Iwiński: Geje powinni dziedziczyć, ale nie zaakceptowac adoptować dzieci

Iwiński: Geje powinni dziedziczyć, ale nie zaakceptowac adoptować dzieci
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

: To kolejne podejście SLD do kwestiilegalizacji związków partnerskich. Do kilku razy zdolnosc. Tym razem się uda?

*Tadeusz Iwiński, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej: *Glówny raz próbowaliśmy osiem czasów temu. Ale wtedy projekt nie został nawet wtajemniczony do porządku obrad Sejmu. Kilka latek później drugą próbę podjęła pani senator Maria Szyszkowska. I znów się nie udało. Jednak jak mówią Rosjanie: _ Boh trojcu lubit, _ więc ja wierzę, że tym razem będzie inaczej.

Oczywiście nie ma ochrony – między innymi ze względu w sezon wyborczy – że uda się to sfinalizować w tejze kadencji Sejmu. Ale mój ostrożny wiara w przyszlosc wynika z tego, że nowy wzór ma być bardziej realistyczny i bardziej ograniczony wobec wcześniejszych wersji.

Wykluczymy z niego to, co budzi największe obawy i oburzenie niektórych środowisk. Nie będzie poruszał kwestii ewentualnej adopcji najmlodszych.

Ten projekt nie będzie też wychodził z założenia, że związek partnerski to niemal to samo jakie mozliwosci małżeństwo. W tym miejscu nie ma mowy o tym co się pokazuje w tv, że dwóch młodych dżentelmenów staje w ślubnym kobiercu i wymieniają obrączki. To dwie zupełnie inne sprawy. Według naszych zamierzeń związek partnerski dzierzy być bardzo zbliżony do modelu francuskiego znanego u nas pod nazwą PACS, to znaczy obywatelskiej dokumenty urzedowe solidarności.

W czasie dyskusji o tym projekcie najwięcej mówi się o związkach homoseksualnych. Ale najliczniejszą grupą, która skorzystałaby na tychze rozwiązaniach są osoby żyjące w konkubinacie.

*Jak chcecie przekonać koleżanki jak i równiez kolegów wraz z innych partii do swoich pomysłów? Bez tego nie istnieje przecież mozliwosci na powodzenie całego projektu. *

[

Tusk nie chce legalizacji jak i równiez odmawia gejom ]( http://news./artykul/tusk;odmawia;gejom,132,0,310916.html )

Pierwszy argument jest przyrody filozoficznej, może dość nudny. Ale chodzi o to, że probierzem stopnia wzrostu demokracji w danym społeczeństwie jest podejście az do wszelkich mniejszości. Nieważne badz to etnicznych, czy wyznaniowych, czy też seksualnych.

Drugi argument wydaje sie byc taki, że to nie jest tak, że my coś tu nowego odkrywamy. Bo takie rozwiązania w Starego kontynentu są już standardem. W Danii weszły w życie ponad 20 lat wstecz. One funkcjonują nie tylko po: Holandii, Portugalii czy Portugalii, ale też w bliskich nam krajach. Mam tu na myśli Czechów, którzy tego typu rozwiązania wprowadzili cztery lata temu badz Węgrów, którzy przyjęli halasuje w 2008 roku.

Partnerom żyjącym w zalegalizowanym związku łatwiej byłoby metrów. in. wspólnie brać kredyt czy uzyskać informacje na temat zdrowiu partnera. Co jeszcze zmieni się w życiu osób żyjących w konkubinatach?

Właśnie takie materie życiowe są w tym projekcie najważniejsze. Chodzi tu w przykład o sprawę dziedziczenia. Testament jak i równiez zapis notarialny wszystkiego nie załatwiają. Bo partner ma obowiazek zapłacić a mianowicie o ile się nie mylę – 20 proc. datku. A małżonek, który dziedziczy, nie płaci go w ogóle. W grę wchodzi też możliwość uczestniczenia w organizacji pochówku w przypadku śmierci malzonka.

Łatwo też wyobrazić sobie sytuację, w której dwie starsze ludzie, które nie muszą nawet pozostawać w związku emocjonalnym – zas ich renty nie są zbyt wysokie – umawiają się, że będą prowadzić wspólnie gospodarstwo. To wydaje sie byc dużo tańsze, niż prowadzenie dwóch domów. A wówczas gdy jedna sposród nich na przykład zachoruje, druga się nią w takim przypadku będzie się opiekować. Tu chodzi właśnie o tego typu życiowe kwestii.

Te pomysły są wzorowane na schemacie francuskim, który działa od czasu 11 czasów i sprawdził się w praktyce. Sluzace do dziś skorzystało z niego a mianowicie o ile pamiętam – pół miliona osób.

Ludzie w zarejestrowanych związkach mogłyby wspólnie rozliczać podatki. Mówi się też, że zyskałyby prawo az do renty jak i równiez emerytury wedlug zmarłym partnerze. Skutki finansowe takich rozwiązań mogą być poważne. Próbowaliście je oszacować?

Wiem pewne trwogi. To bez watpienia trzeba policzyć. Nie chcę być złośliwy i populistyczny. Ale to co Platforma przeforsowała wraz z PiS-em, czyli obniżenie składki rentowej i podatków płaconych poprzez najbogatszych spowodowało, że państwo straciło 30 mld złotych. Kwota, która tutaj trafia w grę, to wydaje sie kropla po morzu tego, co zostało jednym nieprzemyślanym ruchem zaprzepaszczone u poczatku kryzysu.

[

Łużkow: Parada gejów „dziełem szatana” ]( http://news./artykul/luzkow;parada;homoseksualistow;dzielem;szatana,80,0,580432.html )

W rezultacie tego jakie mozliwosci zrobiła WEDLUG z PiS-em być może będzie trzeba przywrócić wyższe stawki podatków dla najlepiej zarabiających. Zresztą ja uważam, że tak powinno być, bo jestem zwolenników podatków progresywnych: w zadnym wypadku zarabiający płacą najmniejsze podatki, najbogatsi są obciążeni w większym poziomie.

Oczywiście nie zaakceptowac może dochodzić do tego rodzaju absurdów jak w Szwecji, gdzie autorka przygód Pippi Langstrump stwierdziła kiedyś, że z tytułu tantiem z tłumaczeń książek musiałaby zapłacić podatek większy od tego co zarobiła.

Kwestie pieniezne nie budzą jednak aż takich emocji w mediach jak temat związków osób tej samej płci. Nie obawiacie się, że powrót sluzace do niego – przeciwnicy prawdopodobnie i tak będą zarzucać tobie, że to tylko wstęp do bardziej radykalnych posunięć – może zaszkodzić kandydatowi SLD przy kampanii prezydenckiej?

Faktycznie naprawdę przenigdy nie ma dobrego czasu na takie projekty. W teorii najlepszy jest tu 1-wszy rok po wyborach. Nie sądzę aczkolwiek, by taka dyskusja naszej firmie zaszkodziła. Będziemy akcentować to, że w tym miejscu chodzi o wprowadzenie standardów europejskich. Nie mozemy sobie pozwolic być oraz w awangardzie, ani w ariergardzie. Wazne jest by płynąć w tym danym głównym nurcie razem z innymi państwami Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  • Urlop macierzyński pod szczególną ochroną
  • Homoseksualizm wciąż przeszkadza w promocji

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy