Grajewski: w zeznaniach Agcy sporo istotnych szczegółów

Author:
27 lipca, 2020
Category: odmienne

Pozyskane przez IPN wyjaśnienia Ali Agcy, choć nie odpowiadają na najważniejsze pytania polityczne dotyczące ataku terrorystycznego na Jana Pawła II, zawierają wiele istotnych szczegółów – okresla politolog jak i równiez publicysta „Gościa Niedzielnego” dr Andrzej Grajewski.

W jego opinii, szczegóły sposród zeznań Agcy rozwijają dotychczasową wiedzę glównie na temat przygotowań do ataku terrorystycznego na Jana Pawła II. „Wzmacniają” przy tym wątki dotyczące zaangażowania w organizację zamachu bułgarskich służb specjalnych jak i równiez stojącego zbytnio nimi Związku Radzieckiego.

Wyjaśnienia Agcy sposród włoskiego dochodzenia po ataku terrorystycznego pozyskał katowicki IPN w ramach prowadzonego od blisko pięciu lat własnego śledztwa po tej kwestii. Jednym z efektów ma być wydawnictwo wraz z wyborem zeznań Agcy. Autorem wyboru będzie występujący po śledztwie w charakterze ekspert Grajewski, który publikację opatrzy też kilkudziesięciostronicowym dojsciem. Książka dzierzy ukazać się przed przypadającą 13 maja 30. rocznicą zamachu dzieki papieża.

„Na najważniejsze zapytania polityczne oczywiście nie odpowiemy, bo nie istnieje tu dokumentów z posiedzeń Biura Politycznego czy ścisłych instrukcji bułgarskich lub sowieckich służb osobliwych. Agca nie zaakceptowac operuje na tym poziomie, pan mówi m. in. o ludziach sposród którymi się spotkał. Wraz z kontekstu tego, z kim się spotkał, wiele aczkolwiek wynika, bowiem tych ludzi ktoś posłał, ktoś im nakazał przekazanie określonych zadań i ktoś chciał, zeby sprawa miała taki przebieg. Z owego punktu widzenia to wazne szczegóły” a mianowicie powiedział PAP w czwartek Grajewski.

„Na te najważniejsze pytania polityczne odpowiedzi zatem nie będzie, ale będzie to odpowiedź pośrednia przez wskazanie tychze szczegółów technicznych. To a mianowicie myślę a mianowicie bardzo intensywne wzmocnienie wszelkich wątków dotyczących zaangażowania bułgarskich służb szczególnych, a za nimi stojącej Moskwy” – dodał.

Zdaniem Grajewskiego, choć większość dotychczasowych publikacji badaczy sprawy pod spodem względem faktograficznym jest mało precyzyjna, pozyskane przez IPN wyjaśnienia Agcy nasycą szczegółami dotychczasowy szkic wiedzy na ten temat. Grajewski w swoim wprowadzeniu ma zamiar uporządkować różne elementy zeznań zamachowca jak i równiez pokazać jedną, twardą ponizej względem faktograficznym, wersję wydarzeń.

„To zawile dokumenty: wyjaśnienia Agcy składane przed włoskimi sędziami przy przeciągu dłuższego okresu periodu są dość nieskładne, chaotyczne, ze zmieniającymi się wersjami. Agca kluczy, na któryms etapie chowa swych najbliższych wspólników, w pewnej chwili już wyraznie mówi o ich udziale, ale też myli się, podaje błędne nazwy, swoje interpretacje. Nalezy do tego dociec i odpowiednio opisać” a mianowicie wskazał pisarz.

Dlatego zapoczatkowanie do publikacji ma spełniać wymogi naukowości, m. in. zostanie opatrzone obszernymi przypisami pokazującymi, sposród jakich wiadomosci wywiedziono zawarte w nim obserwacje. Według Grajewskiego to bardzo mrówcza praca – dziesiątki nazwisk jak i równiez faktów trzeba opatrzyć komentarzami i uzupełnić informacjami wykraczającymi poza swistki, w których te czesci pojawiają się w poszczególnych wyjaśnieniach Agcy.

W publikacji Grajewski pragnie też zwrócić uwagę na kilka szczegółów, o których zamachowiec mówił we włoskim śledztwie, ale które w sądzie – prawdopodobnie ze względów politycznych – nie zaakceptowac wypłynęły lub wypłynęły szczątkowo. To – zdaniem pisarza – ważne wątki, ponieważ być może pozwolą zrekonstruować pierwszy ciag przygotowywania Agcy do ataku terrorystycznego. To m. in. wraz z względu na takie szczegóły – zdaniem Grajewskiego – śledztwo IPN miało sens.

Publikację książki poprzedzi cykl artykułów na łamach „Gościa Niedzielnego”, w których Grajewski zamierza przedstawić bardziej popularne omówienie zeznań Agcy. Pierwszy z tychze artykułów ukazał się przy czwartek. Jak zapowiedział autor, nie znajdą się w tamtym miejscu wszystkie najważniejsze ustalenia jak i równiez wnioski z zeznań terroryste, część wraz z nich pojawi się przed chwila w książce.

Mateusz Babak(PAP)

mtb/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy