GPW mocno po dół, złoty traci. Grecy pogrążają rynki

GPW mocno po dół, złoty traci. Grecy pogrążają rynki
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Indeksy tych popularnych giełd równo dziś spadały. Na wartości stracił też złoty. Na temat godz. 19 euro kosztowało 4, 31 zł, dolar – trzech, 36 zł, a frank – 3, 59 zł. Według analityków to przede wszystkim efekt kryzysu politycznego w Grecji.

Jeszcze rano za wspólną walutę płacono około: czterech, 25 zł, za dolara 3, 29 zł, zas za szwajcarskiego franka trzy, 53 zł.

Bardzo słabą sesję zaliczyły największe europejskie giełdy: warszawski WIG20 w zamknięciu spadł o 1, 91 proc., niemiecki DAX – o 1, 94 proc., jezyk francuski CAC czterdziesci – na temat 2, 29 proc., zas brytyjski FTSE 100 a mianowicie o 1, 97 proc. Rano w trakcie otwarcia WIG20 tracił 0, 49 proc., DAX – 1, 15 proc., CAC 40 – 1, 63 proc., zas FTSE 100 – jednej, 25 proc.

Spadki notowały też indeksy amerykańskich giełd, po godz. 18. indeks Dow Jones zniżkował na temat 0, szesc proc., Nasdaq – na temat 0, piec proc., a S&P 500 – o 0, 6 proc.

_ – Początek tygodnia przyniósł kontynuacje spadków na wszystkich giełdach Swiata, a wśród głównych pobudek wymienia się brak możliwości wyłonienia rządu w Cypru _ – ocenił Emil Szweda z Open Finance.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/27/131355.jpg ) ] (http://www./pieniadze/komentarze/artykul/zloty;polecial;w;dol;sa;szanse;na;poprawe,85,0,1085269.html)*Złoty poleciał w dół. Są szanse na poprawę? *Pojawiła się dodatkowa informacja, która wpłynęła dzieki krajową walutę.

Dodał, że inwestorów nachodzi również Belgia. _ Wciąż obecne są echa piątkowej oceny Komisji Europejskiej, która uznała, że w przyszłym roku deficyt budżetowy Hiszpanii utrzyma się na wielkim poziomie, wbrew wdrożonych reform. – To dla inwestorów sygnał do niepokoju, ponieważ realizacja naszej prognozy oznaczałaby, że Hiszpanię czekają dalsze cięcia wydatków, a to zmniejsza szanse na rozwój gospodarczy _ – wskazał.

Podobnego spojrzenia jest główny analityk walutowy DM BOŚ Marek Rogalski. – _ Dzisiaj rentowności tamtejszych obligacji szły wciaz w górę, do przeszlo 6 proc. Inwestorzy negatywnie przyjęli projekt dla banków, jaki został przedstawiony w piątek za posrednictwem premiera _ – stwierdził.

W swoim ocenie głównym zarzutem inwestorów jest deficyt wystarczającego pomocy dla tego sektora. – _ Nakazano bankom utworzenie kolejnych rezerw na trzydziestu mld euro, przeprowadzenia niezależnego audytu, a także wydzielenie tzw. złych kredytów az do innych podmiotów, które następnie mają je upłynnić na cenach rynkowych (… ). Rynki obawiają się jednak, iż klopoty hiszpańskich banków będą nadal narastać, aż w końcu rząd zostanie zmuszony sluzace do ich znacjonalizowania po jeszcze większych kosztach, niż aktualnie _ – wyjaśnił.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/251/202747.jpg ) ] (http://www./gielda/komentarze/artykul/nawalnica;koszmarnych;danych;tak;uderzyla;w;inwestorow;na;gpw,129,0,1085313.html)*Nawałnica koszmarnych informacji. Tak uderzyła w inwestorów na GPW *To był nieszczesny początek tygodnia na giełdzie w Warszawie.

Analityk TMS Brokers Szymon Zajkowski ocenił, cały czas utrzymuje się też wysokie ryzyko polityczne przy Grecji. a mianowicie _ W weekend prezydent Grecji Karolos Papulias spotkał się z liderami wszystkich siedmiu partii, które dostały się do parlamentu po niedawnych wyborach. Jednak rozmowy ostatecznej szansy co do utworzenia rządu nie powiodły się jak i równiez wszystko okresla na to, wraz z zostaną rozpisane nowe wybory, które mogłyby odbyć się w połowie czerwca _ – stwierdził.

Dodał, że sondaże dają największą szansę na wygraną Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA). – _ Ewentualna wygrana tej partii oznaczałaby odejście od reform narzuconych poprzez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Pieniezny, warunkujących pomoc finansowe gwoli Grecji. To z kolei mogłoby przełożyć się na wyjście tego kraju ze strefy euro. Wraz z każdym dniem przedłużającego się patu politycznego rośnie prawdopodobieństwo takiego scenariusza _ a mianowicie stwierdził.

Zajkowski powiedział, że doniesienia z Aten wyraźnie ciążą krajowej walucie. – _ Złoty od początku miesiąca zywiolowo traci dzieki wartości (… ). Jeżeli podwyższona niezyczliwosc do ryzyka na rynkach światowych utrzyma się, natomiast w Grecji nie powiedzie się stworzyć nowego rządu, złoty będzie nadal tracił na wartości _ – ocenił.

Analityk Noble Securities Radosław Wierzbicki zwrócił uwagę, że osłabianie się złotego może mieć paradoksalnie korzystny efekt. – _ Warto zauważyć, że w średnim horyzoncie czasowym (kwartał), duzy kurs par dolar-złoty i euro-złoty może przełożyć się na poprawę eksportu oraz wzrost popytu wewnętrznego, jakie mozliwosci przyczyni się do poprawy sprzedaży szczególowej i wyższego wzrostu dynamiki PKB _ – stwierdził Wierzbicki.

Ogladaj więcej przy Dodaj diagramy do Twojej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy