Greenpeace: ponownie rozważyć rozwój energetyki jądrowej na terytorium polski

Greenpeace: ponownie rozważyć rozwój energetyki jądrowej na terytorium polski
27 lipca, 2020
Category: inne

Organizacja eko Greenpeace zaapelowała do polskiego rządu, zeby jeszcze raz rozważył kwestię progresu energetyki jądrowej w Polsce. Ekolodzy są zaniepokojeni doniesieniami na temat awarii reaktorów w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii.

„Apelujemy do naszego rządu, aby jeszcze raz przemyślał kwestię wybudowania elektrowni atomowej w Polsce i nie narażał nas wszelkich na zbedne niebezpieczeństwo” a mianowicie napisał w przekazanym PAP w poniedziałek oświadczeniu koordynator kampanii Nastrój i Pomyslowosc w naszym Greenpeace Iwo Łoś.

Greenpeace wyraża głębokie zaniepokojenie doniesieniami o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą awaria reaktora w elektrowni atomowej Fukushima, gdzie „doszło do niekontrolowanego wybuchu jak i równiez skażenia radioaktywnego”.

„Ta tragedia powinna być przestrogą na rzecz wszystkich, którzy bezkrytycznie wierzą w zapewnienia lobby atomowego, że elektrownie atomowe są bezpieczne. Nie ma czegoś takowego jak pewna elektrownia atomowa. Szczególnie dziś, w dekadzie nieprzewidywalnych anomalii pogodowych jak i równiez zagrożenia terrorystycznego. Japońskie urzadzenia ochronne nuklearne były dotąd podawane za wzór, a jednakze system bezpieczeństwa zawiódł. Jeśli coś takowego mogło zdarzyć się przy Japonii, to strach pomyśleć, co mogłoby wydarzyć się w skłonnej do zaniedbań Polsce. Przecież bezpieczeństwo jak i równiez niezależność energetyczną mogą nam zapewnić istniejące już bezpieczne alternatywy w postaci energii odnawialnych” – napisał Łoś.

Według Greenpeace najnowsze raporty sugerują pojawienie się kolejnych problemów z chłodzeniem uszkodzonych reaktorów elektrowni, czego następstwem może być chociazby stopienie się rdzenia reaktora. „Jeśli do tego dojdzie, do środowiska otrzyma się wysoka dawka radioaktywnych substancji. Już teraz zanotowano zwiększony pulap radioaktywności wokół elektrowni i ewakuowano do 100 tys. ludzi” – brzmi oświadczenie struktury.

Według minionych doniesień japońskiej agencji Jiji, powołującej się na operatora elektrowni a mianowicie firmę TEPCO, w reaktorze nr 2 elektrowni atomowej Fukushima I poziom wody chłodzącej bardzo się obniżył i pręty paliwowe są już całkowicie odsłonięte. Według agencji, nie można wykluczyć stopienia się prętów paliwowych, co zwiększa ryzyko zranienia osłony jak i równiez radioaktywnego wycieku. W reaktorze nr dwóch doszło wcześniej do awarii systemu chłodzenia.

Identyczna awaria, która może doprowadzić sluzace do przegrzania jak i równiez eksplozji, wystąpiła w reaktorach nr 1 i numer 3 tej samej elektrowni.

W uszkodzonej poprzez piątkowe trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni Fukushima Jak i równiez jest sześć reaktorów. Po poniedziałek przy reaktorze nr 3 doszło do dwóch wybuchów, lecz osłona reaktora nie została uszkodzona – poinformowała Międzynarodowa Agencja Ciepla Atomowej MAEA. W sobotę eksplozja nastąpiła w reaktorze nr jednej.

Powodzeniem zakończyło się z kolei chłodzenie dwóch reaktorów po pobliskiej elektrowni Fukushima II. (PAP)

wkr/ pad/ jbr/