Glapiński: Depozyty we wszystkich bankach na terytorium polski są bezpieczne i umozliwiane

Glapiński: Depozyty we wszystkich bankach na terytorium polski są bezpieczne i umozliwiane
27 lipca, 2020
Category: gielda

„Klienci banków w Polsce a mianowicie co pokazały ostatnie stress testy a mianowicie mogą czuć się całkowicie spokojni i bezpieczni. Przy szczególności przypominam, że każdy klient-depozytariusz przy bankach rodzimych ma po pełni zapewniony swój przechowanie do 100 tys. euro, czyli az do 400-kilkudziesięciu tys. złotych jak i równiez w ciągu tygodnia za kazdym razem otrzyma pełną wypłatę, gdyby cokolwiek się stało” a mianowicie powiedział Glapiński w wywiadzie dla Wiadomości TVP.

Zapytany, czy klienci banków Leszka Czarnieckiego (Getin Noble Agencji bankowej i Idea Banku) mogą też czuć się bezpieczni, szef banku centralnego odpowiedział: „Oczywiście. Mamy bardzo powiekszony system – Komisję Nadzoru Finansowego, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Ministerstwo Finansów, wreszcie Narodowy Bank Lokalny, który morzem tym kazdemu czuwa jak i równiez mogą czuć się przy pełni bezpiecznie”.

„W naszej chwili wyszedłem na chwilę z Ministerstwa Finansów, dokad trwa posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej, gdzie właśnie w takim gronie – NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO, minister finansów, KNF jak i równiez BFG a mianowicie omawiamy obecną sytuację jak i równiez podejmujemy stosowne decyzje” a mianowicie dodał Glapiński.

Podkreślił, że jeśli idzie o prywatne osoby, które posiadają oszczędności w dowolnym banku w Polsce, „czy to w spółdzielczym, małym badz w największych bankach, czy w instytucjach finansowych, które przeżywają trudności, czy w najlepszych” – posiada w pełni zagwarantowane swoje depozyty az do 100 tys. euro, czyli do 400-kilkudziesięciu tys. złotych.

„To jest raczej coś, co może niepokoić zwykłych ludzi, którzy są prowokowani przez nieodpowiedzialne wypowiedzi i publikacje. Lecz my bankowcy, finansiści i ekonomiści mamy swiadomosc, jak wydaje sie byc i który system bankowy stwarza zagrożenie, a który nie. Polski jest a mianowicie powtarzam a mianowicie jednym z w najwiekszym stopniu stabilnych na świecie. Jest to też związane z tym, że posiadamy jedne sposród najlepszych osiągnięć gospodarczych ostatnimi czasy, że rozwijamy się wyjątkowo szybko i wyjątkowo stabilnie – to drugie zawdzięczamy w dużej mierze Narodowemu Bankowi Polskiemu. Szybki rozwój nie powoduje żadnych nierównowag” – wskazał prezes NBP.

Zaznaczył, że w sytuacji, kiedy BFG jak i równiez bankom deficyt płynności, to ostatecznie NBP udziela kredytów refinansowego bankom.

„Nasz uklad jest aktualnie najbezpieczniejszy w Europie, nasze bazy są najkorzystniejsze – polski bank dzieki liście banków najbezpieczniejszych po ostatnich stress testach był pierwszy i trzeci. Wiecej niz jeden nasze największe banki zajmowały odpowiednio pierwszą i trzecią pozycję. I wszystkie banki, nawet niewielki, są objęte systemem ochrony. Telewidzowie jak i równiez ludzie czynią zapewne przekonany błąd, że porównują instytucje typu Amber Gold czy GetBack, nie zaakceptowac mające gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, nie zaakceptowac objęte ukladem gwarancji. To jest nieporównywalne. Każdy bank jest po pełni pewny, jeśli chodzi o depozyty” – podsumował szef banku centralnego.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy