Giertych: rząd wstępnie omówił zaskarżenie wyroku co do Alicji Tysiąc

Giertych: rząd wstępnie omówił zaskarżenie wyroku co do Alicji Tysiąc
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

We wtorek rząd omówił wstępnie sprawę zaskarżenia az do Wielkiej Izby Trybunału Norm Człowieka przy Strasburgu orzeczenia w sprawie Alicji Tysiąc – poinformował wicepremier, minister oswiaty Roman Giertych (LPR).

„Zostanie powołany zespół międzyresortowy, który dopracuje kwestie pod spodem kątem prawnym. Czekamy jeszcze na tłumaczenia uzasadnienia wyroku” – powiedział Giertych w konferencji prasowej. Podkreślił, że – w jego opinii – bezwarunkowo trzeba osad Trybunału zaskarżyć. Przypomniał także, że Nasz kraj ma na to czas az do 20 czerwca. Według wicepremiera, są istoty do uchylenia wyroku.

Trybunał w Strasburgu uznał przy marcu, że Polska naruszyła artykuł jedenastu. Konwencji Norm Człowieka, dotyczący prawa sluzace do poszanowania życia prywatnego, odmawiając usunięcia ciąży Alicji Tysiąc. Kobiecie w wyniku donoszenia ciąży i urodzenia dziecka pogorszył się wzrok. Polska posiada jej zapłacić 25 tys. euro zadośćuczynienia oraz czternascie tys. euro za poniesione koszty postępowania. Pieniądze owe musiało zeby wypłacić Ministerstwo Zdrowia.

Giertych poinformował także, że we wtorek rozmawiał z premierem Jarosławem Kaczyńskim i wicepremierem, szefem Samoobrony Andrzejem Lepperem o kwestii jaka wynikła w związku rezygnacją Marka Jurka z funkcji marszałka Sejmu oraz o inicjatywach politycznych.

„Z radością chciałbym zakomunikować, że jeżeli idzie o kwestie związane wraz z zakazem eutanazji to punkt widzenia moje i pana premiera Kaczyńskiego a mianowicie jak wyplywa z konwersacji – jest bardzo zbliżone. Mam nadzieję w związku z naszym, że blyskawicznie projekt ustawy, którą przedłożyli moi koledzy klubowi, bedzie w Sejmie przyjęty jak i równiez eutanazja przestanie być bezkarna, że wprowadzimy karę za zabijanie osób starszych, chorych pod wpływem współczucia” – zaznaczył Giertych.

Klub LPR złożył przy poniedziałek u marszałka Sejmu projekt zmian w Kodeksie karnym, zaostrzający karę za dokonanie eutanazji. Obecnie przy Kodeksie karnym kara zbytnio „zabicie człowieka na swoim żądanie jak i równiez pod wpływem współczucia dla niego” wynosi od 3 miesięcy sluzace do 5 czasów więzienia. Liga chce, zeby było to od trzech do dziesiec lat. LPR proponuje oprócz tego wykreślenie zapisu, na mocy którego obecnie „w wyjątkowych przykladach sąd może zastosować wyjatkowe złagodzenie sankcje, a nawet odstąpić od jej wymierzenia”.

Komentując obecną sytuację polityczną, Giertych podkreślił, że „jest wola kontynuowania koalicji”. „Myślę, że byłoby czymś nieroztropnym, żeby prowadzić az do sytuacji, aby (… ) do władzy doszły siły, które są całkowicie przeciwne życiu człowieka, które walczą o uprawnienie do aborcji – tak jak SLD, czy te, które promują obronę ludzi z SLD, czy gejów, jak to ostatnio robią niektórzy prominentni politycy Platformy Obywatelskiej” – zaznaczył.

Wspominając piątkowe głosowania w Sejmie nad poprawkami do Konstytucji, dotyczące opieki życia, zauważył, że choć wszystkie proponowane zmiany zostały wówczas odrzucone przez izbę, to „okazało się, że jest większość sejmowa na rzecz pewnych przemian, chociażby w sprawie eutanazji, badz innych sprawie związanych z ochroną życia”. (PAP)

dsr/ ura/ rod/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy