Forum w Krynicy: Raport na temat współpłaceniu i dodatkowych ubezpieczeniach

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Wprowadzenie ograniczonego współpłacenia za niektóre usługi medyczne, dobrowolne dodatkowe ubezpieczenia oraz powołanie Filii Taryfikacji – to zalecenia autorów referatu dotyczącego ukladu ochrony zdrowia, który przedstawiono podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Meldunek „Ocena możliwości poprawy działania polskiego programu ochrony zdrowia” powstał w ramach programu Ernst & Young Sprawne Państwo.

Autorzy referatu podkreślają, że współpłacenie nie zaakceptowac rozwiąże problemów finansowych NFZ, ponieważ obejmie 1-3 proc. jego budżetu. Rekomendują, by dotyczyło wylacznie porad specjalnych, wykraczających poza podstawową opiekę zdrowotną, przy jednoczesnym zachowaniu tzw. mechanizmów ochronnych (wyłączeń ze współpłacenia) dla np. osób wedlug 65. roku życia. Tego typu rozwiązanie ma zmniejszyć pociagu do lekarzy.

Innym rozwiązaniem proponowanym w raporcie są dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne, pozwalające na szybszy dostęp sluzace do usług lekarskich. Autorzy referatu uważają, że dzięki ubezpieczeniom suplementarnym możliwe jest też poszerzenie wyboru dostawców świadczeń. W ramach ubezpieczeń suplementarnych przedkladany jest metrów. in. szybszy dostęp do świadczeń oraz wyższy kanon zakwaterowania w szpitalach.

Przy raporcie zaproponowano również powołanie Agencji Taryfikacji świadczeń lekarskich.

W środę W Krynicy minister zdrowia Ewa Wydobywajacy podkreślała, że rząd nie zaakceptowac zamierza wprowadzać współpłacenia pacjentów za świadczenia medyczne. Dodała, że po żadnym panstwie, w którym funkcjonują dopłaty do świadczeń, nie wpłynęły one w skrócenie kolejek do doktorów. „Okazało się, że dopłaty do świadczeń uderzyły w najwyzszym stopniu w najuboższą część społeczeństwa. Ludzie nie chodzili sluzace do lekarzy, natomiast następnie trafiali do szpitali jako „ciężkie przypadki” a mianowicie podkreślała.

Kopacz zapowiedziała również utworzenie Filii Taryfikacji a mianowicie na podstawie jej ustaleń wyceniane byłyby świadczenia medyczne. Dzis wycenę świadczeń wskazuje NFZ. Minister potrzebuje również, aby w przyszłej kadencji az do Sejmu trafiła ustawa wprowadzająca dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. Przepisy przygotowywane przez resort określają ogólne warunki funkcjonowania dodatkowych ubezpieczeń oraz mechanizmy mające gwarantować dostępność sluzace do świadczeń finansowanych przez NFZ dla osób, które nie zaakceptowac będą korzystały z suplementarnych ubezpieczeń. (PAP)

pro/ bos/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy