Gitarzysta Paco de Lucia zagra dzieki Warsaw Summer Jazz Days

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Na saksofonistach Waynie Shorterze jak i równiez Johnie Zornie organizatorzy festiwalu Warsaw Summer Jazz Days ogłosili nazwiska kolejnych wykonawców, którzy 16 lipca wystąpią w Warszawie. Jednym z nich będzie gitarzysta flamenco, Paco de Lucia.

16 lipca w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpi Paco de Lucia – wirtuoz gitary doskonalej, jeden z czołowych wykonawców muzyki flamenco. Tego danego dnia z solowym koncertem wystąpi także kontrabasista Renaud Garcia-Fons, a także kwartet Marcina Olaka.

Paco de Lucia (ur. 1947) to jeden z w najwyzszym stopniu cenionych gitarzystów na świecie. Gry nauczył się od czasu brata i ojca, wychowywany w hiszpańskim mieście Algeciras. W 1958 roku debiutował publicznym występem w Radio Algeciras zas w 1963 roku wyruszył w pierwszą zagraniczną podróż jako muzyk – po trasie akompaniował mu zespół tancerzy. Po 1967 r. nagrał swój pierwszy solowy album „La fabulosa guitarra de Paco de Lucia”, jednak przed chwila krążkiem sposród 1969 roku kalendarzowego, „Fantasia Flamenca” zaprezentował się jako reformator flamenco. De Lucia nie grał w zgodzie sposród przyjętym kanonem tej muzy, wplatając w nią wątki zaczerpnięte wraz z muzyki jazzowej. W 1977 roku nagrał dwa albumy wraz z gitarzystami Johnem McLaughlinem, Alem Di Meolą i Larrym Coryellem.

Jednym z największych sukcesów handlowych de Lucii było edycje w 1981 roku albumu „Friday Night in San Francisco”, nagranego z McLaughlinem i Di Meolą. Krążek sprzedał się w nakładzie 1, 5 miliona egzemplarzy. Kontynuował łączenie flamenco sposród jazzem, współpracując z zespołem pianisty Chicka Corei. W 2004 r. de Lucia został odznaczony nagrodą Księcia Asturii, najważniejszą nagrodę hiszpańskojęzycznego świata. Ostatnią płytą gitarzysty jest „ENVIVO. Conciertos Espana 2010” (2011).

Hiszpański gitarzysta wielokrotnie odwiedzał Polskę w przeszłości a mianowicie po raz ostatni występował w 2012 roku przy Szczecinie jak i równiez Bielsku-Białej.

Karakan Renaud Garcia-Fons uważany wydaje sie za jednego z najwybitniejszych europejskich kontrabasistów. W swojej twórczości łączy wpływy muzyki jazzowej, klasycznej, sefardyjskiej, etnicznej, żydowskiej i hiszpańskiej. Urodzony po 1962 roku muzyk szkolił się po prestiżowym Paryskim Konserwatorium. Zadebiutował w 1992 roku albumem „Legendes”, dziś na rachunku bankowym ma dwunastu krążków, ostatni „Solo: The Marcevol Concert”, jest zapisem solowego recitalu kontrabasisty, nagranego w 2011 roku.

Marcin Olak to jeden z w najwiekszym stopniu utalentowanych gitarzystów młodego pokolenia polskiego jazzu. W swojej pracach nad produktem łączy wpływy muzyki jazzowej z muzyką klasyczną i teorią konstrukcji. W połowie ubiegłego roku do sklepów płytowych trafiła jego ostatnia płyta „Crossing Borders”. Poprzednie prace to: „Simple Joy” (2008), „Zealot” (2005) (obie nagrane po formule trio). W 2004 roku wystąpił podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.

Swój udział w lipcowym festiwalu zapowiedzieli już saksofoniści Wayne Shorter i John Zorn. (PAP)

pj/ mlu/