Grzegorz Bierecki i tajemnicza lokata. „GW” ma dowód

27 lipca, 2020
Category: inne

„Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie” zamierzała otworzyć rachunek fachowy w Getin Noble Bank – udostepnia „Gazeta Wyborcza”. Fundacja chciała w kwietniu 2015 r. zdeponować po banku Leszka Czarneckiego pieniądze z Kasy Krajowej SKOK.

W aferze KNF, oprócz wątku przedkladania przychylności dla Getin Noble Banku zamiast za czterdziesci mln zł wynagrodzenia na rzecz prawnika wskazanego przez byłego szefa Komisji Marka Chrzanowskiego, pojawia się też wątek senatora PiS Grzegorza Biereckiego, twórcy SKOK-ów.

Podczas gadki z Markiem Chrzanowskim właściciel Getin Banku Leszek Czarnecki opowiadał, jak twórca kas przyszedł az do niego wraz z depozytem dzieki 60-70 mln zł. Dodawał też, że jest wściekły na NA za SKOK-i.

„Gazeta Wyborcza” opublikowała stenogram z gadki Czarnecki-Chrzanowski, do której doszło w marcu tego roku.

Czarnecki przytoczył historię „mniej więcej z chwili trzech lat”. Biznesmen opowiada, jak do jego agencji bankowej przyszedł Grzegorz Bierecki, twórca i wieloletni prezes kasy krajowej SKOK-ów.

CZYTAJ: Rzecznik koordynatora służb wydał oświadczenie. „Służby nie podejmowały próby zatrzymania Czarneckiego”

– Mezczyzna przyszedł az do nas az do banku wraz z prośbą włożenia depozytu. Już w tej chwili nie zaakceptowac pamiętam, 60-70 mln zł. Na początku powiedzieliśmy jemu, że to za duży depozyt [.. ]. Ostatnia kwestia, jakiej chciałem, to przyjmować depozyt od Biereckiego, to był zenit tej całej awantury, widocznie chodził na wszystkich bankach – opowiadał Leszek Czarnecki.

– Ja się najzwyczajniej w swiecie boję tychze pieniędzy, nie wiem, co będzie dalej. Czy przypadkiem nie zaakceptowac będę miał gdzieś podejrzenia o współudział w praniu brudnych pieniędzy, jak się okaże, [że] on owe pieniądze ma nielegalnie wyciągnięte ze SKOK-ów – mówi dalej Czarnecki.

Bierencki zaprzecza

Senator Bierecki zaprzecza, że chciał założyć lokatę po banku Leszka Czarneckiego. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, jak najbardziej, nie pan o to zabiegał, ale „Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie”.

Senator PiS założył ją wedlug wejściu do parlamentu po 2011 r. W zarządzie jest jego rodzina: Dominik, Jakub i Marzena.

Według nieoficjalnych danych GW, Lada Krajowa SKOK z Getinem skontaktowała się 13 kwietnia 2015 r. Chciała otworzyć w banku rachunek fachowy, na którym „Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie” utworzy lokatę. Nie wiemy, o jaką kwotę chodzi.

Bank tego samego dnia dowiaduje się o kłopotach Biereckiego. „Gdańska prokuratura apelacyjna wszczęła w poniedziałek śledztwo, przy którym zbada, czy nie doszło az do nieprawidłowości po związku wraz z likwidacją Fundacji na rzecz Naszych Związków Finansowych, będącej głównym udziałowcem Rodowitej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Idzie o 77 mln zł” – wspomina swój tekst GW.

Calkowicie bank odmówił zawarcia dokumenty urzedowe z „Fundacją Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie”. Na odmowę banku – pisze nieoficjalnie „GW”– zareagował Dominik Bierecki (syn senatora) z zarządu fundacji. Poskarżył się, że fundacja została źle potraktowana, a nawet miał grozić bankowi wytoczeniem kwestie sądowej.

Czasopismo Wyborcza zapytała senatora lub jego fundacja chciała otworzyć konto po GNB lub nie? „Wypowiadam się wylacznie za siebie” – odpowiedział „GW” pisząc SMS i odesłał sluzace do Fundacji, do niej strona internetowa nie zaakceptowac działa, zas numer komórki nie pasuje.

Dzierzysz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij naszej firmie przez* *dziejesie. wp. pl