kluczowe” na rzecz jego formacji – słowo „ludobójstwo” jak i równiez „agresja”. „Z racji owego, że zostały użyte wiecej niz jeden słowa dla ludzi ważne, polegające na tym, że zbrodnia katyńska ma znamiona +ludobójstwa+ i że zostało wprowadzone słowo +agresja+, bo napaść ZSRR była agresją w rozumieniu prawa międzynarodowego uważamy, że postulaty PiS (… ) zostały spełnione” – mówił Gosiewski.

„My zawsze podkreślaliśmy, że ma obowiazek być sprawdzenie zbrodni dokonanych na wschodzie, jako zbrodnia +ludobójstwa+ jak i równiez w wlasnej uchwale, którą zgłosiliśmy sluzace do Sejmu, również mówiliśmy o ludobójstwie, morderstwie, jako o powszechnym działaniu władz rosyjskich na rejonach wschodnich Rzeczypospolitej” – dodał szef lokalu PiS.

Komorowski zapowiedział, że w przyszłym roku, po związku z 70 rocznicą zbrodni katyńskiej ma zostać przyjęta poprzez Sejm specjalna uchwała w ten dzien. „W związku z tym, w projekcie uchwały dużo więcej bacznosci poświęcono sprawom związanym sposród odpowiedzialnością zbytnio całość zbrodniczego systemu w okresie stalinowskim, w ponizszym także zbytnio zbrodnię katyńską” – uzasadniał marszałek.

Marszałek zwrócił też uwagę, że w projekcie uchwały jest także zawolanie do tego, by pojednanie polsko-rosyjskie odbyło się poprzez poszanowanie historycznej prawdziwosci. „Sejm opowie się za tym, że nie wolno tej prawdy przemilczać, nie wolno prawdą historyczną manipulować; Sejm potępi – posiadamy nadzieję – „wszelkie próby fałszowania relacji i zaapeluje do wszelkich ludzi porzadnej woli Federacji Rosyjskiej na temat wspólne, solidarne działanie na rzecz ujawnienia i potępienia zbrodni czasów stalinowskich” – podkreślił Komorowski.

Jakim sposobem dodał, ustalił też wraz z szefami klubów, że jeżeli w przyszłości będą się pojawiały jakiekolwiek „poważne trudności” w przyjęciu w Sejmie uchwał „natury historyczno-symbolicznej”, to również będą one omawiane w zespole przewodniczących klubów, a cos znacznie wiecej anizeli tylko osób upoważnionych do tego za posrednictwem kluby.

Przy projekcie uchwały, która dzierzy zostać przyjęta w przyszłym tygodniu, przypomniano, że 17 września 1939 roku wojska ZSRR wyjawszy wypowiedzenia walki dokonały agresji na terytorium RP, naruszając jej suwerenność i łamiąc zasady prawa międzynarodowego. Podstawę az do inwazji Armii Czerwonej – jak napisano – dał Pakt Ribbentrop-Mołotow, zawarty między ZSRR jak i równiez hitlerowskimi Niemcami. „W ów sposób dokonano IV rozbioru Polski. Rzeczpospolita padła ofiarą dwóch totalitaryzmów: nazizmu i komunizmu” – podkreślono w dokumencie.

Jak zaznaczono, wkroczenie Armii Czerwonej otworzyło nastepny tragiczny rozdział historii Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród zbrodni i nieszczęść, które dotknęły wschodnie rejony II RP i naszych obywateli, którzy się w tym miejscu znaleźli, wymieniono zbrodnię wojenną rozstrzelania za posrednictwem NKWD przeszlo 20 tysięcy bezbronnych jeńców, polskich oficerów, a także wysiedlenie jak i równiez zesłanie setek tysięcy obywateli Rzeczypospolitej, osadzenie ich przy nieludzkich postanowieniach pracy w obozach jak i równiez więzieniach i przymuszanie sluzace do niewolniczej robocie. „Te sowieckie zbrodnie rozpoczęły szereg aktów przemocy, składających się na tragedię Golgoty Wschodu” – czytamy po projekcie.

Jak podkreślono, zycie Polski podzieliło wiele pozostalych narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Przypomniano, że suwerenność straciły Litwa, Łotwa i Estonia, zas Finlandia jak i równiez Rumunia były zagrożone ponizej tym względem. „Archipelag Gułag pochłonął dziesiatki tysięcy istnień ludzkich wszelkich narodów tego regionu, w ponizszym obywateli ZSRR. Organizacja ukladu, długotrwałość i skala zjawiska nadały naszym zbrodniom, w ponizszym zbrodni katyńskiej, znamiona ludobójstwa” – napisano.

W konkluzji zawarto stwierdzenie, że Sejm stoi na stanowisku, że pojednanie polsko-rosyjskie domaga sie poszanowania historycznej prawdy. „Nie wolno jej przemilczać, oraz nią manipulować. Sejm RP potępia wszystkie próby fałszowania historii jak i równiez apeluje do wszystkich ludzi dobrej decyzji w Federacji Rosyjskiej o wspólne, solidarne działanie dla ujawnienia i potępienia zbrodni czasów stalinowskich” – kończy się projekt uchwały.

Przy ubiegłym tygodniu klubom nie zaakceptowac udało się uzgodnić poszczególnego projektu uchwały w sprawie 17 września 1939 r., po związku wraz z czym sluzace do sejmowej komisji trafiły trzy propozycje: 1-a marszałka Komorowskiego i dwie lokalu PiS. (PAP)

mkr/ stk/ la/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy