Izraelczyk Ilan Grapel wymieniony w 25 Egipcjan

27 lipca, 2020
Category: inne

W czwartek po południu odbyła się wymiana więzionych w Izraelu 25 Egipcjan na Izraelczyka Ilana Grapela, przetrzymywanego od czasu czerwca poprzez władze po Kairze pod zarzutem szpiegostwa i podjudzania do zamieszek.

Ekipa egipskich więźniów przekroczyła granicę z Egiptem na przejściu granicznym Taba-Ejlat. Jak podkreślają agencje, są to przestępcy małego kalibru, skazani głównie za przemyt, w tym trzej niepełnoletni, którzy szmuglowali szlugi.

Egipska telewizja państwowa pokazała, jak niektórzy z uwolnionych klękają, aby ucałować asfalt po przekroczeniu granicy z Egiptem. Prezenter nazwał byłych więźniów „bohaterami” i „jeńcami wojennymi”.

Tymczasem Ilan Grapel przygotowuje się do wylotu do Izraela z kairskiego lotniska. „Jest już wraz z nami”, „wygląda dobrze jak i równiez się uśmiecha” – potwierdził izraelski posel Israeli Hasson, jeden z dwóch czlonków władz wysłanych do Egiptu, by towarzyszyli Grapelowi po drodze do mieszkaniu.

Krótko na powrocie Grapel ma się spotkać w Tel Awiwie z premierem Benjaminem Netanjahu. Wraz z matką spędzi kilkanascie dni w Izraelu, zeby spotkać się z izraelskimi i amerykańskimi urzędnikami, a następnie wróci do Stanów Zjednoczonych, w którym miejscu obecnie mieszka.

Mający podwójne, izraelsko-amerykańskie obywatelstwo Grapel został zatrzymany dwunastu czerwca po Kairze, w którym miejscu pracował w charakterze wolontariusz egipskiej organizacji pozarządowej pomagającej uchodźcom. Początkowo Synaj zarzucał jemu szpiegostwo, później podburzanie az do zamieszek w porównaniu do etniczno-religijnym. Nie wytoczono jemu procesu.

Izrael od początku utrzymywał, że wysuwane w stosunku do Grapela zarzuty są bezpodstawne. Szef MSZ Awigdor Lieberman ocenił, że jest to kierujący się naiwnym entuzjazmem młody człowiek, który pojechał do Egiptu, żeby zobaczyć dzieki własne oczy „arabską wiosnę”.

Zatrzymanie Grapela było nieprzychylnie odbierane nawet w Egipcie, pomimo napiętych stosunków między Kairem a Tel Awiwem a mianowicie zauważa Reuters.

W 2005 roku urodzony w NA JUKATAN Grapel wyemigrował z Nowego Jorku do Izraela, dokad mieszkają jego dziadkowie. Rok kalendarzowy później odbył obowiązkową służbę w izraelskiej armii w czasie wojny z libańskim Hezbollahem, po czymze wrócił sluzace do USA w studia. (PAP)

akl/ mc/

10079237 10079360 10079199 10079374 10079076 arch.