Morawiecki: Kadra polskiego długu może stanowić droższa o miliard złotych

 • Dom
 • Finanse
 • Morawiecki: Kadra polskiego długu może stanowić droższa o miliard złotych
Ile kosztuje obsługa polskiego długu? Mateusz Morawiecki w USA

W przyszłym roku nakład pieniężny obsługi długu może wzrosnąć o miliard złotych, przy latach 2019-2020 o kolejne pół miliarda rocznie, jeśli utrzyma się obecny trend - mówił Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty w Waszyngtonie. Wicepremier pytany był o wpływ podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych na Polskę.

Spotkał się m. in. spośród Janet Yellen, szefową Fed. Rozmowa dotyczyła krystalizowania się amerykańskiej polityki monetarnej, gospodarki kraju oraz handlowej.

- Jeśli chodzi o politykę monetarną usłyszałem wiele atrakcyjnych rzeczy - propozycji, które FOMC rozważa na najbliższe dwa lata, co wydaje się niezwykle ważne dla naszej firmy, ponieważ mamy bardzo wielką korelację pomiędzy ceną własnych 10-letnich obligacji a ceną 10-letnich obligacji amerykańskich – powiedział Morawiecki. Jak dodał, dla obsługi polskiego długu, czy emisji nowych transz długu, jest to niesłychanie ważne.

Zaznaczył, iż Polska chce dywersyfikować portfel inwestorów o inwestycje w Chinach, tzw. panda bonds, czy o inwestycje, które mają wesprzeć transformację ekonomii w kierunku niskoemisyjnej, tzw. green bonds.

Morawiecki był pytany, jak spodziewane podwyżki stóp procentowych po USA wpłyną na wydatek obsługi polskiego długu jak i również na kurs złotego. - Ma to wpływ niesłychanie mocny i bardzo prosty. Ta korelacja sięga trochę poniżej 70 proc. Mamy do czynienia wraz z mocniejszym dolarem, mamy do czynienia z taniejącymi obligacjami amerykańskimi, w ślad zbytnio tym rosną rentowności amerykańskich obligacji, a w szlak za tym rosną rentowności polskich obligacji. To się przekłada na wzrost wydatków obsługi długu - mówił.

Jak powiedział, "jeżeli natomiast rentowności amerykańskich obligacji poszybowałyby w górę a w ślad za nimi osłabiłaby się złotówka, a także staniałyby polskie obligacje, rentowności polskich obligacji poszłyby w górę, to mogłoby to oznaczać kilka milionów więcej w kosztach (obsługi długu) w roku 2019, 2020, 2021".

- Nie chcemy wracać do takich czasów, a były takie czasy, kiedy płaciliśmy ponad 40 mld zł rocznie z budżetu dzięki obsługę długu – podkreślił Morawiecki. Jak dodał, przeszło 50 proc polskiego długu jest w rękach akcjonariuszy zagranicznych. - Jesteśmy w tym miejscu mocno uzależnieni, co wydaje się efektem polityki poprzednich 27 lat - dodał.

Morawiecki: Podwyżki stóp procentowych Fed nie wpłyną znamiennie na sytuację w Polsce

Czy to znaczy, że należy będzie w Polsce zaciskać pasa jeżeli amerykański Fed trzykrotnie podniesie stopy procentowe w tym roku? -Trzykrotne podniesienie stóp o 25 punktów bazowych, w ewentualnym dwukrotne czy trzykrotne, nie będzie miało jeszcze aż tak istotnego wpływu w sytuację w Polsce, zwłaszcza że rynek zakłada trochę inny konsensus, mianowicie dwie lub trzy podwyżki raczej niż cztery bądź pięć – stwierdził wicepremier.

Według niego sprawą dużo ważniejszą dla kwestii Polski, którą "trzeba się przejmować", jest wpływ polityki handlowej USA i ewentualne spory protekcjonistyczne.

W połowie marca amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0, 75-1, 00 proc. z 0, 50-0, 75 proc. Członkowie Fed spodziewają się wciąż dwóch podwyżek stóp na temat 25 pb w 2017 r. W 2018 r. Fed oczekuje trzech podwyżek stóp procentowych.

Umowy handlowe wielo- czy dwustronne z USA?

O planach nowej administracji co do odwiedzenia polityki handlowej Morawiecki rozmawiał w poniedziałek z kolei z Kennethem I. Justerem. Jak zaznaczył wicepremier, na własną rękę Amerykanie jeszcze nie posiadają pewności, w jakim kierunku pójdzie ta polityka.

Morawiecki podkreślił, że polityka handlowa Stanów Zjednoczonych przekłada się jednoznacznie na relacje handlowe na całym świecie. - Powstaje pytanie, lub idziemy w stronę globu wielostronnego, czyli multilateralnych umów, czy bardziej w witrynę umów dwustronnych. To kwestia którą dyskutowaliśmy w Białym Domu z Kennethem Jak i również. Justerem – mówił Morawiecki.

Jak dodał, zdaniem doradcy prezydenta Trumpa „wcale nie jest powiedziane, że porozumienie TTIP została już kompletnie odłożona do lamusa, naprawdę jak TPP, natomiast dzięki pewno pewne zapisy muszą być przejrzane”.

Partnerstwo Transpacyficzne (Trans-Pacific Partnership; TPP) to porozumienie handlowe, które miało obowiązywać między Australią, Brunei, Kanadą, Chile, Japonią Malezją, Meksykiem, Nową Zelandią, Peru, Singapurem, Wietnamem natomiast także Stanami Zjednoczonymi. Po styczniu tego roku świeża administracją w Waszyngtonie zdecydowała o wycofaniu się wraz z porozumienia, przez co odrzucić może ono być po ratyfikowane.

TTIP, czyli Transatlantyckie Partnerstwo w domenie Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership) - to następnie układ negocjowane między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Tagi: Mateusz Morawiecki Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

iATA: blisko 8 mld podróżnych przewiozą linie lotnicze do 2036 roku Wraz ze świata

IATA: blisko 8 mld podróżnych przewiozą linie lotnicze do 2036 roku Wraz ze świata

Prawie 8 miliardów pasażerów mają przewieźć światowe linie lotnicze w 2036 roku kalendarzowego - wynika z prognozy Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) zaprezentowanej we wtorek w Sydney. IATA wezwała rządy do usunięcia…...

Czytać..
hossa na Giełdzie Papierów Cennych w Warszawie Giełda

Hossa na Giełdzie Papierów Cennych w Warszawie Giełda

Luty był następnym miesiącem dobrych nastrojów dzięki europejskich giełdach. Prawie każde indeksy giełdowe zakończyły inny w tym roku miesiąc zwyżkami, a jednym z liderów wzrostów był warszawski WIG20…...

Czytać..
hiszpański rząd wesprze młodych ludzi wynajmujących mieszkania Wraz ze świata

Hiszpański rząd wesprze młodych ludzi wynajmujących mieszkania Wraz ze świata

Słony weksel za alkohol. Nowe przepisy na popularnej wyspie Słynna piosenkarka na celowniku fiskusa. Gwiazda może mieć ogromne problemy Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja…...

Czytać..
henryk Kowalczyk o zarobkach ministrów i wiceministrów

Henryk Kowalczyk o zarobkach ministrów i wiceministrów

300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..
handel. 600 mln zł gwoli sklepikarzy na terminale płatnicze Pieniądze

Handel. 600 mln zł gwoli sklepikarzy na terminale płatnicze Pieniądze

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..

Górnicy będą rozmawiać z premierem, bo «optymizm słabnie» Informacje

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o modyfikacjach w JSW Kilkadziesiąt milionów osób otrzyma po dziesięciu tysięcy złotych Węgiel wraz z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy…...

Czytać..