Fortum planuje budowę swiezego źródła dyspozycji w Zabrzu

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Fiński koncern energetyczny Fortum, który finalizuje zakup od Skarbu Państwa elektrociepłowni w Zabrzu i Bytomiu, planuje budowę w Zabrzu nowego źródła wytwórczego o mocy a mianowicie według wstępnych założeń – ok. 350 megawatów a mianowicie podali przy czwartek reprezentanci firmy.

„Wstępnie zakładamy, że pod spodem względem wielkości, parametrów a takze przewidywanych nakładów inwestycja w Zabrzu będzie porównywalna z przedsięwzięciem, które to planujemy we Wrocławiu” – powiedziała PAP rzeczniczka Fortum w Polsce Izabela Van den Bossche.

Wstępny koszt zapowiadanej już wcześniej wrocławskiej lokaty szacowany jest na 1, 2-1, 6 mld zł. Koszty tej planowanej przy Zabrzu mogą być podobne, jednak szczegóły nie są jeszcze znakomite. Ostateczna postanowienie o rozpoczęciu wrocławskiej budowy ma zapaść w czolowej połowie przyszłego roku. Wówczas też bedzie przesądzone, lub powstanie w tym miejscu blok energetyczny na węgiel i biomasę, czy dzieki gaz.

Jak powiedziała rzeczniczka, budowa swiezego źródła dyspozycji trwa zwykle ok. 2-3 lata; w mniejszym stopniu więcej tyle samo czasu potrzeba dzieki przygotowania. „Nowe źródło po Zabrzu mogłoby pojawić się ok. roku 2015-2016” – uważa Van den Bossche.

Rzeczniczka zastrzegła, że zamiar budowy nowego źródła po Zabrzu nie zaakceptowac oznacza, że inwestor planuje niebawem wyłączyć z użytkowania dotychczasowe moce w Zabrzu i Bytomiu. Mimo iż obie elektrociepłownie są stare i wysłużone, ich moce będą ciagle wykorzystywane, natomiast inwestor planuje podnieść ich efektywność.

W środę przedsiebiorstwo Fortum Power and Heat Polska zawarła z ministrem skarbu umowę kupna 85 proc. akcji Elektrociepłowni Zabrze SA i Zespołu Elektrociepłowni Bytom SA, za wiecej niz 82 mln zł. Przedstawiciele inwestora liczą, że finalizacja transakcji (m. in. zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji jak i równiez Konsumentów) nastąpi do końca tego roku. Koncern deklaruje też chęć uzgodnienia ze związkowcami rozwiązań socjalnych, zabezpieczających interesy pracowników przejmowanych spólek; dotychczas takie pakiet nie zaakceptowac został podpisany.

Dzięki przejęciu zakładów po Zabrzu i Bytomiu, Fortum dwukrotnie zwiększa swój potencjał produkcji energii elektrycznej w Polsce a takze wchodzi dzieki śląski sektor ciepła a mianowicie największy po warszawskim. Fortum działa już w woj. śląskim. We wrześniu koncern uruchomił po Częstochowie wybudowaną od podstaw elektrociepłownię o dyspozycji 120 megawatów cieplnych i 64 elektrycznych, za 530 mln zł.

Wśród nabywanych przez Fortum aktywów wydaje sie byc m. in. Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, obchodząca w czwartek wlasne 90-lecie. Należy do tej dziewczyny unikatowa po skali europejskiej hala dawnej maszynowni wraz z lat dwadziescia. XX stuleciu – zabytek przemysłowy, gdzie organizowane są m. in. imprezy kulturalne. Przedstawiciele inwestora zapewniają, że będą potrzebowali nadal wykorzystywać obiekt gwoli potrzeb kulturalnych. Od niedawna jest mezczyzna częścią Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Koncern energetyczny Fortum powstał w Finlandii. W kilkunastu krajach zatrudnia 11, 5 tys. osób i należy do największych producentów i dystrybutorów sily w panstwach nordyckich; wydaje sie byc czwartym odnosnie do wielkości wytwórca ciepła na świecie. Wytwarzana przez Fortum energia w 88 proc. pochodzi wraz z atomu jak i równiez wody, natomiast ciepło przy 78 proc. wytwarzane jest ze źródeł innych niż węgiel.

Fortum działa w Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, krajach bałtyckich, Polsce i Rosji. Przy ubiegłym r. obroty firmy przekroczyły 5, 4 mld euro, a zysk operacyjny sięgnął 1-wsza, 8 mld euro. Akacje spółki są notowane na giełdzie po Helsinkach.

Producentów Błoński (PAP)

mab/ pad/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy