„Jak zostać królem” zdobył najwięcej nominacji sluzace do nagród BAFTA

27 lipca, 2020
Category: odmienne

„Jak zostać królem” Toma Hoopera – filmowa opowieść o brytyjskim królu Jerzym VI, który miał problem z wysławianiem się – otrzymał 14 nominacji do brytyjskich nagród filmowych BAFTA, uważanych za jedne z w najwyzszym stopniu prestiżowych dzieki świecie.

Nominacje sluzace do nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, będące tradycyjną wskazówką do tego który zdobędzie Oscary – rekompensaty Amerykańskiej Akademii Filmowej a mianowicie ogłoszono we wtorek. Wręczenie nagród BAFTA odbędzie się 13 02 w Londynie; dwa tygodnie przed oscarową galą.

„Jak zostać królem”, w reżyserii Brytyjczyka Toma Hoopera, zdobył nominacje w najważniejszych filmowych kategoriach, m. in.: najlepszy film, w najwyzszym stopniu wyróżniający się film brytyjski, najlepszy reżyser, aktor, harmonogram, zdjęcia jak i równiez montaż.

Tematem filmu Hoopera jest przeszlosc króla Wielkiej brytanii Jerzego VI, który niby starożytny Demostenes, uczy się, jak przestać się jąkać. Pomaga jemu w tym logopeda Lionel Logue (gra go Geoffrey Rush, nominowany po kategorii najlepszy aktor drugoplanowy), co calkowicie usuwa przypadłość utrudniającą królewskie przemówienia. Pozbycie się jąkania u brytyjskiego monarchy wydaje sie byc szczególnie ważne ze względu na zbliżający się wybuch II wojny światowej. Naród Zjednoczonego Królestwa potrzebuje albowiem moralnego pomocy do bitwy z hitlerowskimi Niemcami.

Główną rolę przy filmie zagrał Colin Firth, który w kategorii najkorzystniejszy aktor zdobył w tym roku Złoty Glob, przyznany przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

Kino Hoopera wyprzedził głośny film amerykańskiego reżysera Darrena Aronofskiego „Czarny łabędź” („Black Swan”), który otrzymał 12 nominacji. Film przedstawia przygotowania 1 z najkorzystniejszych baletnic prestiżowej New York City Ballet do głównej roli w spektaklu „Jezioro łabędzie” wraz z muzyką Piotra Czajkowskiego. Widz obserwuje stopniową przemianę tożsamości baleriny (w tej pozycji Natalie Portman, pamiętana wraz z roli dziewczynki w filmie „Leon zawodowiec”), która musi zmierzyć się z pogodzeniem w osobiscie dwóch wykluczajacych sie nawzajem ról: niewinnego i eleganckiego Białego Łabędzia oraz zmysłowego Czarnego Łabędzia. W polskich kinach kino będzie można oglądać już od piątku.

Poza filmami „Jak zostać królem” jak i równiez „Czarny łabędź” nominacje w kategorii najkorzystniejszy film zdobyła „Incepcja” Christophera Nolana, „The Social Network” Davida Finchera i „Prawdziwe męstwo” braci Ethana i Joela Coen.

Nagrody BAFTA są przyznawane corocznie poprzez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. (PAP)

nno/ mlu/ jra/