Jędrzejak wraz z Saxo Bank: Złoty pozostanie pod presją do periodu oficjalnych wyników

Jędrzejak wraz z Saxo Bank: Złoty pozostanie pod presją do periodu oficjalnych wyników
27 lipca, 2020
Category: gielda

Według najnowszych informacji, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) może rządzić samodzielne, aczkolwiek liczba głosów dających mu przewagę wydaje sie byc minimalna. Wiele jeszcze może się zmienić, więc poniedziałek i wtorek – do czasu ogłoszenia oficjalnych wyników – będzie dla złotego nerwowy, prognozuje dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska Maciej Jędrzejak.

„Jeżeli potwierdzą się dane sposród sondaży, PiS będzie rządził bez koalicjanta, a to znaczy, że w mniejszym stopniu więcej można przewidzieć przebieg wypadków, poniekad skład rządu i główne reformy gospodarcze. Niepewność jak i równiez niestabilność zostałyby ograniczone az do minimum, natomiast tego rynki obawiają się najbardziej a mianowicie perspektywa rządów kruchej koalicji może rozchwiać złotym, zdestabilizować giełdę, zaszkodzić obligacjom. Zwycięstwo jednej partii, dysponującej stabilnym ośrodkiem decyzyjnym, oznacza stabilizację notowań złotego, a nawet swoim umocnienie” a mianowicie napisał Jędrzejak w komentarzu przesłanym ISBnews.

Według jego, polska waluta pozostanie w wyzszym stopniu czuła dzieki impulsy pochodzące z zagranicy, dzieki decyzje Rezerwy Federalnej czy Europejskiego Agencji bankowej Centralnego (EBC), niż w działania naszych władz.

„Oczywiście, planowany podatek bankowy czy zapowiadane znizki dla frankowiczów będą miały wpływ na polską gospodarkę, a w zwiazku z tym na notowania instytucji pienieznych, ale w dużym stopniu zostały już one uwzględnione w wycenach zarówno polskiej waluty, jak i w indeksach spółek. Powinny mieć one rezultat jednorazowy i ograniczony w czasie, nie będą więc trwale rujnowały naszego wlasnego systemu finansowego” – odczytujemy dalej.

Po jego ocenie, pewną niewiadomą pozostają plany PiS wobec Narodowego Banku Polskiego (NBP), choć można założyć, że doprowadzą ów kredyty do obniżenia stóp procentowych i luzowania polityki monetarnej, podobnej do tej, jaką wdraża EBC. „Nie sądzę jednak, aby PiS próbował podważyć niezależność NBP. Inwestorzy będą pamiętali, że ostatnie rządy PiS nie zaszkodziły gospodarce, natomiast wręcz przeciwnie – zrealizowane zmiany przygotowały ją po dużym stopniu na przejście trudnego okresu spowolnienia gospodarczego w Europie” – uważa Jędrzejak.

Dyrektor zwraca uwagę, że Nasz kraj poradziła osobiscie z zanim całkiem nieźle, co przy dużym stopniu było efektem reform przeprowadzonych w czasach 2005-2007. W kwestiach ekonomicznych, PiS zachował się rozsądnie. Rynki będą miały nadzieję, że i tym razem faktycznie będzie.

„Karta może się odwrócić, lecz dopiero zbytnio kilka miesięcy. Natomiast dużych zmian można spodziewać się w spółkach kontrolowanych poprzez Skarb Państwa. Roszad personalnych raczej nie da się uniknąć, jakie mozliwosci negatywnie odbije się w notowaniach polskich blue-chipów. Będą to aczkolwiek krótkotrwałe wahnięcia” – napisał również.

Jędrzejak podkreśla jednak, że wyniki wyborów na terytorium polski mogą mieć wpływ dzieki wyceny walut w naszej części Europy – węgierskiego forinta i czeskiej korony. Generalnie wprowadzają dodatkowy szczegól niepewności przy regionie, chociaz do czasu ukonstytuowania się nowego rządu.

„Nie będzie ono jednak zbyt głębokie, bo ważniejsze dla Swiata Środkowo-Wschodniej są wydarzenia po największych gospodarkach. Dzisiaj będzie to zwlaszcza indeks IFO, oceniający strony niemieckiej produkcji. Dane wraz z Niemiec nie były w ostatnim czasie najlepsze” a mianowicie podsumował dyrektor.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy