GIP: po apelu Fedak będą dodatkowe inspekcje w hipermarketach

27 lipca, 2020
Category: rózne

Inspektorzy pracy rutynowo kontrolują placówki handlowe, w niniejszym hipermarkety. Od czasu stycznia sluzace do sierpnia przeprowadzono 62 takie kontrole. Po apelu minister pracy Jolanty Fedak będą dodatkowe a mianowicie poinformował przy poniedziałek PAP Główny Inspektorat Pracy.

Na początku października Fedak wystąpiła az do głównego inspektora pracy Tadeusza Zająca sposród wnioskiem na temat pilne wykonanie kompleksowej inspekcji wielkopowierzchniowych placówek handlowych. Według Fedak sluzace do resortu roboty napływają rózne sygnały na temat łamaniu kodeksu pracy i regul bezpieczeństwa poprzez pracodawców.

Problematyka przestrzegania przepisów ustawodawstwa pracy w placówkach handlowych, w ponizszym wielkopowierzchniowych, wydaje sie byc przedmiotem stałego zainteresowania Państwowej Inspekcji Roboty od 1998 r. wraz z względu dzieki liczbę naruszeń prawa a mianowicie zapewnia Kancelaria Informacji Głównego Inspektoratu Pracy.

„Uwzględniając prośbę pani minister Jolanty Fedak, główny rewizor pracy polecił dodatkowe zbadanie zasygnalizowanego przez panią minister problemu” – podkreślono przy komunikacie GIP przesłanym PAP w poniedziałek.

W 2009 roku PIP skontrolowała 87 placówek wielkopowierzchniowych, zatrudniających nieopodal 11 tys. pracowników.

Najliczniejszą grupę nieprawidłowości w zakresie prawniczej ochrony pracy stanowiło nieprzestrzeganie prawa az do wypoczynku, przejawiającego się przy naruszeniach przepisów o momencie pracy. W ramach bhp ujawniane naruszenia uprawnienia polegały głównie na: nieprawidłowym składowaniu jak i równiez magazynowaniu towarów, braku ładu i porządku w ciągach komunikacyjnych, eksploatacji instalacji jak i równiez urządzeń elektrycznych niezgodnie wraz z przepisami, dopuszczaniu do robocie bez szkoleń.

W tym roku inspekcje wielkopowierzchniowych placówek handlowych urzeczywistniane są w bieżąco. Od stycznia az do sierpnia inspektorzy przeprowadzili 62 kontrole rutynowe takich placówek.

Dominowały nieprawidłowości w zakresie czasu pracy jak i równiez niewypłacania wynagrodzenia za operacje w godzinach nadliczbowych i udzielania urlopów. Powtórzyły się nieprawidłowości sposród roku poprzedniego w odniesieniu do bhp, przy czym wystąpiły także naruszenia przepisów dotyczące oceny niebezpieczenstwa zawodowego, wyposażenia w odzież i buty robocze, badań lekarskich. (PAP)

gdyj/ bno/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy