GPW: Prawie 10 proc. odrobione w tydzień

GPW: Prawie 10 proc. odrobione w tydzień
27 lipca, 2020
Category: gielda

Ostatnie sesje minęły pod symbolem pokazu siły kupujących w otwarciu tygodnia, prowokującejrekomendacji Lotosu, redukcji kosztu pieniądza poprzez RPP i,, czarnego piątku” za oceanem.

W ciągu minionego tygodnia rejestr największych spółek WIG20 zyskał 9, 12 proc. na wartości i zakończył tydzień na poziomie 1742 pkt. Wskaźnik WIG wzrósł w tym samym czasie na temat prawie szóstej proc.

Poniedziałkowa sesja na GPW przejdzie do opowiesci jako 1-a z najlepszych pod względem wzrostów liczonych w %, nie przy punktach w WIG20. Jesliby nie pewne podtrzymywanie dopiero co zdobytych szczytów na sesjach od wtorku do czwartku, tydzień mógłby się skończyć na poniedziałkowych wzrostach. Utrzymaniu wyniku pomagała umiarkowana aktywność amerykańskich inwestorów, między odmiennymi z powodu niedostatku sesji czwartkowej oraz skróconych piątkowych notowaniach. Dzisiejsza sesja to zejście indeksów pod własnym ciężarem.

Do relacji przejdzie również słynna zalecenie dotycząca spółki Lotos, wraz z wyceną równą zero. Na uwagę zasługuje bardzo szybka odpowiedz KNF, która z dania na dzień ustosunkowała się do zarzutów dotyczących próby manipulacji kursem. Spółka paliwowa zanotowała podczas poniedziałkowej sesji historyczny dołek nieznacznie powyżej 11 zł, po czymze zyskała stosownie kilkanaście %.

Środa to dzień podczas gdy przedłużyło się zebranie Wskazówki Polityki Pieniężnej, która mimo rozbieżności poglądów obserwatorów branzy, obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 5, 75 %. Już następnego dnia po mediach pojawiły się głosy poszczególnych członków RPP na temat możliwej obniżce kosztu pieniądza w grudniu. Byłaby to pierwsza poprawka oprocentowania wreszcie roku tej kadencji RPP. Jednak wyjątkowe okoliczności wymagają indywidualnego podejścia. Niewykluczone, że będziemy mieli do czynienia z ciągiem obniżek o 25 punktów bazowych, jedna na drugiej, poniekad do marca przyszłego roku kalendarzowego, co przełożyłoby się dzieki pożądaną przez rynek stopę procentową na poziomie 4, 75 punktów bazowych.

Ostatni dzień tygodnia w GPW przebiegał pod emblematem wyprzedaży dzialaniu największych spółek. Po pięciu z rzędu wzrostowych sesjach, inwestorzy na warszawskim rynku postanowili zrealizować zyski.

Tygodniowo poznaliśmy obniżoną prognozę OECD dotyczącą polskiego PKB w rok 2009. OECD procentowo okazywał się dotychczas jedną z w najwiekszym stopniu skutecznych w prognozach instytucji. Przypomnijmy, że wzrost ekonomiczny Polski został obniżony sposród wcześniejszych piec procent do poziomu trzy procent. Niemalże równolegle Prezes NBP poinformował, że nie zaakceptowac wyklucza PKB polskie po przyszłym r. na poziomie nadal niższym niż ostatnia prognoza, która wskazał 2, 8 procent. Ostatni krok należy wciąż az do Ministerstwa Finansów, które przymuszone będzie az do korekty przy dół sposród obecnych 4, 8 procent, zapisanych przy ustawie budżetowej. Pytanie, które można sobie postawić brzmi – do czyjej kieszeni sięgnie skarb panstwa, w celu utrzymania przyszłorocznych celów gospodarczych?

Inwestorom giełdowym pozostało trzymać kciuki za amerykańskich konsumentów, którzy dzisiaj mają swoje święto -,, czarny piątek”. Dzień przedświątecznych reklamy w zestawieniu z mocą nabywczą portfeli gospodarstw domowych prześwietli kondycję amerykańskiej gospodarki.

ZOBACZ TAKŻE:

  • Indeksy giełd na świecie
  • Ceny surowców na świecie
  • Notowania GPW bez opóźnień tylko na stronie Mystock. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy