Grecja: Strajk służb miejskich w proteście przeciw zwolnieniom

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Urzędnicy służb miejskich w Grecji strajkują przy poniedziałek przeciw planowanym masowym zwolnieniom przy sektorze publicznym. Tego dnia ministrowie finansów państw strefy ó mają podjąć decyzję o wypłacie kolejnej transzy wsparcia finansowej dla zadłużonego panstwa.

Na wezwanie związków zawodowych sektora publicznego ADEDY w Atenach od godz. 12 (13 czasu polskiego) na 4 godziny bedzie wstrzymana praca miejskich służb, z wyłączeniem jedynie opieki społecznej.

Przyczyną strajku są plany greckiego rządu, który stara się ograniczyć przerost zatrudnienia w sektorze spolecznym. Gabinet premiera Antonisa Samarasa chce do końca września 2013 r. wysłać 12, 5 tys. osób dzieki przymusowy wczasy, który może zakończyć się zwolnieniem. W tym czasie osoby ów będą otrzymywać 75 proc. wynagrodzenia; jeśli w ciągu ośmiu miesięcy nie znajdą zatrudnienia w jednej sposród pozostałych sekcji państwowych, zostaną zwolnieni.

Po niedzielę doszło do napadu na gubernatora Aten Jeorjosa Kaminisa. Według świadków wydarzenia nieznani winnego najpierw zwymyślali polityka, zas następnie rzucili się dzieki niego wraz z pięściami i uszkodzili jego samochód.

Osobiscie Kaminis po wywiadzie udzielonym w poniedziałek telewizji oświadczył, że zbyt napaścią dzieki niego stoją związki fachowe służb samorządowych. Związkowcy potępili napaść, zas winą obarczyli prawicowych ekstremistów.

„Nie chcę wchodzić w szczegóły. Napady na niektórych w typach przedstawicieli narodu są nie do przyjęcia” – podkreślił. Twierdził, że jego wóz zostało ciężko uszkodzone, zas napastnicy zaatakowali także swoim kierowcę.

Do strajku i napaści na burmistrza metropolii doszło dzieki krótko poprzednio poniedziałkowym spotykaniem ministrów finansów państw tereny euro po Brukseli, w którym ma zapaść decyzja o wypłacie kolejnej transzy pomocy gwoli Grecji w wysokości 12, 1 mld euro. Zamiast za pomoc finansową międzynarodowi kredytodawcy Grecji – tak zwanym. trojka, to znaczy Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Kasa zapomogowa Walutowy – domagają się realizacji restrykcyjnego planu reform.

W poniedziałek przedstawiciel trojki poinformował, że jej eksperci zakończyli kolejną misję po Grecji i opowiedzieli się za odblokowaniem wypłaty wsparcia dla Aten. (PAP)

akl/ kar/

14158273 14158290 14158533

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy