Janusz Wojciechowski sposród teką komisarza. „Będę bronił silnego budżetu na rolnictwo”

Janusz Wojciechowski sposród teką komisarza. „Będę bronił silnego budżetu na rolnictwo”
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

– Podczas wysłuchania w Parlamencie Europejskim mówiłem, że unijne rolnictwo stoi przed dużymi wyzwaniami. Będę robił caloksztalt, żeby zwiększyć budżet dzieki rolnictwo. Mogę dziś powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze, aby tak się stało a mianowicie mówił Wojciechowski w wieczornej rozmowie w TVP.

Wojciechowski był pytany o to, co zapowiedział kilka dób temu prezes PiS Jarosław Kaczyński a mianowicie że zadba o zrównanie wysokości dopłat rolników z Polski i z pozostalych krajów Swiata Środkowej wraz z tymi, które dostają panie domu w krajach „starej Unii”.

– Nierówność w dopłatach jest dużym problemem. Mogę powiedzieć, że jesteśmy dzieki bardzo dobrej drodze do wyrównania dopłat i sprawiedliwej, równej dla kazdego polityki rolnej – zapowiedział.

Obejrzyj też: Zmiany klimatu wpłyną na polskie rolnictwo. Możemy na tym skorzystać

– Powiedziałem w czasie debaty przy europarlamencie, że zrobię wszystko, żeby stało się to w czasie naszej kadencji (trwa ona pięć lat – przyp. red. ). Są warunki, zeby tak się stało, jednak to wydaje sie byc oczywiście trudna debata polityczna. W czasie naszego wysłuchania w PE żaden z posłów nie zaprotestował przeciwko temu, a moja kandydatura została poparta jednogłośnie. To jest dość potezny mandat – dodał.

Wojciechowski zapowiedział też działania dla wsparcia ekologicznego rolnictwa. Jak wyjaśnił, tego rodzaju rolnictwo to wielka szansa dla małych gospodarstw, innymi slowy właśnie tego rodzaju, jakie są m. in. w Polsce.

– Oprogramowanie „Krowa+” doskonale się wpisuje w przywileje, które są obecnie w Unii. Naprawdę może zachęcić rolników do hodowli opartej na naturalnych rozwiązaniach. Nie zaakceptowac wielkie farmy z tysiącami zwierząt, wylacznie niewielkie gospodarstwa, w dodatku powiązane z lokalnym rynkiem. Tego typu rozwiązania będą wspierane przy całej Polsce, a Polska może za zakupach grupowych skorzystać szczególnie – powiedział Wojciechowski.

Jak wyjaśnił, w pierwszej kolejności zajmie się sprawami, które już „leżą na stole”. W planach wydaje sie byc także zrobienie długofalowej wizji dotyczącej progresu unijnego rolnictwa – przynajmniej do r. 2050.

Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019. Jarosław Kaczyński chwali wybór Wojciechowskiego na komisarza

Wojciechowski chętnie mówił o wlasnej nowej opcji, natomiast bardzo powściągliwie odpowiadał na zapytania o zabarwieniu politycznym: o blokowanie swoim kandydatury za posrednictwem polską opozycję czy o stwierdzenie Beaty Szydło, która mówiła, że Władysław Kosiniak-Kamysz za rządów PO-PSL niszczył polską wieś.

– Nie zaakceptowac chciałbym wygłaszać politycznych komentarzy, funkcja komisarza wymaga politycznej neutralności – stwierdził. Nastepnie na ustalenie dziennikarza, że polska żywność jest bardziej wartosciowa od zachodniej, odpowiedział, że nie pragnie tak kategoryzować, bo rzetelne jedzenie można znaleźć wszędzie.

– Myślę, że są wszelkie wzory do tego, by po naszej kadencji kazdy rolnicy, polscy też, mogli powiedzieć, że jest swietnie niż pięć lat wcześniej – stwierdził na koniec rozmowy.

Czytaj też: Janusz Wojciechowski unijnym komisarzem. Będzie musiał dbać o interesy wszystkich krajów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy