Fitch zmienił perspektywę ratingów Bydgoszczy na stabilną

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Filia ratingowa Fitch zmieniła perspektywę ratingów Bydgoszczy z negatywnej na stabilną – poinformował w poniedziałek skarbnik metropolie Piotr Tomaszewski.

Filia jednocześnie potwierdziła długoterminowe międzynarodowe ratingi miasta dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie BBB oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie A.

Tomaszewski zaznaczył, że w zeszłym roku Fitch obniżył perspektywę ratingów wraz z stabilnej na negatywną.

„Startowaliśmy z bardzo złego punktu, bo nasza profesjonalna nadwyżka operacyjna, czyli nadwyżka tego, jakie mozliwosci dostajemy ponad tym, jakie mozliwosci wydajemy, wynosiła tylko pewien punkt, zas w objetosci miasta to było 10-11 mln zł. Aby móc inwestować, mieć zdolność sluzace do zaciągnięcia kredytów, trzeba było podwyższyć stosowane przez nas dochody. Musieliśmy dokładnie zweryfikować wydatki, a jednocześnie podwyższyć dochody” – powiedział skarbnik miast. Dodał, że dochody wzrosły na temat ponad 50 mln zł.

Agencja w komunikacie pokreśliła, że przemiana perspektywy ratingu z zlej na stabilną odzwierciedla jej opinię, iż racjonalizacja wydatków miasta jak i równiez zwiększeniem efektywności realizowanych zadań powinny prowadzić do dalekiej poprawy wyników operacyjnych Bydgoszczy w czasach 2012-2013.

„Ratingi odzwierciedlają rzetelne zarządzanie finansowe w mieście, co przyczyniło się do znacznej naprawy wyników operacyjnych oraz wskaźników obsługi długu Bydgoszczy. Ratingi biorą również pod uwagę dalszy planowany wzrost zadłużenia (… ) na skutek lokaty realizowanych poprzez miasto jak i równiez jego spółki” – napisano w komunikacie.

Fitch zastrzegł, że ratingi mogą zostać obniżone, jeśli wyniki sprawne miasta zaczną się po raz kolejny pogarszać w nastepstwie m. in. szybkiego postepu wydatków operacyjnych czy spadku dochodów wraz z podatków; mogą też zostać podniesione, jeśli nastąpi trwała poprawa wyników operacyjnych metropolie, z nadwyżką operacyjną przekraczającą 10 proc. dochodów operatywnych oraz zniweluje się przemoc na oplacanie długiem.

Nadwyżka operacyjna metropolie wzrosła z 28 mln zł przy 2010 r. do 77 mln zł w 2011 r. i stanowiła 6, 5 proc. dochodów operacyjnych (2, 5 proc. po 2010 r. ). Była ona na temat 20 proc. wyższa od momentu obsługi zadłużenia. Fitch spodziewa się, że w latach 2012-2013 nadwyżka operacyjna wzrośnie do około 8 proc. dochodów operacyjnych i zapewni bezpieczne wskaźniki obsługi zadłużenia.

Zdaniem Fitch zadłużenie Bydgoszczy będzie rosło w latach 2012-2014 w wyniku inwestycji. Nadwyżka operacyjna będzie jednak w dalszym ciągu 1, 5-2 razy wyższa od obsługi zadłużenia, która może wzrosnąć z piecdziesiat mln zł w 2012 r. sluzace do 65 mln zł w 2014 r. (PAP)

rau/ pad/ drag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy