Jak zacząć inwestować w akcje: początkujący; s Przewodnik

Jak zacząć inwestować w akcje: początkujący; s Przewodnik
Category: Każdym Razem
16 października 2020

Inwestowanie to sposób na odkładanie pieniędzy, kiedy jesteś zajęty życiem i sprawienie, by te pieniądze pracowały dla Ciebie, abyś mógł w pełni czerpać korzyści ze swojej pracy w przyszłości. Inwestowanie to sposób na szczęśliwsze zakończenie. Legendarny inwestor Warren Buffett definiuje inwestowanie jako „… proces wydawania pieniędzy teraz, aby otrzymać więcej pieniędzy w przyszłości”. Celem inwestowania jest zainwestowanie pieniędzy w jeden lub więcej typów wehikułów inwestycyjnych w nadziei na ich powiększenie w czasie.

Powiedzmy, że masz odłożone 1000 USD i jesteś gotowy, aby wejść w świat inwestowania. A może masz tylko 10 dodatkowych dolarów tygodniowo i chciałbyś zacząć inwestować. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez proces rozpoczynania pracy jako inwestor i pokażemy, jak zmaksymalizować zwroty przy jednoczesnej minimalizacji kosztów.

Kluczowe wnioski

  • Inwestowanie definiuje się jako czynność polegającą na przeznaczaniu pieniędzy lub kapitału na przedsięwzięcie w oczekiwaniu na uzyskanie dodatkowego dochodu lub zysku.
  • W przeciwieństwie do konsumowania, inwestowanie oznacza pieniądze na przyszłość, mając nadzieję, że z czasem wzrosną.
  • Inwestowanie wiąże się jednak również z ryzykiem strat.
  • Inwestowanie na giełdzie jest dla początkujących najczęstszym sposobem zdobycia doświadczenia inwestycyjnego.

Jakim jesteś inwestorem?

Zanim zainwestujesz pieniądze, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim jestem inwestorem? Otwierając konto maklerskie, broker internetowy, taki jak Charles Schwab lub Fidelity, zapyta Cię o Twoje cele inwestycyjne i ryzyko, które chcesz podjąć.

Niektórzy inwestorzy chcą wziąć aktywny udział w zarządzaniu wzrostem swoich pieniędzy, a niektórzy wolą „ustawić i zapomnieć”. Bardziej „tradycyjni” brokerzy internetowi, jak dwaj wspomniani powyżej, pozwalają inwestować w akcje, obligacje, fundusze ETF, fundusze indeksowe i fundusze inwestycyjne.

Brokerzy online

Brokerzy oferują pełną obsługę lub zniżki. Brokerzy oferujący pełen zakres usług, jak sama nazwa wskazuje, oferują pełen zakres tradycyjnych usług brokerskich, w tym porady finansowe dotyczące emerytury, opieki zdrowotnej i wszystkiego, co dotyczy pieniędzy. Zwykle mają do czynienia tylko z klientami o wyższej wartości netto i mogą pobierać znaczne opłaty, w tym procent Twoich transakcji, procent zarządzanych przez Ciebie aktywów, a czasem roczną opłatę członkowską. U brokerów oferujących pełen zakres usług często zdarza się, że minimalna wielkość konta wynosi 25 000 USD i więcej. Mimo to tradycyjni brokerzy uzasadniają swoje wysokie opłaty, udzielając porad szczegółowo dostosowanych do Twoich potrzeb.

Brokerzy rabatowi byli kiedyś wyjątkiem, ale teraz są normą. Brokerzy online z rabatami zapewniają narzędzia do wybierania i umieszczania własnych transakcji, a wielu z nich oferuje również usługę doradczą typu „ustaw i zapomnij”. Wraz z rozwojem przestrzeni usług finansowych w XXI wieku brokerzy online dodali więcej funkcji, w tym materiały edukacyjne na swoich stronach i aplikacjach mobilnych.

Ponadto, chociaż istnieje wielu brokerów dyskontowych bez ograniczeń minimalnego depozytu (lub bardzo niskich), możesz napotkać inne ograniczenia, a niektóre opłaty są pobierane od kont, które nie mają minimalnego depozytu. Jest to coś, co inwestor powinien wziąć pod uwagę, jeśli chce inwestować w akcje.

Robo-doradcy

Po kryzysie finansowym 2008 r. Narodził się nowy rodzaj doradców inwestycyjnych: robo-doradca. Jon Stein i Eli Broverman z Betterment są często wymieniani jako pierwsi w tej przestrzeni. Ich misją było wykorzystanie technologii w celu obniżenia kosztów dla inwestorów i usprawnienia doradztwa inwestycyjnego.

Od czasu powstania Betterment powstały inne firmy, które stworzyły robotę, a nawet uznani brokerzy internetowi, tacy jak Charles Schwab, dodali usługi doradcze podobne do robo. Według raportu Charlesa Schwaba, 58% Amerykanów twierdzi, że do 2025 roku skorzysta z jakiegoś rodzaju robo-porady. Jeśli chcesz, aby algorytm podejmował za Ciebie decyzje inwestycyjne, w tym zbieranie i równoważenie strat podatkowych, doradca może być dla Ciebie. Jak pokazał sukces inwestowania w indeksy, jeśli Twoim celem jest długoterminowe budowanie bogactwa, możesz zrobić to lepiej z robo-doradcą.

Inwestowanie za pośrednictwem pracodawcy

Jeśli masz napięty budżet, spróbuj zainwestować zaledwie 1% swojej pensji w plan emerytalny dostępny w pracy. Prawda jest taka, że ​​prawdopodobnie nie przegapisz nawet tak małego wkładu.

Plany emerytalne oparte na pracy odliczają składki z Twojej wypłaty przed obliczeniem podatków, co sprawi, że składka będzie jeszcze mniej bolesna. Kiedy już poczujesz się komfortowo z wkładem w wysokości 1%, być może będziesz mógł go zwiększyć wraz z rocznymi podwyżkami. Prawdopodobnie nie przegapisz dodatkowych wkładów. Jeśli masz konto emerytalne 401 (k) w pracy, być może już inwestujesz w swoją przyszłość, inwestując w fundusze inwestycyjne, a nawet akcje własnej firmy.

Minimum wymagane do otwarcia konta

Wiele instytucji finansowych ma minimalne wymagania dotyczące depozytu. Innymi słowy, nie zaakceptują Twojego wniosku o konto, chyba że zdeponujesz określoną kwotę pieniędzy. Niektóre firmy nie pozwalają nawet na otwarcie konta z kwotą tak małą jak 1000 USD.

Warto rozejrzeć się po niektórych i zapoznać się z naszymi recenzjami brokerów, zanim zdecydujesz, gdzie chcesz otworzyć konto. Na górze każdej recenzji podajemy minimalne depozyty. Niektóre firmy nie wymagają minimalnych depozytów. Inni często mogą obniżyć koszty, takie jak opłaty handlowe i opłaty za zarządzanie kontem, jeśli saldo przekracza określony próg. Jednak inni mogą dawać pewną liczbę transakcji bez prowizji za otwarcie konta.

Prowizje i opłaty

Jak mawiają ekonomiści, nie ma darmowego obiadu. Chociaż ostatnio wielu brokerów ścigało się, aby obniżyć lub wyeliminować prowizje od transakcji, a fundusze ETF oferują inwestowanie w indeksy każdemu, kto może handlować z kontem brokerskim typu bare-bones, wszyscy brokerzy muszą w ten czy inny sposób zarabiać pieniądze na swoich klientach.

W większości przypadków twój broker pobiera prowizję za każdym razem, gdy handlujesz akcjami, czy to kupując, czy sprzedając. Opłaty transakcyjne wahają się od dolnego końca 2 USD za transakcję, ale mogą sięgać nawet 10 USD dla niektórych brokerów dyskontowych. Niektórzy brokerzy w ogóle nie pobierają prowizji od transakcji, ale rekompensują to w inny sposób. Nie ma organizacji charytatywnych prowadzących usługi maklerskie.

W zależności od tego, jak często handlujesz, opłaty te mogą się sumować i wpływać na Twoją rentowność. Inwestowanie w akcje może być bardzo kosztowne, jeśli często wchodzisz i wychodzisz z pozycji, zwłaszcza przy niewielkiej ilości pieniędzy do zainwestowania.

Pamiętaj, że transakcja to zlecenie kupna lub sprzedaży akcji jednej firmy. Jeśli chcesz kupić pięć różnych akcji w tym samym czasie, jest to postrzegane jako pięć oddzielnych transakcji i za każdą z nich zostanie naliczona opłata.

Teraz wyobraź sobie, że decydujesz się kupić akcje tych pięciu firm za swoje 1000 USD. Aby to zrobić, poniesiesz 50 USD kosztów transakcji – zakładając, że opłata wynosi 10 USD – co odpowiada 5% Twojego 1000 USD. Gdybyś w pełni zainwestował 1000 USD, Twoje konto zostałoby zredukowane do 950 USD po kosztach transakcji. Oznacza to stratę 5%, zanim Twoje inwestycje będą miały szansę zarobić.

Jeśli sprzedasz te pięć akcji, ponownie ponosisz koszty transakcji, które wyniosą kolejne 50 USD. Przejście w obie strony (kupno i sprzedaż) tych pięciu akcji kosztowałoby cię 100 USD lub 10% początkowej kwoty depozytu w wysokości 1000 USD. Jeśli Twoje inwestycje nie zarabiają wystarczająco dużo, aby to pokryć, tracisz pieniądze, po prostu wchodząc i wychodząc z pozycji.

Jeśli planujesz często handlować, sprawdź naszą listę brokerów dla świadomych kosztów traderów.

Obciążenia funduszy powierniczych (opłaty)

Oprócz opłaty transakcyjnej za zakup funduszu wspólnego inwestowania istnieją inne koszty związane z tego typu inwestycją. Fundusze inwestycyjne to profesjonalnie zarządzane pule funduszy inwestorów, które inwestują w sposób ukierunkowany, na przykład amerykańskie akcje o dużej kapitalizacji.

Inwestor może ponieść wiele opłat, inwestując w fundusze inwestycyjne. Jedną z najważniejszych opłat, które należy wziąć pod uwagę, jest wskaźnik kosztów zarządzania (MER), który jest naliczany co roku przez zespół zarządzający na podstawie liczby aktywów funduszu. MER waha się od 0,05% do 0,7% rocznie i różni się w zależności od rodzaju funduszu. Ale im wyższy wskaźnik MER, tym bardziej wpływa on na ogólne zyski funduszu.

Kupując fundusze wspólnego inwestowania, możesz zobaczyć szereg opłat z tytułu sprzedaży zwanych obciążeniami. Niektóre z nich to obciążenia front-endowe, ale zobaczysz także fundusze typu no-load i back-end. Przed zakupem upewnij się, że rozumiesz, czy fundusz, który rozważasz, niesie ze sobą obciążenia związane ze sprzedażą. Sprawdź listę środków brokera bez obciążenia i bez opłat transakcyjnych, jeśli chcesz uniknąć tych dodatkowych opłat.

Jeśli chodzi o początkującego inwestora, opłaty za fundusze inwestycyjne są właściwie zaletą w stosunku do prowizji od akcji. Powodem tego jest to, że opłaty są takie same, niezależnie od zainwestowanej kwoty. Dlatego, o ile spełniasz minimalne wymagania do otwarcia konta, możesz zainwestować zaledwie 50 lub 100 USD miesięcznie w fundusz inwestycyjny. Termin określający to nazywa się uśrednianiem kosztu dolara (DCA) i może być świetnym sposobem na rozpoczęcie inwestowania.

Dywersyfikuj i zmniejszaj ryzyko

Dywersyfikacja jest uważana za jedyny darmowy obiad w inwestowaniu. Krótko mówiąc, inwestując w szereg aktywów, zmniejszasz ryzyko, że wyniki jednej inwestycji poważnie wpłyną na zwrot całej inwestycji. Można to potraktować jako żargon finansowy, który oznacza „nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”.

Jeśli chodzi o dywersyfikację, największe trudności w osiągnięciu tego będą stanowić inwestycje w akcje. Jak wspomniano wcześniej, koszty inwestowania w dużą liczbę akcji mogą być szkodliwe dla portfela. Przy wpłacie 1000 USD prawie niemożliwe jest posiadanie dobrze zdywersyfikowanego portfela, więc pamiętaj, że na początku może być konieczne zainwestowanie w jedną lub dwie firmy (najwyżej). To zwiększy twoje ryzyko.

W tym miejscu zwraca się uwagę na główne korzyści płynące z funduszy inwestycyjnych lub funduszy typu ETF. Oba typy papierów wartościowych mają zwykle dużą liczbę akcji i innych inwestycji w ramach funduszu, co czyni je bardziej zdywersyfikowanymi niż pojedyncze akcje.

Podsumowanie

Inwestowanie jest możliwe, jeśli dopiero zaczynasz z niewielką kwotą pieniędzy. To bardziej skomplikowane niż zwykły wybór odpowiedniej inwestycji (wyczyn, który sam w sobie jest wystarczająco trudny) i musisz zdawać sobie sprawę z ograniczeń, które napotykasz jako nowy inwestor.

Będziesz musiał odrobić pracę domową, aby znaleźć minimalne wymagania dotyczące depozytu, a następnie porównać prowizje z innymi brokerami. Są szanse, że nie będziesz w stanie opłacalnie kupować pojedynczych akcji i nadal będziesz zdywersyfikować niewielką ilość pieniędzy. Będziesz musiał również wybrać, u którego brokera chcesz otworzyć konto.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy