Twój e-PIT pozostał poprawiony. Wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie

  • Dom
  • Finanse
  • Twój e-PIT pozostał poprawiony. Wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie
Dodatkowe zabezpiecznie w usłudze Twój e-PIT

W usłudze Twój e-PIT wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie. Żeby zobaczyć deklarację za 2018 rok, trzeba podać większą ilość danych dot. zeznania podatkowego za rok poprzedni. Wówczas reakcja na ujawnienie twierdzenia, że dostęp do PIT-a pracownika znaleźć jego pracodawca.

Uruchomiona 15 lutego br. posługa Twój e-PIT pozwala skorzystać z rozliczenia podatkowego przygotowanego przez fiskusa. Podatnik musi je jedynie zaakceptować poprzez stronę www.podatki.gov.pl.

W środę "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że Twój e-PIT pozwala dostęp do tajemnic skarbowych np. pracodawcy podatnika. Czasopismo napisała, że pracodawca być może zobaczyć PIT pracownika, gdyż posiada dane, dzięki którym może zalogować się dzięki nasze konto. Zna ponieważ nasz pesel, a również przychód z 2017 roku kalendarzowego oraz ten za 2018 rok.

Po zalogowaniu pracodawca może w łatwy sposób sprawdzić, czy tej pracownik ma inne źródła dochodu, komu przekazuje 1-wszą proc. podatku, ale też wprowadzić zmiany w deklaracji przygotowanej przez fiskusa.

Tego samego dnia prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa zwróciła się do minister finansów Teresy Czerwińskiej z prośbą o wyjaśnienie, "czy rzeczywiście pracodawcy mogą zalogować się do usługi Twój e-PIT na informacje pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników".

W piśmie do MF prezes UODO napisała, że w związku z przygotowaniem i udostępnieniem przez Krajową Administrację Skarbową platformy "Twój e-PIT", powzięła informację "o możliwości zaistnienia zagrożenia dostępu przez jednostki nieupoważnione do danych osobowych podatników".

By dostrzec e-PIT, trzeba podać poboczną kwotę

W reakcji na ów doniesienia Ministerstwo Finansów zdecydowało się wprowadzić zmiany w dostępności do usługi Twój e-PIT. W czwartek usługa Twój e-PIT została rozszerzona o dodatkowy detal autoryzacyjny.

Resort wyjaśnił, że aby zobaczyć własny PIT za rok 2018, po zalogowaniu się aż do usługi (danymi uwierzytelniającymi) podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT-a za 2017 r. - kwoty nadpłaty lub kwoty podatku aż do zapłaty. Po wprowadzeniu naszej informacji podatnik zobaczy własne rozliczenie.

- Po najbliższych dniach usługa Twój e-PIT zostanie rozszerzona o historię logowania, która pozwoli użytkownikowi ujrzeć wszystkie próby wejścia do systemu. Informacje będą zawierać m. in. dokładne daty i czas oraz strategia i miejsce (region, miasto), z którego nastąpiło logowanie - dodało MF.

Ponadto podatnicy będą mieć również możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu w celu usługi.

Ministerstwo zapewniło, że usługa Twój e-PIT przed zastosowaniem przeszła pozytywnie audyt chronienia teleinformatycznego danych zgromadzonych w tym systemie. Są one bezpieczne, co zostało potwierdzone przez specjalistyczny podmiot zewnętrzny.

dobra reakcja Wall Street dzięki wybór Trumpa  Giełda

Dobra reakcja Wall Street dzięki wybór Trumpa Giełda

Główne indeksy na nowojorskich giełdach mocno wzrosły przy środę, a po wyraźnej panice sprzed kilkunastu godzinek nie został nawet ślad. Rynek analizuje konsekwencje wygranej Donalda Trumpa i przejęcia obu izb…...

Czytać..

Dlaczego nie będziemy gazowym Kanada Informacje

ArcelorMittal wyłączy wysoki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać..
deweloperzy: musimy budować dwa razy więcej mieszkań  Nieruchomości

Deweloperzy: musimy budować dwa razy więcej mieszkań Nieruchomości

"Sto tysięcy adresów dla Mieszkań plus". Rządowy program ma przyspieszyć Kolejne lokale z Mieszkania dodatkowo wkrótce zostaną oddane do odwiedzenia użytku. Kolejka chętnych Przegląd prasy: Mieszkanie plus po ruinie. Raport…...

Czytać..
depresja sezonowa - co wówczas jest, jak uniknąć, hygge

Depresja sezonowa - co wówczas jest, jak uniknąć, hygge

21 grudnia wówczas najkrótszy dzień w roku kalendarzowego. Słońce zajdzie po prawie 8 godzinach. Zimą dużo osób narzeka na pogorszenie nastroju, to tak zwana depresja sezonowa. Naukowcy posiadają na to wytłumaczenie.…...

Czytać..
decyzja UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej, lipiec 2017

Decyzja UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej, lipiec 2017

Do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej wezwał polskie władze Komitet Świeckiego Dziedzictwa UNESCO. Polska jak i również Białoruś mają także przyswajać misję ekspertów i przygotowywać…...

Czytać..

Darmowe podręczniki przeszły przez Sejm Informacje

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o oświacie. Według jej zapisów minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika szkolnego. Nowe przepisy otwierają koncepcję do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych…...

Czytać..