Firma pogrzebowa warta tyle co duży bank. Śmierć to dobry biznes, także na giełdzie

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

„Nic nie jest pewne oprócz śmierci i podatków”. Biznes robiony w zmarłych daje żywe zyski – akcje jednej ze spółek dały przebicie 2400 procent. Największa amerykańska spółka warta jest 5 mld dol. Tyle co Polska Grupa Energetyczna czy ING Bank Śląski. Na giełdzie w Warszawie wydaje sie byc tylko dziesieciu spółek na temat większej kapitalizacji.

Pierwszy dzień listopada to co roku okres zadumy i wspominania zmarłych. Tradycyjnie Ludzie z polski odwiedzają groby, wydając mnóstwo pieniędzy metrów. in. w ich udekorowanie. To, co dla innych ma format czysto poruszajacy, dla odmiennych jest zwyczajnie biznesem. Na całym świecie z branżą pogrzebową związane są duze pieniądze.

W naszym kraju rynek tenze jest mocno rozdrobniony a mianowicie istnieją setki małych przedsiebiorstw działających lokalnie, a nawet duże domy pogrzebowe mają w nim niewielki udział. Inaczej wygląda to za granicą. Np. w Ameryce blisko dwunastu proc. całego rynku, dzieki który składa się około 20 tys. domów pogrzebowych, należy do jednej przedsiebiorstwa – Service Corporation International (SCI).

Zakład pogrzebowy jakim sposobem duży naszego kraju bank

SCI jest największym graczem na rynku Ameryki Północnej. Należy az do niego wiecej niz 2 tys. domów pogrzebowych i cmentarzy. Rocznie ukrywa setki tysięcy zmarłych, zatrudniając 24 tys. pracowników.

Wartość rynkowa dzialaniu SCI, poniewaz firma jest również notowana na amerykańskiej giełdzie, kosztuje niemal dokładnie 5 mld dolarów, co daje nieomal 20 mld zł. Wydaje sie byc więc wyceniana na równi z największą grupą energetyczną w Polsce PGE czy ING Bankiem Śląskim. Na nieomal 500 spółek z warszawskiej giełdy, tylko 10 posiada większą kapitalizację.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy