Francuzi ruszyli szczepić się przeciwko grypie A: H1N1

27 lipca, 2020
Category: inne

*Kilkugodzinne pociagu, tłok dzieki korytarzach, zniecierpliwienie pacjentów a mianowicie tak wygląda w ostatnich dniach wiele francuskich punktów medycznych, gdzie szczepi się przeciw grypie A/H1N1. Służby medyczne są zaskoczone, gdyż jeszcze 2 tygodnie wstecz niewielu Francuzów chciało się szczepić. *

Kampania bezpłatnych jak i równiez nieobowiązkowych szczepień rozpoczęła się we Francji 12 listopada. W całym kraju działa ponad tysiąc specjalnych otwartych w tym celu centrów medycznych. Po pierwszej kolejności byli szczepieni opiekunowie i najbliższe otoczenie niemowląt, dzieci poniżej dwóch lat z czynnikami ryzyka i inne osoby wątłego zdrowia. Od czasu ubiegłego piątku przyszła kolej na dziewczyny w ciąży i kazde inne najmlodszych poniżej dwóch lat.

Jakim sposobem podaje radio France Info, w ów weekend po wielu ośrodkach w kraju ustawiały się dwugodzinne lub nawet dłuższe pociagu chętnych, w tym głównie kobiet z małymi dziećmi. Faktycznie było np. w Nantes czy w Tuluzie.

Niektórzy z czekających narzekają dzieki problemy organizacyjne, np. opóźnienia w zapewnianiu do centrów specjalnej wersji szczepionki przeznaczonej dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Pozostali żalą się, że nie zaakceptowac dostali w terminie wysyłanych pocztą bonów, uprawniających do szczepienia.

Sama minister zdrowia Roselyne Bachelot uznała we wtorek szczepienia za „wielki sukces”. Oznajmiła, że po ciągu minionego tygodnia obecnosc w ośrodkach szczepień wzrosła siedmiokrotnie. Obiecała także, że wydłuży godziny ich otworzenia oraz wzmocni liczebnie kadra medyczny, zeby rozładować pociagu. Zaapelowała az do rodaków, aby respektowali pierwszeństwo dla osób szczególnie zagrożonych grypą i poczekali dzieki swoją kolumna.

W najbliższych dniach szczepienia obejmą – po ekipach priorytetowych a mianowicie wszystkich odmiennych Francuzów.

We Francji natychmiast po zainicjowaniu kampanii przeciwko grypie A/H1N1 na korytarzach centrów medycznych nie było tłoku. Poprzednio rozpoczęciem szczepień tylko 21 proc. Francuzów mówiło, że zamierza z nich skorzystać. Wielu z tych propozycji do tej pory bagatelizowało nową grypę lub obawiało się incydentalnych skutków szczepionki.

Według oficjalnych danych wraz z ubiegłego tygodnia, we Francji od pojawienia się swiezego wirusa zachorowało na grypę A/H1N1 około 1, 5 miliona osób. Z powodu epidemii zamkniętych wydaje sie byc obecnie do 100 szkół.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ jo/ ro/